Domů » Hypnóza: Jak funguje a jak se ji naučit?

Hypnóza: Jak funguje a jak se ji naučit?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
hypnóza

O hypnóze už jste jistě mnohé slyšeli. Známá je především jako prostředek k manipulaci, dá se ovšem využít i k lepším účelům. Díky hypnóze se můžete zbavit svých zlozvyků či zapomenout nebo se lépe vyrovnat s nepříjemnými situacemi. Nemusíte chodit k odborníkovi, abyste hypnózu zažili na vlastní kůži – přinášíme návod, jak na ni.

Jak funguje hypnóza?

Neberte hypnózu jako šarlatánský nástroj, ale spíše terapeutickou pomůcku, která se dá zneužít i využít k prospěšným věcem. Člověk v hypnóze má lepší přístup ke svému podvědomí, a dokáže tak odhalit něco, co si v bdělém stavu neuvědomuje. Vzpomene si tak na detaily, které dávno zapomněl či je pro něj jednodušší řešit problém, protože má přístup ke skryté odpovědi – stejně jako je tomu ve snu. Pokud jste uvedeni do hypnózy, dokážete komunikovat, nicméně působíte jako tělo bez duše. Říká se, že trans se nachází mezi stavem bdělosti a spánkem – vnímáte, ale nejste plně při smyslech. Je tak mnohem lehčí s vámi manipulovat.

Společností se šíří nepravdivé informace o tom, že pokud jste pod vlivem transu, dokážete udělat cokoliv, co se vám řekne – to ovšem není pravda. I když nejste bdělí, zachováváte si své morální zásady a nikdy byste je neporušili. Například, pokud by vám někdo nařídil, abyste zabili člena svého rodiny, neuděláte to, pokud to doopravdy nechcete udělat. Vzpomeňte si na své chování ve snu při nějaké situaci – pravděpodobně jste se zachovali stejně jako byste se zachovali v realitě a po probuzení jste si řekli, že kdybyste věděli, že sen nebyl reálný, udělali byste něco jinak. Vaše podvědomí však nikdy nelže.

Mýty o hypnóze:

  • V hypnóze udělá člověk cokoliv, co se mu řekne
  • V hypnóze člověk zůstane, dokud ho nikdo neprobudí
  • Hypnóza působí jen na někoho
  • Hypnóza je nebezpečná
autohypnóza
Autohypnóza neboli hypnotizování sám sebe vám nemůže nijak uškodit, není se proto čeho bát.

V transu se cítíte uvolnění, rozhodně by to nemělo být nic nepříjemného. V tomto stavu jsou vám podávány sugesce, tedy pokyny, které přijímáte za vlastní. Takto se zbavujete již zmíněných zlozvyků či psychických problémů jako jsou deprese, úzkosti, fobie či panické ataky. Problém by se měl po několika sezeních přinejmenším zlepšit nebo dokonce úplně odstranit. Hypnóza ovšem nepomáhá jen při bolestech duše, ale i těla. Díky autohypnóze si tak můžete navodit zmírnění bolestí či jiných obtíží, které vás trápí.

💡 Do transu se dostáváte přirozeně několikrát denně, například když přestanete vnímat realitu a zabloudíte do vzpomínek. Stejně jako v hypnóze jste při vědomí, ale nevnímáte, co se děje v okolí. 💡

Já osobně praktikuji autohypnózu (hypnózu sama sebe) již několik let a vždy mi byla skvělým nástrojem, zvláště při usínání. Naučte se její postup a vyzkoušejte její zázračné účinky také!

Jak se naučit hypnotizovat

Rádi byste tuto techniku vyzkoušeli sami doma? Není tak obtížné se ji naučit, stačí si jen zapamatovat určité kroky. Autohypnózu pak můžete využít v době, kdy se cítíte vystresovaní, potřebujete se uklidnit, spojit se se svým podvědomím nebo jednodušeji usnout. Pokud nejste zkušeným hypnotizérem, hypnózu byste neměli provádět na ostatních, autohypnóza je ovšem dostupná pro všechny. Jak na ni?

1. Najděte si pohodlné místo

Můžete sedět na židli, gauči, venku na zemi nebo si lehnout do postele. Na tomto místě byste se měli cítit pohodlně a uvolněně. Usaďte se nebo si lehněte a buďte soustředění, párkrát se nadechněte a vydechněte. Vyčistěte hlavu od veškerých myšlenek a zaměřte se jen na svůj dech. Začněte uvolňovat celé tělo, postupujte od hlavy až k nohám a vnímejte uvolnění každé části. Neuvolňujte tedy pouze hlavu, ale také krk, ramena, hruď a tak dále. Věnujte částem těla veškerou pozornost a pociťte uvolnění. Je dost možné, že se vám bude zdát, že své tělo necítíte – to je v pořádku, v tom případě jste se opravdu uvolnili.

2. Sugesce

Nyní přicházejí na řadu sugesce – vnucené pocity. Představte si, že jste na klidném místě, kde vás nic netíží. Vnímejte vše, co se okolo vás na onom místě nachází – barvy, teplo, vůně. Nyní se před vámi objeví schodiště s 10 schody vedoucími nahoru. Vy po těchto schodech začnete stoupat – jste na prvním schodu a cítíte příval uvolnění ve vašem těle. Šlapete na druhý schod a noříte se hlouběji do klidu. Při třetím schodu cítíte uvolnění v celém vašem těle. Takto pokračujte až k desátému schodu, kde byste už měli být v transu.

hypnóza
Schodiště je účinnou formou, jak se dostat do hypnotického stavu.

3. Jádro pudla

Z desátého schodu se přesunete k problému, který chcete řešit. Pokud například chcete přestat kouřit, představujte si cigaretu v takovém vyobrazení, ze kterého je vám zle. Jednoduše si danou věc (zlozvyk) spojte s něčím nepěkným. Představivosti se meze nekladou – vybrat můžete nepříjemnou zkušenost, obrazový vjem či něco, co působí na vaše pocity. Komu by se například chtělo kouřit, pokud by cigareta chutnala jako to nejhorší jídlo, co jste kdy jedli? Jak by se vám kouřilo, kdyby naproti vám stál člověk, kterého nesnášíte, a smál se vám z plných plic? Použijte něco, co bude zaručeně fungovat, jedná se o velice individuální věc, nicméně určitě na něco přijdete – kdo vás zná lépe než vy sami?

Pokud chcete usnout, navozujte si pomocí sugesce pocity ospalosti a představujte si, jaké to je spát. Dle vlastní zkušenosti ale vím, že jsem do spánku upadla ještě, než jsem došla na desátý schod. Jestli se vám to zatím nepovedlo, nezoufejte a přeneste se na místo, kde se vám bude chtít spát. Využijte veškeré představy, které vám pomohou cítit se dobře.

Z hypnózy se dostanete buďto klasickým probuzením nebo opět využijete schody, jen tentokrát po nich budete scházet do stavu bdělosti.

Autohypnóza v bodech:

  • Nalezení příjemného místa
  • Uvolnění celého těla
  • Sugesce – schodiště
  • Řešení problému
  • Probuzení z hypnózy

Existuje několik způsobů, jak někoho uvést do hypnózy – můžete například využít předměty, gesta nebo určité věty. Na účinnou autohypnózu vám ale tento návod bude bohatě stačit. Je nutné být opravdu soustředěný a dodržovat instrukce – když hypnotizujete sami sebe, je to jednou tak těžké, protože nemáte nikoho, kdo by vás vedl. Skvělé ale je, že můžete hypnózu provést kdekoliv a kdykoliv. Zkusíte to?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz