Domů » Denzel Washington: Nebojte se mít velké sny a dělat chyby!

Denzel Washington: Nebojte se mít velké sny a dělat chyby!

autor Jakub Čermák
0 komentářů
Denzel Washington je uznávaný hollywoodský herec, známý svými charismatickými výkony ve filmech jako Training Day, Malcolm X a další.

Denzel Washington je jméno, které si lidé nejvíce spojují s filmovým průmyslem. On ale není jen herec. Pro spoustu lidí je synonymem pro talent, charizma a odolnost. Všechny tyto znaky jsou k vidění právě u jeho filmových rolích. S kariérou delší než čtyři desetiletí si Washington získal srdce diváků svými silnými výkony a stal se jedním z nejrespektovanějších herců v Hollywoodu.

Jaká tajemství se skrývají za úspěchem slavného herce? U Washingtona nejde ani tak o tajemství, než o recept obsahující přísady jako jsou pevně dané hodnoty, konzistence a tvrdá disciplína. Jen díky nim se ocitl na vrcholu.

Syn kazatele

Denzel Hayes Washington Jr. se narodil 28. prosince 1954 v Mount Vernonu ve státě New York do rodiny kazatele. Vyrůstal v hluboce náboženské domácnosti. Otec již od útlého věku Denzelovi vtloukal do hlavy pevné hodnoty a smysl pro disciplínu. Bez toho by totiž mohl v pozdějším věku sejít z cesty, protože ulice města Mount Vernon byly plné násilí a kriminality. Tomu se však Denzel vyhnul, čemuž může poděkovat právě pevné ruce jeho otce.

Slavný herec Denzel Washington
Denzel Washington se narodil do rodiny kazatele | Zdroj: Flickr

Důležitost vzdělání v životě

Washingtonova cesta k úspěchu začala nabírat na obrátkách, když se jeho rodiče rozhodli jej poslat na soukromou přípravnou vojenskou školu Oakland Military Academy. Toto rozhodnutí znamenalo zlom v jeho dosavadním životě.

Struktura a disciplína vojenské školy pomohly Denzelovi soustředit se a rozvinout silnou pracovní morálku. Po střední škole nastoupil na Fordham University, kde zpočátku bojoval s nalezením svého zaměření a budoucího povolání, až nakonec studium ukončil.

Následně pracoval jako poradce pro křesťanskou organizaci YMCA na kempu Sloane, kde také vystupoval v talentové show. Jeden z poradců si všiml jeho talentu a doporučil mu, aby vyzkoušel herectví. To Washingtona povzbudilo natolik, že se vrátil na Fordhamskou univerzitu, kde začal studovat drama.

Jak Washington prorazil v Hollywoodu

Po absolvování Fordhamské univerzity se Denzel Washington přestěhoval do San Francisca, aby navštěvoval American Conservatory Theater. Jeho talent rychle upoutal pozornost režisérů a producentů a začal dostávat role v divadelních inscenacích. V roce 1981 debutoval na obrazovce v televizním filmu Wilma. Následně získal roli Dr. Phillipa Chandlera v televizním seriálu St. Elsewhere (1982-1988), která mu přinesla národní uznání.

“Nebojte se mít velké sny a dělat chyby.”

D. Washington

Jeho průlomová filmová role přišla v roce 1987 ve filmu Volání svobody, kde ztvárnil jihoafrického aktivistu proti apartheidu Steva Bika. Tento herecký výkon mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli a upevnil jeho postavení jako vážného talentu v Hollywoodu. Tady už bylo jasné, že se rodí nová herecká superstar. Denzel Washington je co do počtu Oscarů a nominací v top 10 mužských herců, což ho katapultuje například před ikony jako je Leonardo DiCaprio nebo Bruce Willis.

Role, které udělaly z Denzela Hollywoodskou hvězdu

Konec 80. a začátek 90. let byly pro Washingtona obdobím rychlého vzestupu. V roce 1989 získal svého prvního Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli za roli ve filmu Sláva. Tento úspěch následovala řada kritikou uznávaných výkonů ve filmech jako Malcolm X (1992), Případ Pelikán (1993) či Philadelphia (1993). Washingtonovo ztvárnění Malcolma X bylo zvláště významným momentem v jeho kariéře, kdy ukázal svou schopnost ztělesnit složité, skutečné postavy s hloubkou a autenticitou.

Denzel Washington jako Malcolm X
Denzel Washington jako Malcolm X ve stejnojmenném filmu | Zdroj: ceskatelevize

Denzel ztvárnil role ve více než padesáti snímcích a snad ani v jednom nehrál zápornou postavu. Ba naopak. Hrával postavy, které se řídily určitými pravidly a kterým šlo zejména o spravedlnost. Z jeho postav sršel rozum a klid, který je tak typický právě pro slavného herce.

Po roce 2000 si zahrál v úspěšných snímcích jako Training Day (2001), Muž v ohni (2004), Americký gangster (2007), Let (2012), v trilogii Equalizer a v mnoha dalších.

Unikátní talent a kritika

Denzel Washington je známý svým intenzivním, přesvědčivým vystupováním na obrazovce a schopností vyjádřit širokou škálu emocí s jemností a sílou. Jeho oddanost své práci je patrná v pečlivé přípravě na každou roli. Umí se zcela ponořit do světa postavy, aby poskytl autentický výkon.

“Sny bez cíle zůstanou pouhými sny.”

D. Washington

Nicméně, jako každý úspěšný jedinec, i Washington musel čelit kritice. Někteří argumentovali, že má tendenci hrát podobné postavy – silné a autoritativní – což může omezovat vnímání jeho hereckého rozsahu. Přesto jeho filmografie ukazuje všestrannost, která zahrnuje žánry a styly, od akčních thrillerů jako Muž v ohni (2004) až po dojemná dramata jako Ploty (2016).

Bohatství

S takovou skvělou kariérou, jakou má Denzel Washington, přirozeně následuje značný finanční úspěch. K roku 2024 se odhaduje, že Washingtonovo čisté jmění se pohybuje kolem 300 milionů dolarů. Toto bohatství pochází nejen z jeho hereckých rolí, ale také z jeho práce jako režisér a producent. Filmy jako Příběh Antwona Fischera (2002) a Síla slova (2007) ukázaly jeho talent za kamerou, čímž si upevnil pozici mezi Hollywoodskou smetánkou.

Denzel Washington ve filmu Equalizer 3
Denzel Washington ve filmu Equalizer 3 | Zdroj: fandimefilmu

Zvyky a principy

Washingtonův úspěch není jen výsledkem jeho talentu, ale také jeho neochvějného závazku k jeho řemeslu a osobním zásadám. Je známý svým disciplinovaným životním stylem, kdy často zmiňuje svou silnou víru a rodinné hodnoty jako řídící síly ve svém životě. Washington vstává brzy, věnuje se pravidelnému cvičení a vyvážené stravě.

Jedním z jeho klíčových zvyků je neustálé učení. Washington často zdůrazňuje důležitost čtení a sebevzdělávání. Věří, že být informovaný a intelektuálně zapojený je klíčové pro osobní a profesionální růst. Tento přístup se odráží v jeho rozmanité volbě rolí a schopnosti přizpůsobit se různým žánrům a stylům.

Rady a doporučení

Denzel Washington je pevně přesvědčen o síle tvrdé práce, odolnosti a víry. Často radí začínajícím hercům a profesionálům, aby zůstali oddaní svým cílům, bez ohledu na překážky, kterým mohou čelit.

Motivační řeč Denzela Washingtona

Washington také zdůrazňuje důležitost vracení společnosti. Během své kariéry se zapojil do mnoha filantropických aktivit. Podporoval např. příčiny související se vzděláním, zdravím a uměním. Povzbuzuje ostatní, aby využili svého úspěchu k pozitivnímu ovlivnění světa a zdůrazňuje, že skutečné naplnění přichází z pomoci druhým.

Lekce z cesty Denzela Washingtona

Cesta Denzela Washingtona od skromných začátků v Mount Vernonu k hollywoodské legendě je důkazem síly, vytrvalosti, disciplíny a neochvějné víry v sebe sama. Jeho příběh není jen o dosažení slávy a bohatství, ale o zachování věrnosti svým hodnotám a využití úspěchu k tomu, aby inspiroval ostatní.

V roce 2006 publikoval svou knihu A hand to guide me, ve které sdílí svůj osobní příběh mentorů, kteří mu pomohli při cestě životem.

Své cenné rady předal také svým čtyřem dětem (John David, Katia, Malcolm a Olivia), které má se svou ženou Paulettou, se kterou se oženil v roce 1983.

“Abyste dostali něco, co jste nikdy neměli, musíte udělat něco, co jste nikdy neudělali.”

D. Washington

Pro ty, kteří usilují o dosažení vlastního úspěchu, Washingtonův život nabízí cenné lekce. Přijměte výzvy, zůstaňte oddaní neustálému učení, udržujte konzistentní disciplinovaný životní styl a, co je nejdůležitější, nikdy neztrácejte z dohledu důležitost víry a komunity. Tyto principy, ztělesněné Denzlem Washingtonem, jsou skutečnými ukazateli úspěšného a naplněného života.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz