Domů » Co je friend zone? A jak se z ní dostat?

Co je friend zone? A jak se z ní dostat?

autor Kristýna
0 komentářů
friend zone

Muž uvidí krásnou ženu na druhém konci baru. Přijde za ní, osloví ji a co nevidět se sblíží. Zatímco on je zamilovaný až po uši, ona na něj uvalí kletbu friend zone a poví mu, že ho má ráda pouze jen jako kamaráda. Scéna jako z filmu je denní realitou spousty lidí. Co to friend zone vlastně je a jak se dostat z tohoto zapovězeného území všech romantiků?

Pozor, kamarádská zóna

Náš výše zmíněný hrdina se dostal do začarovaného kruhu friend zone neboli kamarádské zóny. S tímto nešvarem se potýkají především muži (nesmíme vynechat ale i ženy!).

Co to přesně znamená? Ze zamilovaného nešťastníka se místo vášnivého milence stane ochočený kamarád, jehož rameno slouží pouze jako kapesník k utření slz. On, ať je hodný, milý a ve všech ohledech dokonalý, se nemůže dostat přes hranici kamarádství.

Důvod je jednoduchý – žena ho vidí pouze jako hodného bráchu, který je tu pro ni vždy, když potřebuje pomoci.

💡 Tip: Jestli si chcete poslechnout podcast o friend zone, pusťte si díl seriálu LOVE IS IN THE AIR.

Jsem ve friend zone?

Je celá řada varovných signálů, které nasvědčují tomu, že jste se ocitli ve friend zone. Ať už jsou to malá varování (oslovuje vás brácho) po ta velká. Nyní si představte svoji kamarádku a běžný rozhovor s ní.

Mluví s vámi o všem? Probírá otevřeně svůj milostný život (bývalí, jednorázové známosti, kdo se jí líbí) včetně detailů? Bere s sebou na schůzky s vámi i kamarádky? Nedělá jí problém s vámi spát v jedné posteli? Jste její doprovod při nákupech, protože jí vždy poradíte a nosíte tašky?

Jestli zažíváte stejné nebo podobné okamžiky, uvízli jste ve friend zone.

Proč jste se dostali do zóny kamarádství? Důvodů je spousta. Nejčastějšími jsou vzhled, kdy si musíte připustit, že nejste zkrátka typ, který ji přitahuje, nebo ženu odrazuje váš určitý povahový rys. Příčinou mohou být i morální důvody. Na příklad jste chodil s kamarádkou její kamarádky.

Je v mojí friend zone?

Možná si teď říkáte, že se takhle chováte běžně k blízkému kamarádovi opačného pohlavní a nepovažujete ho za někoho, kdo je do vás zamilován. Co když je to naopak? Jak poznáte, že je někdo ve vaší friend zone?

Je váš kamarád vždy na blízku, aby vám pomohl? Chová se žárlivě, když flirtujete s někým? Chválí vám vzhled? Je neohrabaný, když se letmo dotknete? Pak je to jasné.

Stejnými signály dáte kamarádovi najevo, že o něj máte zájem také. V opačném případě mu na rovinu řekněte nebo naznačte (pokud nemáte dost odvahy), jak na tom jste, abyste zachránili přátelství.

🗣️ Španělské přísloví praví: “Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba někomu, kdo umírá žízní.

Tipy, jak se vymanit z friend zone

Každý vztah je jiný. Proto není vyloženě jeden způsob, jak se dostat z friend zone. Následujícími tipy se inspirujte podle toho, jak jste na tom s vaší kamarádkou. Seřadili jsme je od nejoptimističtější varianty po tu nejpesimističtější.

1/ Přímo k věci

Tento tip se hodí především těm, kteří jsou čerstvě ve friend zone nebo si nejsou jistí, jestli se do ní vůbec dostali. Proto se odhodlejte k razantnímu kroku – pozvěte ji na rande JEN ve dvou. Nezapomeňte na to, že jestli nevíte, jak na tom jste, nemáte ani tolik co ztratit.

2/ Možná se oba jen stydíte

Stává se, že se s někým seznámíte, ale jste na vážkách, jestli sdílíte vzájemné sympatie. Proto zkuste ukázat svůj zájem.

Vyzkoušejte letmé doteky, kterými dáte najevo svoji náklonnost. Pokuste se mluvit přímo. Namísto běžné fráze “sluší ti to”, kterou by jí pověděla i babička, zkuste jasnou “jsi krásná”. Tím ukážete svůj zájem, na nějž ona buď naváže, nebo poznáte, že nemáte šanci.

3/ Reverzní psychologie

Jste drzí a odvážní? Pak se nebojte vyzkoušet trik z reverzní psychologie. Prohoďte při rozhovoru vtípek: „Byli bysme hroznej pár“. Letmá narážka začne okamžitě účinkovat. Ona si vás dva představí a bude přemýšlet nad tím, zda byste byli doopravdy tak příšerná dvojka.

Podle její reakce poznáte, jak vás bere. Jestli s vámi začne flirtovat a škádlit vás, váš vztah je na dobré cestě. Po případně pochopíte, že jste odepsaný.

Kytice, Překvapení, Pár, Milenci, Člověk, Žena, Květiny
Vyzkoušejte na ni trik z reverzní psychologie.

4/ Přestaňte být její emoční tampón

Jste furt poblíž a stal jste se její jistotou? Udělejte opak. Zajímejte se o ni (alespoň na oko) méně a třeba ji i ignorujte. Ona toto chování nebude čekat a začnete jí chybět.

Využijte ženskou soupeřivost. Jakmile bude ve vaší blízkosti, věnujte se jiným dívkám. Podnítíte její žárlivost a poté si vás bude chtít uzurpovat jen pro sebe.

Nezapomeňte na to, že v těchto mezích vaše donchuanství končí. Nikdy se nevytahujte se svými zářezy a divokými zážitky. O tom nechce slyšet žádná žena!

5/ Fáze prozření

Točí se kolem vás jiné dívky, ale vy chcete jen ji? Říkáte si, že jste jen krůček od toho, abyste byli spolu? Je na čase uvědomit si, že vás pravděpodobně pouze využívá kvůli mužské společnosti, aby provokovala jiného nebo jen jako kamaráda s výhodami. Chcete být příležitostným povyražením či osudovou láskou?

💡 Tip: Podívejte se na názorný příklad fáze prozření ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku.

Příklad špatného friend zone ze seriálu.

6/ Přiznejte si, že jiskra nepřeskočila

Skvěle si rozumíte? Trávíte spolu většinu času? Můžete se kvůli ní přetrhnout? Přes to jste stále ve friend zone a její konec je v nedohlednu. Možná je na čase přiznat si, že mezi vámi nepřeskočila jiskra. To znamená, že nikdy nebude víc než kamarádi.

Friend zone jako cesta ke vztahu?

Zapamatujte si, že všechno potřebuje čas. Nátlakem a naháněním nic nevyřešíte. Nedostanete se z friend zone a už vůbec nesbalíte kamarádku, do níž jste zamilovaný.

Friend zone je cesta k tomu, abyste se buď se svým blízkým dali dohromady, nebo abyste ho nechali jít i s možným rizikem toho, že přijdete o přítele. Vztahy jsou nepředvídatelné, stejně tak i tajemná oblast friend zone.

💡 Tip: Tento tip potěší hlavně beznadějné romantiky. O friend zone, která končí osudovou láskou, pojednává kniha Jeden den Davida Nichollse. Jestli neradi čtěte, podívejte se na její povedenou filmovou verzi.

Osudová friend zone dvou přátel.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz