Domů » Blue chips aneb Rolls Royce mezi akciemi

Blue chips aneb Rolls Royce mezi akciemi

autor Veronika Bartušová
0 komentář
blue chip akcie investice

Možná právě nastala chvíle, kdy přemýšlíte, jak vybudovat kvalitní portfolio. Právě akcie, nazývané Blue chips, mohou být tím správným stabilním základem. V tomto článku se dozvíte vše o investování do těchto akcií i o konkrétních tipech na akciové tituly a ETF v závěru článku.

Čím se vyznačují blue chip akcie?

I když je označení přenesené z pokeru, kde modrý žeton má tu nejvyšší hodnotu, tak s těmito akciemi o žádné kasino nepůjde. Naopak, při správně rozloženém portfoliu, by vám akcie těchto společností měly zajistit klidné spaní. Blue chips titulujeme akcie velmi kvalitních firem, špiček ve svém oboru. I když se jedná o firmy velké, kapitalizace zde není tak důležitá jako právě kvalita. Logicky, co je velká firma na poměry německého trhu, by třeba ve Spojených státech byla taková větší kapka v moři. No dobrá, kapkou asi tyto mnohamiliardové společnosti úplně nazývat nemůžeme, berte to jen pro srovnání.

Aby si akciová společnost vysloužila označení Blue chip, musí být stabilní, zavedená a s dobrou pověstí. Zkrátka takový rytíř v lesklém brnění, který má za úkol dobře hospodařit a chránit vaši investici. Blue chip společnost má silné finanční zázemí a stabilní příjmy – ze kterých reinvestuje zpět do svých inovací a rozšiřování byznysu, splácí své závazky a velmi často – vyplácí dividendu. Právě pravidelný, s léty se zvyšující dividendový výnos je dalším důvodem, proč investoři volí tyto akcie.

Inflace
Investujte do Blue chips, akcií kvalitních společností

Blue chips nejsou raketa, ale Rolls Royce

Akcie společností, které označujeme Blue chips, nehledejte mezi „top gainers”, či „top loosers”, jsou vyhledávány pro svou cenovou stabilitu a poklidný růst v čase, s příjemnou dividendou k tomu. Neslouží ke spekulacím a jako meme stock na Redditu je nehledejte. Blue chips mají za úkol ve středně, až dlouhodobém horizontu zhodnocovat vaše portfolio a v těžších časech ho jistit před přílišnou volatilitou.

O tom, že Blue chips portfolio je vhodnou strategií do období ekonomické nepohody, svědčí i britský index FTSE 100. Ten se skládá z 60 % z hodnotových a defenzivních Blue chips. I v letošním roce plném volatility a nejistoty na trzích odepsal pouze nízké jednotky procent. Blue chips indexu FTSE 100 často působí v sektorech jako energetika, spotřební zboží nebo farmaceutický průmysl a jsou tak odolnější vůči kolísání ekonomiky.

Tyto firmy mají také reálnější ocenění než růstové společnosti, které se velkém zaměřují na inovace a jejichž očekávání zisků bývá posunuto hodně do budoucnosti, která nemusí být jednoduše predikovatelná. Racionální ocenění snižuje riziko přílišné nestability z nedoručených výsledků.

Blue chips také lépe snáší období zvýšených úrokových sazeb, jelikož mají slušný finanční polštář a zdravou rozvahu.

Které akcie to tedy jsou konkrétně a kde je koupíte?

Jsou to takové ty nejzářivější hvězdy akciových indexů. Americký Dow Jones má svoji plejádu hvězdných firem, jako je Apple, Coca-Cola, Johnson & Johnson a další. Německý DAX má hvězdy jako Alianz, Siemens či RWE. Součástí britského FTSE 100 jsou Blue chips jako Astra Zeneca, Unilever nebo Rio Tinto. Jelikož se jedná o vysoce kapitalizované společnosti, mají velkou váhu v celém indexu. Patří k nejvíce obchodovaným emisím akcií na daném veřejném trhu, není tedy problém je kdykoli koupit nebo prodat. Můžete si být jisti, že váš příkaz bude téměř okamžitě zpracován, protože likvidita bude vždy dostatečná.

Blue chips tituly má v oblibě vážený investor Warren Buffett. Jak si je tedy pořídíte i vy? Stejně, jako jakékoli jiné akcie. Jelikož u těchto titulů často platí strategie „kup a drž”, je třeba si zvolit dobrého brokera, kde budou vaše peníze v bezpečí po mnoho let.

U některých brokerů si můžete koupit jen kus té vaší hvězdné společnosti, takzvaný „zlomek akcie”. I tak máte nárok na výplatu dividendy, jen se ještě dělí poměrem, kterým držíte kmenovou akcii. Blue chips jsou snadno dostupné, nakupujte je buď jednotlivě, nebo v rámci hlavních indexů, kde mají zastoupení.

Můžete si také koupit ETF specializované na Blue chips akcie, jako například:

  • Fidelity Blue Chip Growth Funds ETF (BATS: FBCG) – toto étéefko je složené z 80 % z hodnotových a defenzivních Blue chips a z 20 % je diverzifikované tituly růstovými
  • Proshares S&P 500 Dividend Aristokrats ETF (BATS: NOBL) – sestavené ze společností zahrnutých v indexu S&P 500, které vyplácejí dividendu alespoň 25 po sobě jdoucích let. Většina společností zahrnutých v tomto ETF ale však vyplácí dividendu minimálně 40 let
  • Monarch Blue Chips Core ETF (BATS: MBCC) – drží ve stejném poměru akcie 24 kvalitních společností, například Walmart, NextEra Energy nebo Abott Labs
Google (nejhodnotnější firmy světa)

Blue chips doby technologické

Když byly předními tituly indexů společnosti jako Coca-Cola, Verizon nebo Lokcheed Martin, tedy společnosti hodnotové, které působí v defenzivních sektorech, pojem Blue chips opravu představoval jakýsi symbolem tradice a stability.

Dnes, kdy jsou vlajkovými loděmi především amerických indexů technologické společnosti, mohou tyto moderní Blue chips přinášet více volatility, než kolik jste pro své portfolio původně zamýšleli. Takzvaní „Big Tech” zažívají velkou popularitu posledních dekád s rozvojem internetu a dostupností moderních zařízení.

Technologické společnosti, které se mezi Blue chips etablovaly, jsou totiž typickými představiteli sektoru růstového, tedy sektoru s vyššími výkyvy a vyšším P/E. Pohybují se ve vysoce progresivním prostředí a mohou být více citlivé na ekonomické cykly. Oblíbenost těchto společností u investorů z řad široké veřejnosti se také může podílet na větších cenových výkyvech. Vyšší P/E zvyšuje riziko volatility tím, že ocenění je založeno na prudce expandujícím očekávaní zisků, které společnost nemusí doručit.

S hledáním té správné stabilní Blue chip akcie vám může pomoci ukazatel Beta, který měří volatilitu akcie vůči celému indexu. Celý index má průměrnou Betu 1. Zjednodušeně, čím vyšší Beta, tím vyšší volatilita vůči celému indexu.

💡 Tip: Pokud chcete efektivně a dlouhodobě investovat do blue chip akcií, tak si musíte vybrat brokera, který je bez poplatků za držení. Mezi ně v ČR patří například platforma XTB.

Jaká jsou rizika spojená s nákupem Blue chips akcií?

Blue chips hrají prim v nejistých časech a slabších ekonomických cyklech, ovšem v časech silné ekonomiky a uvolněné měnové politiky bývají snadno překonány růstovými tituly či jinými „trendy” akciemi. Stinnou stránkou nižší volatility je tedy omezený růstový potenciál.

Není také od věci si jednou za čas udělat revizi té své Blue chip – například když společnost prezentuje výsledky a výhled do dalšího období – jestli je její hospodaření stále v dobré kondici a naplňuje očekávání, s jakými jste ji kupovali. I když se totiž jedná o společnosti, které působí na trhu opravdu dlouho, mají kvalitní management a ustály už nejednu krizi, není vyloučené, že i takový letitý obr padne.

Příkladem budiž automobilka General Motors, založená roku 1908, která se stala na mnoho let největší automobilkou světa. V roce 2008 byla dokonce devátou největší firmou světa. Přesto 1. 6. 2009 požádala o ochranu před věřiteli. GM zlomily vaz velké finanční potíže, finanční krize už pouze dokonala zkázu firmy. Jednalo se tehdy o největší bankrot automobilky v dějinách a třetí největší bankrot v historii USA. Případ pádu Lehman Brothers, který byl katalyzátorem vleklé finanční a hospodářské krize v roce 2008, a dalších zavedených bank z evropského kontinentu, jež Lehman následovaly, dokazuje, že pokud je situace v ekonomice opravdu vážná, na trhu nemusí být nikdo v bezpečí.

I Blue chips se tak samozřejmě dotýkají ekonomické cykly, jako jakékoli jiné společnosti na trhu. Kvůli pandemii v roce 2020 téměř polovina společností z indexu FTSE 100 snížila, pozastavila nebo zrušila výplatu dividend. I když pravidelné zvyšování dividendy svědčí o zdraví společnosti, mohou přijít těžká období nebo nezaviněné situace, kdy se i kvalitní Blue chip rozhodne dividendu nevyplatit.

Jedny z největších amerických Blue chips akcií

Apple (NASDAQ: AAPL)

Kultovní značka, která si svou výjimečností a inovacemi dokázala získat zapřisáhlé zákazníky, kteří si rádi připlatí za tento lovebrand i v časech ekonomického zpomalení. Apple se zkrátka dostal do základního spotřebního koše zákazníků po celém světě. Poslední kvartální výsledky překonaly očekávání analytiků, nicméně i u Applu můžeme pozorovat dopady současného nepříznivého ekonomického vývoje. Stále se však jedná o jednu z nejlepších společností světa, která pravidelně provádí zpětné odkupy svých akcií a disponuje obrovským kapitálem.

Coca-Cola (NYSE: KO)

Nápojářský kolos, který po celém světě prodává rozmanitý sortiment vod, limonád, sportovních nápojů, kávy a samozřejmě kultovní a ikonickou Colu. Do jeho portfolia patří mnoho dalších značek jako Sprite, Bonaqua nebo Costa Coffee. Je největším výrobcem a distributorem nápojů na světě a jednou z největších korporací v USA. Patří mu titul dividendového krále, společnost dividendy vyplácí pravidelně od roku 1963.

Johnson & Johnson (NYSE: JNJ)

Alespoň jeden výrobek této společnosti budete mít určitě doma – ať už se jedná o produkt pečující o vaše dítě, ústní vodu Listerine či krém Neutrogena – působení J&J je opravdu široké. Zaujímá důležité postavení v segmentech spotřební zboží, farmacie a zdravotnické vybavení a diagnostika. J&J také patří mezi dividendové krále, to znamená, že dividendu vyplácí nepřetržitě více než 50 let a pravidelně ji zvyšuje. Může se pochlubit hrubou marží téměř 70 %, je tedy jednou z nejvíce profitujících společností.

Blue chip ETF

Pokud chcete jít ještě jistější cestou, tak můžete zkusit blue chip ETF.

iShares Dow Jones Global Titans 50 ETF610 mil.EUR
iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETF366 mil.USD
iShares China Large Cap UCITS ETF474 mil.USD

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz