Domů » ETF vs podílové fondy: Jak vydělat 1000 Kč každý měsíc navíc?

ETF vs podílové fondy: Jak vydělat 1000 Kč každý měsíc navíc?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
invstování do podílových fondů a etf

Investování zažilo v posledních letech ohromný boom a dostalo se do našich mobilních telefonů a počítačů. Nikdy dříve v historii nebylo tak snadné investovat a nebylo tolik možností, kam investovat. Investiční fondy, brokerské společnosti i investiční platformy hlásily rekordní nárůst prakticky veškerých ukazatelů a investovaných peněz.

Volatilita na kapitálových trzích

Podzim 2022 ale přináší velké korekce a očistu. Mnoho horkých peněz přišlo do trhu a během posledních nelehkých měsíců také z trhu odešlo a velmi často s citelnou ztrátou. Jak tyto ztráty zvládnou začínající investoři? Neodradí je značné korekce a ztráty?

Pak tu zbývají dlouhodobější investoři, kteří mají svůj horizont na několik let a pokud do trhu nastoupili v nedávné době, tak pravděpodobně také čelí nějaké průběžné ztrátě. Ovšem i začínající investoři s delším horizontem jsou v této situaci nervózní. V následujícím textu se podíváme, jak lze jednoduše svoji průběžnou ztrátu snížit až o 20 %, nebo své potenciální průběžné zisky až o 20 % navýšit. 

Stále významná většina kapitálu je zainvestována prostřednictvím tradičních investičních fondů, které u nás nabízejí především velké banky a finanční poradci. Pro tyto tradiční podílové fondy jsou charakteristické následující body: 

  • O řízení investic se stará profesionální portfolio manažer (nebo skupina), investor nemusí být jakkoliv aktivní.
  • Manažeři fondů jsou zpravidla opatrnější, a hlavně nechtějí ztratit významně více, než je průměr trhu. 
  • Podle všech dostupných statistik drtivá většina aktivně řízených fondů nedosahuje většího výnosu, než je průměr trhu. 
  • Za tuto správu fondu je zpravidla účtováno v intervalu od 1 % až 2,5 %, v průměru 1,5 % z kapitálu ročně, a to včetně ztrátových let, tedy o to se tržní ztráta ještě prohlubuje.
  • Když se podíváte na výsledky za posledních let například u Amundi, tak budete překvapeni. Obecně kapitálové trhy za posledních 5 let dynamicky rostly, ale tyto podílové fondy vzrostli v řádu nižších jednotek procent.

Podílové fondy vs ETF

Pozastavme se právě u posledního bodu, který vlastně definuje nákladovost samotné investice. Pokud je v dlouhém měřítku průměrný akciový výnos mezi 6 až 9 % a z toho každý rok je Vaše hodnota investice snížena o 1,5 %, tak v tabulce níže je vidět, že na dlouhém horizontu se skutečně jedná o ohromné rozdíly. U některých podílových fondů je dokonce poplatek 2 %.

ScénářPočáteční vkadMěsíční vkladPrůměrný výnosRoční poplatekHorizontKonečná hodnota
A100 0002 0008,0 %0 %20 let1 564 328,86
B100 0002 0008,0 %1,5 %20 let1 284 171,91
C100 0002 0008,0 %0,2 %20 let1 523 389,44

Efekt složeného úročení, který reinvestuje dosažené zisky, působí, že jakékoliv zvýšení nákladů se dramaticky propisuje do konečné hodnoty investice. Scénář A simuluje průměrné výnosy za 20 let bez jakýchkoliv poplatků. Scénář B naopak simuluje výnosy s průměrným poplatkem 1,5 %, což je nejčastější poplatek u podílových fondů, které si můžete zřídit u bank. Zde vidíme rozdíl vůči předchozímu scénáři 280 000 na horizontu 20 let.

V tento moment je ještě vhodné znovu připomenout, že naprosto drtivá většina aktivně řízených fondů nedosahuje vyšších výnosů, než je průměr trhu (obvykle dosahují významně menších výnosů). Z osobního přikladu mohu říci, že jsem v nedávné době vybíral dva podílové fondy, kdy po 5 letech bylo zhodnocení okolo 5 %, což zdaleka nepokryje ani inflaci. Když jsem si dopočítal, kolik bych měl, kdybych měl zainvestováno do ETF, tak jsem se orosil.

A konečně se pojďme podívat na scénář C, který ukazuje pasivní nízkonákladový fond s poplatkem 0,2 % ročně, který téměř dokonale kopíruje vývoj akciového trhu reprezentovaným nějakým akciovým indexem. Těmito nízkonákladovými fondy se myslí ETFs – Exchange Traded Funds, neboli burzovně obchodované fondy. 

Pro ETF fondy je charakteristické:

  • Nejsou aktivně řízeny, jen zpravidla kopírují daný akciový index, nebo jinou definovanou skupinu akciových titulů.
  • Extrémně nízké náklady za správu fondu – obvykle do 0,2 %, ale některé i 0,07 %.
  • Přeceňování hodnoty fondů (a tedy i své investice) probíhá každým okamžikem, kdy se s ETF obchoduje na burze. 
  • Vyžaduje více proaktivní přístup ze strany investora než podílové fondy

A zde se opět pozastavíme u posledního bodu. Na rozdíl od klasických investičních nebo podílových fondů, u kterých se skutečně nemusíte starat o své investice, tak v případě ETF je zapotřebí se seznámit alespoň s důležitými základy, jak ETF fungují. Zároveň pokud plánujete investovat pravidelně s měsíčními nebo alespoň čtvrtletními vklady, tak je zapotřebí vždy nákup daného ETF aktivně zrealizovat.

V moderních investičních aplikacích typu xStation nebo xStation mobile od XTB celý proces zabere maximálně několik minut, ale zručnějším uživatelům i několik málo desítek vteřin. Samozřejmě musíte věnovat nějaký čas orientaci v platformě a porozumění ETF i principu investování. Při množství materiálů na internetu to dnes není problém a rozdíl mezi investováním do podílových fondů a ETF je obrovský.

Pak si již každý investor musí sám odpovědět do jaké míry chce naplnit tradiční přísloví „bez práce nejsou koláče“ a tedy kolik výnosu je ochoten odevzdat investičnímu fondu za to, co si v dnešní době může do značné míry řídit sám. Jak jsme viděli na scénářích výše, tak tento rozdíl mezi tradičním fondem a ETF může být i řádech statisíců korun, pokud hledíme na dlouhý investiční horizont.

Poslední kalkulace na zamyšlení:

Konečná hodnota scénáře B (fond)1 284 171,91
Konečná hodnota scénáře C (ETF)1 523 389,44
Rozdíl239 217,53
Počet měsíčních operací (za 20 let)240 (12 x 20 let)
Průměrný dodatečný měsíční zisk 996,74

Tabulka výše ukazuje, že za 20 let lze očekávat dodatečný výnos v případě nízkonákladových ETF i o velikost téměř 240 000 Kč. Tento dodatečný výnos však vyžaduje každý měsíc provést aktivní nákup daného ETF na Vašem investičním účtu. Poslední řádek tabulky ukazuje o kolik více každý měsíc vyděláte, pokud budete konzistentně každý měsíc po dobu 20 let aktivně nakupovat ETF kopírující průměrný vývoj akciového trhu.

Jinými slovy, pokud každý měsíc věnujete jednu minutu svého času, abyste ve své investiční platformě zadali nákup ETF, tak v dlouhém horizontu získáte dodatečných 1 000 Kč za jednu minutu svého času a pozor za každý měsíc. Tedy za 20 let téměř 240 000 Kč. Pokud naopak předáte své investice tradičním fondům, tak tento dodatečný zisk odevzdáváte správcům fondu a každý měsíc jste si ušetřili minutu práce.

Více o tom, jak fungují ETF stahujte zdarma >> Nejoblíbenější ETF u XTB

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz