Domů » Ghosting: Jak ukončit vztah lépe?

Ghosting: Jak ukončit vztah lépe?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
rozchod

Už se vám někdy stalo, že jste byli s nějakým člověkem ve vztahu, který ze dne na den skončil a vy jste ani nestačili postřehnout, že se něco děje? Tomuto chování se říká ghosting (ghost = duch), protože se dotyčný vypaří jako duch. Proč to někdo dělá a jak se rozejít lépe?

Proč se ghosting děje

Nejspíš vás při popisu ghostingu napadá: Kdo by takové ukončení vztahu volil? Zřejmě někdo, kdo není připraven nést zodpovědnost, bojí se reakce nebo se vyhýbá tématům negativního rázu. Každopádně to není nic omluvitelného, toto chování vzbuzuje ve druhém člověku nejistotu, pocit selhání a zmatenost. V každém vztahu, ať už se jedná o přátelství nebo partnerství, by měla být komunikace zásadní. Problémy by se neměly házet za hlavu či přehlížet, ale řešit.

I když může být rozchod nepříjemnou záležitosti, i takové věci k životu zkrátka patří. Musíte sebrat odvahu a být k lidem upřímní, jedině tak si vás opravdu budou vážit. A ti, kteří na vás budou útočit kvůli tomu, že jste je opustili nebo se vám budou snažit hrát na city jen potvrzují, že jste se rozhodli správně. Určitě to ale vždy řekněte a vysvětlete své pocity, aby vám druhá strana dokázala porozumět. Věřte, že klasický rozchod je mnohem příjemnější než ghosting.

Lidé, kteří ghostují se ospravedlňují tím, že nechtějí druhého ranit, a tak mají za to, že odejít bez upozornění bude tím nejlepším řešením, než se hádat nebo ronit slzy. Takový člověk jen omlouvá svou zbabělost, protože se neumí postavit problémům čelem. Neuvědomuje si, že situaci jen zhoršuje a člověku, ke kterému něco cítil, ubližuje. Ghostování má mnoho podob. Někdy si jeden z partnerů chce třeba jen odpočinout od druhého, ale následně se seznámí s někým na seznamce a jen s ním píše. Dává tak logicky méně a méně pozornosti svému vyhasínajícímu vztahu. Rozchod nemusí být vždy špatný, dá se vyřešit i v klidu. Jak?

Dobře to promyslete

Jedná se o celkem zásadní rozhodnutí (které ale nemusí být definitivní), proto je důležité být přesvědčen o tom, že ho chci opravdu učinit – bude mít totiž dopad i na druhého člověka. Hodí se si sepsat důvody, proč ve vztahu zůstat a proč z něho odejít. Poté si poznámky přečíst a rozhodnout se. V hlavě se nám můžou zdát myšlenky jako totální zmatek, ale na papíře vše vidíme jasněji. Vyzkoušejte to, třeba vám to pomůže.

Dejte si čas na zpracování emocí

Když už si to promyslíte a začnete se připravovat na to, že to vyslovíte nahlas, dejte sami sobě ještě čas. Někdy jednáme příliš impulzivně a když nás přepadnou pocity, že toho máme dost, právě to je ten nejlepší moment, kdy si dát pauzu a nechat emoce odležet třeba i na pár dní. Pokud potřebujete o samotě přemýšlet, zrušte setkání s partnerem a uvědomte si, co a proč cítíte. Pokud vás například štve jedna vlastnost a kvůli tomu se chcete rozejít, lepším řešením je to probrat.

Když toho máme v osobním životě hodně, dokáže nás i maličkost rozčílit neskutečným způsobem a naše jednání se stanou přehnanými. Nemusíte se rozhodnout hned, někdy se partneři snaží o nápravu vztahu společnými silami i několik měsíců. Nezůstávejte ale ve vztahu, který vás již nenaplňuje zbytečně dlouho, ubližujete tím obou stranám.

rozchod ghosting
Metodu ghostingu využívají dle statistik spíše muži, protože mají větší problém vyrovnat se s reakcí.

Dávejte signály

Nepřetvařujte se a nehrajte si na to, že je vše v pořádku. Dejte určitým způsobem znamení, že se vám chování vaší polovičky nelíbí, že se ve vztahu děje něco, co chcete změnit. Není nic horšího, než překvapit zamilovaného člověka se zprávou, že je konec, aniž by něco tušil. Bude se cítit ukřivděný, že jste mu zatajili něco, co je pro něj velice důležité. Pokud jste přesvědčeni o tom, že vztah chcete ukončit, dejte si třeba na týden pauzu a vyzkoušejte si, jak se bez dané osoby cítíte. Čas vám dá prostor na utříbení myšlenek a rozmýšlení si toho, co doopravdy chcete. Kdo ví, třeba si uvědomíte, že jste změnili názor.

Z očí do očí

Rozchod přes zprávu není zrovna to nejelegantnější řešení, ovšem po něm nenásleduje trapné ticho a odchod. Svým způsobem je výhodný, ale osobně si myslím, že takové věci by se měly řešit osobně. Ve většině případech cítíte, že se mezi vámi něco děje a neklape tak jako dřív. Sednete si, řeknete si svůj pohled na situaci a zhodnotíte, co se dá dělat. Někdy takový rozhovor vede ke změně, která by jindy nenastala. Pokud k sobě nejste ve vztahu upřímní a nevyslovíte to, co se vám nelíbí, asi se jen s těží dočkáte toho, co očekáváte. Ghosting totiž využívají také lidé, kteří silně věří v osud a mají za to, že vše musí klapat na první dobrou a komplikace jsou znakem špatného výběru.

Možná už ale není šance na záchranu vztahu a oba se shodnete na tom, že je na čase se rozejít. V takovém případě se obejměte a řekněte si své sbohem s naprostým klidem. Můžete zůstat kamarády nebo alespoň známými, i když všichni víme, jak to s bývalými dopadá..

Zůstaneme přáteli

Celkem zajímavým způsobem rozchodu, který můžete zkusit, pokud spolu bydlíte, je zůstat i po skončení vztahu přáteli. Proč zmiňuji společné bydlení? Protože zůstanete nejen přáteli, ale také spolubydlícími. Zní to možná trochu zvláštně a pro mnohé páry dost nepředstavitelně, ale funguje to. Rozejdete se, ale může se stát, že zrovna nemáte kam jít – k rodičům se vám nechce a na vlastní bydlení si musíte našetřit. Zůstanete spolu tedy bydlet, ale oba víte, že v páru už to nepůjde. Poznáte tak svého bývalého milého jako kamaráda, což se může setkat s velkým překvapením.

Když se člověk odmiluje, ukazuje své pravé já a často si nebere servítky. Ze začátku to pro vás nejspíš bude těžké stejně jako každý rozchod, ale časem si uvědomíte, jak se váš ex chová a to, co vám na něm vadilo, se 100x zhorší. Přijdete na to, že se spousta věcí změnila a, že už si opravdu nerozumíte. Zásadní chybou po rozchodu je totiž vzpomínání na někoho, kým ten druhý býval, ne je. Společné bydlení vás ale bude neustále utvrzovat v tom, že tyto doby jsou nenávratně pryč a je na čase se vyrovnat s realitou. Až budete po nějaké době odcházet, budete cítit klid a přesvědčení o správném rozhodnutí.

Rozejít se dá i bez větších šrámů a nehezkých slov. I když to není s každým lehké, vždy se dá vše vyřešit a dohodnout se. Ghosting je nejen nevhodný, ale také neohleduplný způsob, kterému se raději vyhněte.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz