Domů » Co je to třetí oko a jaký je jeho význam?

Co je to třetí oko a jaký je jeho význam?

autor Michaela Bobková
0 komentářů
co je to třetí oko

Zvýšená intuice, nadpřirozené schopnosti či předpovídání budoucnosti. Všechny tyto vlastnosti se často spojují s třetím okem. Co to však třetí oko opravdu je a jaké benefity nám může přinést do života? V dnešním článku se podíváme na původ této čakry a její význam v našem životě.

Co je třetí oko?

Třetí oko pochází z hinduistické, budhistické a taoistické tradice, kde je známo také pod pojmem ajna čakra. Jedná se o pomyslné mystické oko, které je umístěno na našem čele a je součástí našeho podvědomého vnímání. Ze sanskrtu výraz ajna překládáme jako vnímat nebo řídit, což nám naznačuje také význam této čakry pro naše bytí. Přestože třetí oko není viditelné, pokládá se za důležitou sílu, která nám pomáhá řídit proud energie v našem těle a vnímat věci, které jsou kolem nás a nejsme schopni je vidět našima očima.

Každá ze sedmi čaker má také svoji mantru, což představuje krátký zvuk nebo frázi, která slouží k meditačním účelům a napomáhá k lepšímu koncentrování se. Čakře ajna přísluší mantra om, která je znakem spojení se světem. Třetí oko nám tedy pomáhá spojit se světem kolem nás, stejně pozemským i nadpozemským, a lépe si uvědomit, že jsme jeho nedílnou součástí.

Mezi symboly třetího oka patří lotosový květ se dvěma okvětními lístky. Toto vyobrazení symbolizuje konec duality a chápání světa jako jednoho celku ve smyslu všudypřítomné božské energie. Dalším symbolem této čakry jsou bohové Shiva a Shakti, kteří naopak zosobňují kreaci a rozpad, což v případě jejich společného pojetí značí transformaci.

třetí oko

Význam Ajna čakry

Ajna čakra výrazně ovlivňuje našu percepci světa kolem nás a slouží především k posílení naší intuice. Kromě toho nám však pomáhá vidět rozdíl mezi dočasným a dlouhodobým štěstím. Díky posílení jednotného vnímání, lidé, kteří dokáží aktivovat svou ajna čakru, zároveň vidí všechny lidi a bytosti stejným očima, bez jakékoli diskriminace či rozdílů.

Pokud je tvé třetí oko aktivováno, materiální svět by už neměl mít vliv na tvé emoce a náladu. Místo toho se zvýší tvá uvědomělost a posílí tvá neutralita, což povede k již zmiňovanému prohloubení intuice. Lidé se zcela aktivovaným třetím okem zároveň přirozeně pociťují vděčnost, reagují vstřícně a mají tendenci pomáhat jiným. Jejich myšlenky bývají v harmonii s jejich bytím.

Jak aktivovat třetí oko?

Otevření třetího oka je individuální proces, který člověk musí absolvovat sám, následováním vlastní spirituální cesty. Spirituální odbornice Sindhu Sajeev varuje před rostoucím počtem instruktorů, kteří propagují otevření třetího oka jako oblast své specializace. Podle jejího názoru tě spirituální guru může navést na správnou cestu, projít si jí už však musíš sám.

Za doporučené metody k otevření třetího oka se pokládají meditace, pozitivní afirmace, odříkávání příslušné mantry a jógová praxe. Mezi jógové pozice spojené s ajna čakrou patří shirshasana (stoj na hlavě), balasana (pozice dítěte) a garudasana (pozice orla). Na základě tradice bývá doporučeno i používání esenciálních olejů, praktikování dýchacích technik a konzumace jídla, které je fialové barvy (například hroznové víno nebo borůvky).

💡 Tip: Pokud tě zaujalo toto téma, nezapomeň si přečíst i náš článek, ve kterém ti ukážeme, jak proniknout do tajů meditace.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz