Domů » Slow living: Proč pomalé životní tempo přináší radost?

Slow living: Proč pomalé životní tempo přináší radost?

autor Radka Čechová
0 komentářů
slow living vana žena koupel

Rychlejší vždy neznamená lepší. Pokud se cítíte vystresovaní, zahlcení a říkáte si, že přece musí existovat lepší způsob trávení dne, pak vás možná zaujme slow living, což je filozofie pomalého životního tempa. Nejlepší na tom je, že se nemusíte stěhovat na odlehlé místo do hlubin divočiny, abyste mohli zpomalit. Díky praktickým tipům si můžete slow living vytvořit právě tam, kde aktuálně jste.

„Zpomalit je někdy nejlepší způsob, jak zrychlit.“

Mike Vance

Plný kalendář neznamená, že žijete plnohodnotný život a šílený spěch neznamená produktivitu. Naopak. Den plný pracovních schůzek, neustále bzučící upozornění v mobilu a málo spánku vám asi stěží přinese pocit kýženého životního uspokojení, radosti a dobré pracovní výsledky. Jak tedy zpomalit a zkvalitnit svůj každodenní život?

Co znamená slow living?

Slow living neboli pomalé žití je způsob myšlení, díky kterému umístíte své skutečné hodnoty do středu svého životního stylu. To znamená, že si člověk vytvoří smysluplnější a vědomější trávení svého dne, které je v souladu s tím, čeho si v životě nejvíce cení a přináší mu radost.

Slow living může pro každého znamenat úplně něco jiného – sednout si uprostřed dne jen tak na trávu, pustit si do sluchátek oblíbenou hudbu, vychutnat si oběd, dobře si popovídat s kamarádem nebo večer otevřít knížku. Jde o to, dát přednost takovému trávení času, které nás naplňuje, pozitivně stimuluje a nestresuje, namísto neustálého pocitu, že nám něco uniká, kontrolování mobilu, trávení času u počítače a sledování zpráv v televizi. To ovšem neznamená, že musíte zahodit svůj mobil. Naopak jde o to, naučit se využívat moderní technologie tak, aby nám sloužily a umožňovaly nám mít čas na sebe.

Zpomalení nás povzbuzuje k tomu, abychom žili více vědomě, a to nejen vůči sami sobě, ale také vůči svému okolí. Filozofie slow living proto logicky navazuje na zdravý životní styl a šetrný přístup k životnímu prostředí. Anglické slovo slow se také často používá jako zkratka, vyjadřující oblasti, na které se pomalé žití zaměřuje.

S – sustainable (udržitelný)
L – local (místní)
O – organic (organický)
W – whole (celistvý)

Slow living znamená řídit se rytmy svého života

Jak vzniklo slow living?

Slow living je součástí širšího hnutí, které vzniklo v 80. letech minulého století v Itálii. Založil ho Ital Carlo Petrini, který takto reagoval na návrh postavit McDonald’s přímo v historickém centru Říma. Tehdy vznikla skupina aktivistů s názvem Slow Food (opak Fast Food), která hájí tradice regionálního jídla.

Hnutí Slow Food se postupně rozrůstalo a principy pomalého žití postupně podnítily změnu přístupu i k dalším oblastem života. Jedním z nich je třeba pomalé cestování, pomalá móda, pomalé zahradničení, pomalý design a další.

Co vám přinese slow living?

Existuje mnoho důvodů, proč zpomalit, být vědomý a začít vést ohleduplnější životní styl: 

  • získáte více času – vynecháním činností, které vás rozptylují nebo nenaplňují, budete mít více času na sebe i na smysluplnou práci
  • dokážete lépe zvládat stres – tím, že budete žít více v přítomnosti, snížíte svoji náchylnost ke stresu a minimalizujete zahlcení myšlenkami
  • upevníte své vztahy – snížení stresu a vytvoření většího časového prostoru vám může pomoci zlepšit kvalitu vašich vztahů s blízkými
  • naladíte se více na přírodou – zpomalení vám pomůže znovu se spojit s přírodou tím, že si například začnete více všímat sezónních lokálních potravin a budeme častěji chodit ven

Jak na pomalý život?

Pokud přemýšlíte, jak si osvojit principy pomalého žití, může vás inspirovat například kniha o slow living od Jo Petersové s názvem Slow – Nespěchejte, žijte pomalu. Vyzkoušet také můžete tyto praktické tipy:

  1. Žijte více offline

I když má digitální technika bezesporu mnoho pozitiv, vytváří trvalé spojení s prací a vnějším světem, což nemusí být vždy žádoucí. Pokud si vyzkoušíte aplikaci pro sledování času online, možná vás překvapí, kolik času trávíte pouze procházením sociálních sítí nebo aplikací bez velkého účelu. Část tohoto problému je již pojmenována jako FoMo a v moderních společnostech tvoří poměrně významný problém, kteří řeší také psychologové. Závislost na informačních technologiích a sociálních sítích vám může zásadně nabourat psychiku a duševní zdraví. Udělejte si tzv. informační dietu, buďte více kreativní a vytvořte si prostor pro věci, které máte rádi. 

  1. Naučte se říkat ne

Každý z nás si občas potřebuje dobít baterie. Pokud se budete chtít každému zavděčit, těžko si najdete čas sami na sebe. Pokuste se proto najít rovnováhu mezi laskavostí k druhým a laskavostí k sobě. Také v práci se pokuste nezahlcovat jen proto, abyste se zavděčili šéfovi. Raději pracujte na jednom úkolu důsledně, než si jich na sebe brát moc a žádný z nich neudělat pořádně. Tím se nakonec můžete vyhnout spoustě problémům.

  1. Zaměřte se na kvalitní spánek

Pozdní chození do postele vám určitě nepomůže zvládnout den efektivně. Zaměřte se proto na dostatečně kvalitní spánek. Osvojit si také může večerní a ranní rutinu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Mnoho úspěšných podnikatelů má v oblibě brzké ranní vstávání, díky kterému získají dostatek času pro správné nastartování dne např. cvičením, kvalitní snídaní nebo meditací. Přečtěte si i o dalších denních návycích úspěšných.

  1. Trénujte všímavost

Dostat se do pocitu zpomalení vám může pomoci některá z technik všímavosti. Všímavost můžete praktikovat u všedních činnosti, jako je věšení prádla nebo pití čaje. Pokud např. dojíždíte do práce hromadnou dopravou, můžete tento čas využít ke krátké meditaci nebo zapojit všímavost. Do práce či na autobusovou zastávku se třeba zkuste vydat jinou cestou a pozorujte nové podněty okolo sebe.

💡 Tip: Více o technikách všímavosti vám prozradí článek Mindfulness: Jak žít přítomným okamžikem a šťastněji?

  1. Odstraňte věci a zlozvyky, které nepotřebujete

O tom, že nehromadění přebytečných věcí v domácnosti má pozitivní vliv na psychiku, vypracovala zajímavou teorii Marie Kondo. I když je tato metoda zaměřena především na odstranění nepořádku, můžete ji přenést i do jiných oblastí svého života. Např. se zeptejte sami sebe, zda nákup, který hodláte udělat, skutečně přinese radost, nebo je to jen neuvážené nakupování z rozmaru. Tento přístup má pozitivní dominový efekt na krizi v oblasti odpadu.

Slow living je o tom, zjistit co je v našem životě nadbytečné a uvědomit si, co má pro nás skutečnou hodnotu. Velkou výhodou zpomalení je také získání času k navázání blahodárných spojení – s lidmi, s kulturou, s prací, s přírodou i s naším vlastním tělem a myslí.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Jakou cenu platíme za sociální sítě? nebo Je lepší multitasking nebo soustředění na jeden úkol?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz