Domů » Jak ušetřit za vodu? Dešťovka a nádrž na vodu!

Jak ušetřit za vodu? Dešťovka a nádrž na vodu!

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Dešťovka

V několika posledních letech se setkáváme s nedostatkem vody, proto je nasnadě otázka, jak ušetřit za vodu a jak s vodou lépe hospodařit. Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik vody spotřebujeme obyčejným spláchnutím?

V některých obcích tato situace zašla až tak daleko, že jim musela být voda dodávána zvenčí – cisternami. Právě z tohoto důvodu se lidé často zamýšlí, jak by mohli skladovat a využít vodu, která na nás padá z nebes (zdarma)dešťovou vodu. V našem článku Vám přinášíme informace o tom, jaké jsou dnes možnosti ve skladování, zadržování a využití dešťové vody. Následně se dozvíte o programu Dešťovka.

Využití vody a jak šetřit díky dešťové vodě?

Pokud máte v úmyslu skladovat dešťovou vodu, která Vám přitéká ze střechy, je důležité si nejprve říci, na co budu vodu používat. Pokud ji budete používat pouze na zalévání několika málo záhonků na zahradě, případně květináčů, nemusíte řešit a investovat horentní částky. Bude Vám stačit sud (který mnoho z nás zná ze zahrad svých rodičů a prarodičů), případně repasovaný kontejner. Obojí seženete pod 5000,- korun. Většinou ani nepotřebujete žádné filtry a další vymoženosti. Jen je vhodné si okapy čas od času vyčistit.

Dešťovou vodu ale nemusíte používat jen na zalévání záhonů. Můžete ji použít také uvnitř domu. Správně filtrovanou dešťovou vodu lze využít na splachování WC a na praní prádla. Dešťová voda je nejvhodnější voda na praní prádla, díky své měkkosti. Věděli jste, že 1/3 spotřeby vody v domácnosti, padne právě na splachování WC? Pokud budete chtít dešťovou vodu využívat těmito způsoby, již Vás to do začátku bude něco stát, ale na druhou stranu ušetříte peníze za vodné a stočné (které se téměř každý rok zvyšuje).

Skladování a zadržování dešťové vody

V případě, že chcete dešťovou vodu používat i v domácnosti, neměla by teplota vody být více, jak 16°C. V případě vyšší teploty mohou ve vodě vznikat různé mikroorganismy a bakterie. Proto by měla být dešťová voda skladována pod zemí ,anebo jinak chráněna před vyššími teplotami. Dalším zásadním faktorem pro použití dešťové vody v domácnosti je její filtrování. Nejlepší je použití tří filtrů:

  • první filtr očistí vodu od velkých nečistot – listí, větve, mech a další nečistoty ze střechy – ideální umístění je tam, kde se rýna (součást okapového systému) napojuje do svodu, postačí síťka proti hmyzu
  • druhý filtr zachytí menší nečistoty, jako je písek a malé kamínky, tento filtr by měl být umístěn ještě před samotným vstupem do nádrže
  • třetí filtr je ten nejdůležitější, a musí být nasazen na nasávání do kompresoru, případně do domácí vodárny. Ještě ji nemáte, ale zvažujete nákup? Podívejte se na nabídku domácích vodáren těch nejprodávanějších značek Elpumps, Fieldman, Güde.

Typy rezervoárů dešťové vody

Rezervoáry dešťové vody můžeme dělit několika způsoby.

  1. Podle typu zvoleného materiálu: betonové nádrže, plastové nádrže, sklolaminátové nádrže a skořepinové. Všechny typy materiálu mají svá pro a proti. Pokud chcete, aby Vaše nádrž měla co nejdelší životnost, musíte brát v potaz například, kde bude nádrž umístěna, jak vysoko sahají podzemní vody, atd.
  2. Podle umístění: zde se jedná o umístění nad zemí, nebo pod zemí. Pro využítí dešťové vody na zahrádce, Vám postačí nádrž nad zemí. Chcete-li vodu využívat uvnitř domu, doporučujeme nechat si nádrž zabudovat do země.
  3. Dle objemu nádrže: dnes si můžete zakoupit nádrže od objemu 200l až po 1600l pro vlastní spotřebu.

Program Dešťovka

Program Dešťovka je určen pro ty z Vás, kteří již bydlíte ve vlastním, anebo stavíte. Může se jednat o rodinný nebo bytový dům. Do programu se mohou zapojit jak fyzické osoby, tak právnické osoby. Hlavním cílem tohoto programu, je udržitelné hospodaření s vodou. Dalším cílem je také dostupnost vody v obdobích sucha. Dotace z programu Dešťovka je možné čerpat již od 7.9. 2017.

Program Dešťovka
Program Dešťovka je určen pro ty, kteří chtějí hospodařit s vodou především v období sucha.

O zapojení do programu Dešťovka lze žádat tou nejjednodušší cestou v dnešní moderní době, tedy online. Samozřejmě program Dešťovka bere v potaz i ty z Vás, kteří se tolik nepřátelíte s online prostředím, a proto je možné podat žádost na kterémkoliv krajském pracovišti Státního fondu životního prostředí. Pokud si budete vše realizovat Vy sami, anebo nechcete přenechávat vyřizování žádosti dalším osobám, je nejjednodušší si žádost podat sami. Bude-li realizovat Vaši nádrž na dešťovou vodu firma, můžete nechat podání žádosti na ní. Je nutné ale vyplnit plnou moc.

Žádost je možné podat před, v průběhu, anebo po skončení realizace. Jediná podmínka je, že projekt nesmí být v době podání žádosti starší než 1 rok. Podáváte-li si žádost před uskutečněním realizace, budete mít 1 rok na samotnou realizaci. V případě novostaveb se tato doba prodlužuje na 2 roky. Dotace se vždy vyplácí až po splnění podmínek a samotné realizaci projektu. Vyřizování žádosti trvá maximálně 3 týdny. Po tuto dobu můžete být vyzváni k doplnění informací v žádosti, nebo k doložení realizace.

Pro program Dešťovka je možné použít i nadzemní nádrže, ale je nutné splnit několik podmínek: ochránit nádrž před působením denního světla, před mrazem a celkovými výkyvy teplot. Nádrž můžete mít umístěnou například ve stodole, nevyužívané garáži, případně si můžete ochranu proti uvedeným vnějším vlivům zajistit jiným způsobem.

Nutné dokumenty

Dokumenty nutné k získání dotace v programu Dešťovka:

  • žádost, kterou vyplníte online
  • odborný posudek od dodavatele, anebo autorizovaného projektanta
  • písemný souhlas spoluvlastníků (je-li nutno jej doložit)
  • doklady nutné k doložení realizace (faktury s doklady o úhradě, položkový rozpočet, případně smlouva o dílo, dokumenty, které dokládají soulad s podmínkami programu Dešťovka)

Jak využíváte Vy dešťovou vodu? Skladujete ji? Vynalezli jste vlastní nádrž na vodu? Budeme rádi, když se se svými zkušenostmi podělíte v komentářích a inspirujete druhé k tomu, aby začali hospodařit s dešťovou vodou.

Víte, jaký je rozdíl mezi inkasem a SIPO?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz