Máte rádi alkohol, ale víte, že je návykový a nemělo by se to s ním přehánět? To je sice pravda, ale i tak může alkohol vašemu zdraví prospět. Stačí znát pár základních pravidel.
Jak alkohol působí na naše tělo
Látka, která se v alkoholických nápojích nachází se jmenuje ethanol – bezbarvá kapalina s ostrým zápachem, který se po smíchání s vodou mění na příjemnou alkoholovou vůni. Při jeho konzumaci v nižší míře se dočkáte uvolnění, při vyšší míře snížené vnímavosti, útlumu, deprese a dokonce i agresivity. No a samozřejmě při dlouhodobém užívání vysokých dávek se dostaví zdravotní komplikace, jako je například cirhóza jater.
Doba odbourávání alkoholu, tedy jeho vyprchání, je individuální a odvíjí se od pohlaví a váhy. Obecně se mužům daří alkohol, spíše tedy ethanol, odbourat rychleji, a tak mohou za kratší dobu usednout za volant. Kdybychom si to demonstrovali na pivě, tak muž odbourá jedno pivo za 1 hodinu a 20 minut, zatímco ženě vyprchá z těla stejné množství alkoholu za 1 hodinu a 50 minut. Pokud si chcete být opravdu jistí, zakupte si alkohol tester, který vám míru alkoholu v krvi spolehlivě zjistí.
Co se týče kocoviny, ta je způsobena acetaldehydem, což je přeměněný ethanol, který je vytvořen díky detoxikačnímu enzymu. Acetaldehyd způsobuje nepříjemné vedlejší účinky, které ucítíte po přehnané noci.
Zdravotní benefity, které alkohol přináší
Jak se říká, všeho s mírou. To platí i o alkoholu. V žádném případě není pro váš organismus prospěšné se o víkendu opít do němoty a celý další týden abstinovat. Jeden z lékařů uvádí, že nejnebezpečnější je vypít pět panáků do dvou hodin. Místo toho si raději dopřejte víno nebo pivo každý den v množství, které neškodí. Týdenní příjem u muže by neměl přesáhnout hranici 140g alkoholu, u žen je to o 40g méně. Denně to vychází na 20g (pro ženu 10g) alkoholu – 2 dcl vína, cca půl litr piva.
Mezi zdravé alkoholické nápoje se řadí pivo a víno, především to červené. Červené víno má v sobě totiž antioxidanty, které pomáhají snižovat oxidativní stres. Dále se také můžete těšit z nižšího cholesterolu nebo ztráty přebytečných kil. Ani pivo ale není vůbec špatnou volbou. Kromě zmíněných oxidantů obsahuje také bílkoviny a vitamin B. Bude vás chránit před cukrovkou a posílí vaše kosti. Bílé víno vašemu zdraví neuškodí stejně tak. Snižuje riziko srdečního infarktu, koronární choroby nebo mozkové mrtvice.
Tvrdý alkohol: Je tak škodlivý, jak se tvrdí?
Jak je to ale s těmi ostatními drinky, speciálně s tvrdým alkoholem? Whiskey, neboli voda života, vám prodlouží život, chrání před demencí, ulevuje od chřipky, snižuje riziko rakoviny a díky nízkému obsahu cukru je vhodná pro diabetiky. Vodku využijete při zmírnění stresu a zvýšení soustředění, snižuje také horečku, když ji aplikujete na nohy, hruď a čelo. Využít ji lze i u skincare rutiny, pomáhá totiž bojovat proti akné a kapka do šampónu dodá vašim vlasům lesk. Pomoct s ředěním krve nebo úzkostmi může zase rum.
Jednoduše, všechen alkohol v tom správném množství má podobné účinky, které jsou zdraví prospěšné. To ale platí pouze v případě, že jste zdraví. Pokud také budete alkohol vzájemně kombinovat, rozhodně tím posílení účinků nedosáhnete. Drinky pijte ideálně bez přidání sladkých perlivých nápojů jako je Coca Cola. Ty jsou plné cukru a přidají vám kila navíc.
Na co si dát při pití alkoholu pozor
- Alkohol před spaním narušuje jeho kvalitu a ráno se tak můžete cítit nevyspalí.
- Pokud jste těhotné, alkoholu se úplně vyhněte. I malé množství může mít na plod neblahý vliv.
- Před party se pořádně najezte, ideálně snězte něco tučného, rozhodně nepijte nalačno.
- Při každé skleničce alkoholu mějte po ruce skleničku vody, která zamezí dehydrataci.
Celkově dodržujte správnou míru, která vašemu zdraví prospěje, ne ho zhorší. Zkombinujte alkohol s jídlem jako se to dělá ve Francii, má to své důvody a vy si tak pokrm více vychutnáte.