Domů » Recept na dlouhověkost: Jak se dožít 100 let?

Recept na dlouhověkost: Jak se dožít 100 let?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
dlouhověkost zdravá strava

Spousta lidí touží po co nejdelším životě. Elixír mládí a nesmrtelnosti je ostatně i tématem různých uměleckých a literárních děl. U nás je asi nejznámější dílo na toto téma divadelní hra Karla Čapka Věc Makropulos. Málokdo si ale uvědomuje, že to, kolik let se dožijeme a v jaké kvalitě života, záleží do značné míry také na nás samotných. Samozřejmě za řadu věcí jsou zodpovědné geny, ale mnoho se dá ovlivnit.

Jak se dožít 100 let?  

Budete-li respektovat některá pravidla, rozhodně můžete svoje kvalitní dožití na této planetě podstatně prodloužit. Máme pro vás 6 tipů na to, co ve svém životě změnit, byste se dožili 100 let!

1. Myslete pozitivně

Pozitivní myšlení je podstatným faktorem, který napomáhá zvládat každodenní nelehké situace. Určitě se sami necítíte dobře v přítomnosti negativních lidí. Máte dojem, že vás vysávají, stahují a přicházíte v jejich přítomnosti o energii. Negativní emoce jsou bohužel dosti nakažlivé. Mnohdy stačí jediný člověk ve skupině, který všechno vidí jenom černě a postupně svými pochybnostmi nakazí ostatní.

Nejde ale jenom o to, vyhýbat se negativním lidem. Stejně důležité je sám myslet pozitivně, i to je lék na dlouhověkost. Proto se nenechte otrávit pesimisty ve svém okolí a snažte se vidět svět v příznivých barvách. Hledejte pozitivní a radostné věci. S překvapením zjistíte, že najednou budete mít více energie a optimismu. Spoustu věcí zvládnete snáze a budete vidět všechno v příznivějším světle.

2. Mějte pro koho a pro co žít

Pokud se ptáte, jak se dožít 100 let a pokud možno v co nejlepším zdraví, neměli byste zapomínat na setkávání se s přáteli, rodinou nebo lidmi, jejichž přítomnost vás obohacuje a cítíte se s nimi příjemně. To je nesmírně důležité.

Recept na dlouhověkost znamená i posilování sociálních vazeb, které vás činí šťastnými. Jde ale zároveň o to, abyste se do ničeho nenutili a stýkali se skutečně jenom s těmi, se kterými si máte co říct, jinak to nemá smysl. Také si hledejte vhodné koníčky a záliby, které vás baví a naplňují. Milovaní a oblíbení lidé a dobré záliby přinášejí pocit, že máte pro koho a pro co žít. 

3. Správná strava je klíčová

Správný způsob stravování se mnohdy označuje za základní recept na dlouhověkost. Vezměte si třeba zvýšený cukr a cholesterol – pro spoustu lidí je tohle už obehraná písnička, kterou vyslechnou poté, co jdou na pravidelné krevní odběry. Přitom tuto oblast máte z velké části ve svých rukou.

Stačí postupně proměnit jídelníček. Přidejte do něj potraviny, které prospívají srdci a cévám a předcházejí hrozbě srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Stejně tak můžete vhodným složením potravy snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu a také rakoviny v různých podobách. Co tedy jíst pro dlouhověkost?

💡 Tip: Přečtěte si náš článek o 15 zdravých a rychlých receptech na večeři.

a) Pestrá směs zeleniny a ovoce

Zařaďte do svého jídelníčku ovoce i zeleninu a nesoustřeďujte se jenom na určité druhy, ale snažte se o větší pestrost. Různé druhy zeleniny a ovoce totiž mají různé a širokospektrální účinky. Proto čím větší pestrost, tím rozsáhlejší působení získáte. 

Velmi důležitá je listová zelenina: kapusta, rukola, špenát. Právě tyto druhy jsou nápomocné prevenci srdečně-cévních onemocnění i rakoviny. Z ovoce jsou vynikající borůvky, jež obsahují spoustu antioxidantů, které obecně bojují proti zánětům. Skvělé jsou i proti cukrovce, a to nejenom plody, ale například i listy borůvky. Jablka mnozí z nás považují za obyčejné ovoce. Přitom i ona jsou obrovským lékem na dlouhověkost. Pomáhají v boji proti rakovině i srdečně-cévním chorobám. Tím ale výčet zdaleka nekončí. 

b) Ořechy a semínka

Například mandle obsahují hodně hořčíku, železa i vápníku. Vzhledem k vysokému obsahu hořčíku pomáhají proti stresu. Ve vlašských ořeších najdete zdravé nenasycené tuky, pomáhá snižovat hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. 

Výborná jsou i semínka. Velkou oblibu v posledních letech získávají chia semínka. Obsahují opravdu hodně vlákniny a pestrou škálu vitamínů, minerálů a stopových prvků, která vám pomůže. 

c) Léčivé houby

O houbách a jejich účincích na zdraví se v posledních letech mluví opravdu hodně. Nebojte se je zařadit do jídelníčku, na výběr máte z opravdu hodně druhů.

Zvýšenou pozornost věnujte léčivým neboli medicinálním houbám. Ty jsou přesně tím receptem na to, jak se dožít vysokého věku. Ne nadarmo se například houbě reishi, tedy lesklokorce lesklé, přezdívá houba nesmrtelnosti. Má pozitivní vliv na stav cév, pomáhá snižovat cholesterol i glykémii. Příznivě ovlivňuje kognitivní funkce mozku, napomáhá regeneraci jater. Stejně tak například housenice čínská čili cordyceps. Říká se o nich i to, že jsou prevencí proti rakovině. 

4. Najděte si radost z pohybu

Bez pohybu to také nejde. Stačí třeba jenom krátká procházka na sluníčku a hned máte příjemný pocit. Co teprve půlhodinka běhu nebo hodinka skupinové lekce? Sport má dar dělat radost. Vyplaví se vám do krve endorfiny, hormony štěstí, které rovněž podporují dlouhověkost lidí. Najděte si druh pohybu, který vás bude bavit. Pro někoho jsou to kolektivní sporty, kdy se zároveň setkává s přáteli.

Jiný dává přednost sportům individuálním. Důležité je těšit se z pohybu. Samozřejmě posílíte svoji fyzickou kondici, ale nemělo by to být z donucení. Proto pátrejte po cvičení, na které se budete nedočkavě těšit. Je potvrzeno, že pravidelný pohyb prodlužuje dobu dožití. Můžete zkusit i otužování a saunování, obojí posiluje srdce a cévy.

dlouhověkost a pohyb

5. Dobrý spánek je důležitý

Nespavost je bohužel civilizační chorobou dneška. Nespavci by dali zlatý poklad za to, aby strávili klidnou noc spánkem a ráno se budili odpočinutí. Dobrý spánek je jedním z dalších receptů na dlouhověkost, proto ho rozhodně nepodceňujte. Pokud špatně spíte, snažte se dodržovat základní zásady spánkové hygieny. Znamená to například chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou hodinu, zajistit si dostatečné větrání a zatemnění ložnice.

Je lepší spát v chladnější místnosti a zároveň odstranit veškerou elektroniku. Večer se vyhýbejte modrému světlu, pokud potřebujete pracovat s počítačem i ve večerních hodinách, pořiďte si brýle s filtrem modrého světla. Dobrému usínání napomohou i rituály jako četba dobré knihy nebo meditační hudba. Užitečný může být i šálek čaje na dobré spaní, vyzkoušejte například meduňku lékařskou, kozlík lékařský, třezalku tečkovanou či chmel otáčivý.  

6. Vyhněte se důsledkům stresu

Snížení stresu a jeho důsledků, to je další recept na dlouhověkost. Míru stresu pomáhají tlumit adaptogeny. Třeba ašvaganda čili vitánie snodárná snižuje oxidační stres, který je zodpovědný za rychlejší stárnutí a má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Ženšen pravý zklidňuje, dodává vitalitu, mnohdy je označován za vůbec nejsilnější adaptogen.

Další účinnou zbraní proti stresu je rhodiola rosea čili rozchodnice růžová. Sibiřský ženšen čili Eleutorokok ostnitý tlumí zánětlivost, zlepšuje spánek a zvyšuje energii. Kurkuma dlouhá podporuje kardiovaskulární systém a regeneraci jater a řadí se k silným antioxidantům. Adaptogeny se někdy přímo označují jako léky na dlouhověkost.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz