Domů » Kniha Jeď dál aneb Deset způsobů, jak zůstat kreativní

Kniha Jeď dál aneb Deset způsobů, jak zůstat kreativní

autor Daniela Adamová
0 komentářů
Austin Kleon Jeď dál

Kreativci a umělci to možná znají. Ztratit někdy múzu, inspiraci a svou kreativitu není nic příjemného. Austin Kleon ve své knize Jeď dál popisuje deset způsobů, jak si udržet kreativitu v časech dobrých i zlých. A rozhodně to není počtení pouze pro malíře a spisovatele, ale v dnešní době blogerů a influencerů se v této knize může najít snad každý. Pokud tedy potřebujete rozpohybovat kreativního ducha, zůstaňte ještě o chvilku déle.

Kniha Jeď dál patří mezi trilogii od Austina Kleona, který začínal s bestsellerem Kraď jako umělec a navazoval knihou Ukaž, co děláš!, na kterou jsme vám recenzi už poskytli. Jeď dál je volným pokračováním, které autor sepsal, protože si sám potřeboval něco takového přečíst. Tedy alespoň tak to tvrdí hned v úvodu knihy. Všechny tři u nás vydává nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Autor rád cituje slavné a úspěšné lidi a zapoje je do vlastního obsahu.

Jeď dál na vlně kreativity v časech dobrých i zlých

Každý z nás, ať už jsme umělec, ilustrátor, freelancer, spisovatel, atd., se někdy může potýkat s tak zvaným vyhořením. Syndrom vyhoření se často spojuje s pracovní úrovní života, ale vyhořet můžeme i v osobním životě. Také nezáleží na tom, zda se svou kreativitou živíme, nebo zda ji využíváme pouze ve svých oblíbených koníčcích a hobby. Občas potřebujeme jednoduše restart, nakopnutí nebo novou múzu.

Austin Kleon, který se sám živí psaním knih a kreslením svých povedených ilustrací, rozhodně ví, o čem mluví. Kreativita je jeho denní chleba, který jej živí, jinak by ani na ten chleba neměl. Proto je pro něj riskantní ztratit ji, a proto přináší tento ultimátní návod, jak zůstat tvůrčí prakticky po celý život.

  1. Každý den je den sviště
  2. Vybudujte si posvátné místo
  3. Zapomeňte na podstatné jméno, udělejte sloveso
  4. Vytvářejte dary
  5. Obyčejné + více pozornosti = výjimečné
  6. Pobijte umělecké netvory
  7. Je dovoleno měnit názor
  8. Když vás přepadnou pochybnosti, ukliďte si
  9. Démoni nesnášejí čerstvý vzduch
  10. Zahradničte

Tak těchto deset rad doporučuje Austin pro předejití ztráty kreativity a těchto deset tipů najdete na zadním přebalu knihy Jeď dál. Samozřejmě člověk neví, co si pod každou radou představit, dokud si celou knihu nepřečte. Mimochodem čtení této knížky vám nezabere příliš času. Patří mezi ty, které si rád přelouská i nečtenář, jelikož je plná ilustrací, obrázků, formát není velký a písmo zase naopak ano.

Austin Kleon Jeď dál
Přebal knihy Jeď dál od Austina Kleona.

Jednoduché a přesné tipy

Austin Kleon se vyjadřuje ve své knize velmi výstižně a přesně. Jeho rady jsou jednoduše proveditelné a přesto vás samotné často ani nenapadne praktikovat je. Samozřejmě pouze do té doby, než si knihu přečtete. Autor navíc používá vtipný jazyk dnešní doby, který prokládá citacemi velkých osobností.

Pokud hledáte rychlý únik před hlukem současného života, útěk ze své stejně smýšlející bubliny a prostor pro pořádné přemýšlení, prostě navštivte na chvilku minulost. Je nevyčerpatelná. Každý den jí je víc a víc. ” – kapitola Je dovoleno měnit názor.

V jedné z podkapitol také autor řeší význam pozornosti v životě člověka a prakticky zde popisuje princip fungování zákonu přitažlivosti, když píše:

“Jestliže umění začíná tím, kam nasměřujeme svou pozornost, život je utvářen tím, že věnujeme pozornost tomu, čemu se věnujeme. … … Pokud chcete změnit svůj život, změňte to, čemu věnujete pozornost.” – kapitola Obyčejné + více pozornosti = výjimečné.

Režim letadlo může být životním stylem

Mezi mé jednoznačně nejoblíbenější pasáže patří několik částí kapitoly Démoni nesnášejí čerstvý vzduch a Vybudujte si posvátné místo. V těchto částech se Austin Kleon věnuje vnějším vlivům, které mají vliv na naši produktivitu a efektivitu. A co víc, nabízí řešení, jak se jim bránit.

Chůze je opravdu kouzelným lékem pro ty, kdo chtějí mít čistou hlavu. … … Na našich ranním procházkách jsem se naučil, že chůzí se skvěle zbavuje vnitřních démonů, ale co je možná ještě důležitější, chůzí se skvěle bojuje proti našim vnějším démonům. Lidé, kteří nás chtějí ovládat skrz strach a dezinformace… … když se nechodíme projít na čerstvý vzduch, pak nevidíme svůj každodenní svět takový, jaký je, a nemáme žádnou vlastní vizi, pomocí které bychom s dezinformacemi bojovali.” – kapitola Démoni nesnášejí čerstvý vzduch.

Jedna z největších pravd, kterou v knize najdete.

V druhé mé oblíbené kapitole Vybudujte si posvátné místo, konkrétně v podkapitole Režim letadlo může být životním stylem, se autor zaměřuje na skvělý způsob využití cestování letadlem pro kreativní práci. Nikdo vás nemůže rušit, žádné sociální sítě vám neposílají notifikace, nikdo vám nemůže zavolat a zkazit vám náladu.

“Kdykoli teď sedím v letadle, přemýšlím o všem tom umění, které bych mohl tvořit. … …Režim letadlo není jen nastavení vašeho telefonu. Může to být životní styl.” – kapitola Vybudujte si posvátné místo.

Tato rada může být užitečná především pro ty z vás, kteří pracují přes internet, tedy podnikatele, marketéry nebo instagramery a odpojení se od internetu a sociálních sítí je pro vás složité, avšak potřebné. Přiznejme si, že občas vypnout telefon neznamená konec světa a ono nám vlastně nic neunikne. A jestliže přeci jen potřebujete být na příjmu, vyhraďte si alespoň pár hodin týdně, kdy se budete ve stylu digitálního minimalismu věnovat opravdu pouze své práci.

Došly vám nápady?

Jestliže máte pocit, že vám definitivně došly nápady, nejste kreativní a potřebovali byste se hnout z místa, kniha Jeď dál je skvělým návodem, jak se do toho zase dostat. Osvědčené pravidla a postupy Austina Kleona pro vás budou povzbuzením v časech zlých a hnacím motorem v časech dobrých. Jedná se o takový ten kousek v knihovně, ke kterému se budete v čase neustále vracet.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz