Najít si koníčka v dospělosti se může zdát být děsivé, jelikož většina z nás už nemá tolik časových možností jako například v dětství, nebo během dospívání. Zároveň jsme si také jako dospělí časem odvykli zkoušet nové věci a dělat je jen tak pro zábavu.
Hobby ale v našem životě hrají důležitou roli a je pravděpodobně nad slunce jasné, že vedle práce (či jakékoliv produktivní činnosti) potřebujeme aktivity, které nás budou rozvíjet a dělat nám radost.
Obsah článku
Jaké jsou benefity koníčků a volnočasových aktivit?
- Odbourání stresu: pracovní a osobní povinnosti mohou vést k tomu, že se člověk dostane do stresového období. Vaše hobby pak mohou fungovat jako jakási kompenzace a způsob, jak se odreagovat a načerpat síly. Nemusí to ale nutně znamenat, že je budete vykonávat jen v těžších fázích života – nejlepší je naopak konzistentnost.
- Rozvoj dovedností: různorodé koníčky vám také pomůžou rozvíjet a získávat nové dovednosti, tím zároveň také získávat větší sebedůvěru.
- Posílení identity: Hobby a vaše dovednosti vám mohou pomoci identifikovat vaše priority a poznat sebe sama – a to mimo pracovní a osobní povinnosti. Hobby vám také vám dají prostor a čas pro sebe a pro kreativitu.
- Socializace: Některé koníčky budou jen časem pro vás, při jiných budete mít možnost seznámit se s ostatními lidmi. Pokud se rozhodnete vyzkoušet nějaké nové hobby s vašimi přáteli, posílíte tak vzájemný vztah; a pokud se do něčeho vrhnete sami, budete mít možnost potkat podobně smýšlející lidi (například při běhu a běžeckých setkáních).
- Produktivita: možná to může znít kontraproduktivně, ale tím, že svůj čas budete věnovat různorodým činnostem, se zvýší vaše produktivita třeba právě v práci, jelikož si tak vytvoříte balanc mezi povinnostmi a každodenními radostmi.
Hobby do vašeho života přinesou radost a smysluplnost, naplnění a možnost rozvoje. Pomáhají nám také bojovat proti jednostrannosti a všednosti každodenního života.
Jak si najít nové hobby?
Najít si novou činnost, kterou chcete vyzkoušet a u které také zůstanete, může být zdlouhavý proces. Vybavte se tedy trpělivostí a otevřenou myslí. Zde vám přinášíme pár tipů, jak na to.
1. Reflektujte vaše zájmy
Hobby by měla být aktivita, kterou děláte rádi, na kterou se těšíte a zároveň vás může i dál rozvíjet. Zkuste se tedy nejprve zamyslet nad tím, co vás baví, co jste vždy chtěli vyzkoušet, nebo také co jste rádi dělali jako děti. Zodpovězení těchto otázek vás může nasměrovat k činnostem, které můžete vyzkoušet jako volnočasové aktivity. Zamyslete se také nad věcmi, které už v každodenním životě děláte a které máte rádi.
2. Vyzkoušejte něco úplně nového
Naopak ale také můžete vyzkoušet něco, co jste ještě nikdy nedělali. Třeba jste na to neměli čas, odvahu, nebo finanční prostředky. Nechte si poradit od přátel nebo známých, zkuste se podívat, jaké kurzy a workshopy jsou nabízeny ve vašem okolí. Zkuste se poohlédnout po seminářích, kurzech nebo akcích týkající se různých koníčků, abyste poznali různé možnosti. Možná objevíte vášeň, o které jste nikdy nevěděli, že ji máte.
3. Životní styl
Při výběru hobby je také dobré myslet na to, co je pro vás vůbec v rámci vašeho životního stylu možné. Kolik máte času? A kolik financí můžete věnovat nové činnosti? Co vám bude vyhovovat – opakující se činnosti (každý týden, dva týdny, jednou za měsíc), nebo nárazové aktivity? Každému vyhovuje něco jiného, zároveň se ale také mění náš každodenní život a také podmínky pro různé koníčky. I zde je tedy dobré být otevřený různým možnostem.
4. Co je vůbec možné
Pro hobby nemusíte chodit daleko – v případě, že hledáte skupinové aktivity, nebo se jen chcete porozhlédnout po různých možnostech, můžete začít v místě vašeho bydliště. Většina knihoven nabízí různé volnočasové aktivity, stejně jako podněty pro setkávání se například v rámci knižního klubu, hodin konverzace v cizím jazyce, ale také třeba kulturní setkání.
5. Nebojte se vyzkoušet různá hobby
V případě, že se snažíte najít činnost, u které budete chtít vydržet delší dobu, nebo pokud chcete zkusit něco úplně nového, nebojte se do této počáteční fáze investovat více času a zároveň si “osahat” více aktivit. Hledání toho pravého hobby může trvat delší dobu, proto buďte trpěliví.
6. Trpělivost
Hledání nového hobby a zakomponování jakékoliv nové činnosti do vašeho každodenního života může být frustrující proces, a tak je důležité zůstat trpělivý a otevřený. Nenechte se odradit, pokud hned nenajdete něco, co by s vámi rezonovalo. Pokračujte v objevování a experimentování, dokud neobjevíte hobby, které vám přinese naplnění a radost.
7. Kombinujte různá hobby
Hledáte-li novou volnočasovou aktivitu, můžete spojit více různých koníčků. Možná vám bude vyhovovat více aktivit – pro případy kdy máte více nebo naopak méně času. Zároveň ale také můžete zkombinovat různé zájmy a vytvořit si tak jedinečný a naplňující způsob trávení volného času.
Při hledání nových hobby se také můžete zamyslet nad následujícími podněty:
- Koníček, který pro vás bude oddychem a zábavou (například čtení);
- Hobby, při kterém budete fyzicky aktivní (běh, tenis, pilates);
- Aktivita pro oddych mysli a odbourání stresu (meditace, jóga, pletení);
- Kreativní činnost (malování, kreativní workshopy);
- Nový podnět k seberozvoji (programování, kurzy designu);
- Hobby, při kterém můžete budovat vztahy s ostatními lidmi.