Domů » 3 Fáze stresu a jak s nimi pracovat?

3 Fáze stresu a jak s nimi pracovat?

autor Lenka Štěpánková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Obecný adaptační syndrom zahrnuje 3 fáze stresu. | Zdroj: Pixabay.com

Cítíte se ve stresu? Jak fungují fáze stresu? Celý den jste v napětí? Už nevíte, jak se neustupujících úzkostí zbavit? Ač se to na první pohled nemusí zdát, stres je něco, co ke svému životu potřebujeme. Problém však nastává, když je stres všudypřítomný a trvá příliš dlouho. Pak může mít negativní vliv na naše zdraví. Nastupují 3 fáze stresu. Existuje přitom řada způsobů, jak se zbavit stresu a úzkosti.

Stres = Dědictví po předcích

Stresovou reakci jsme podědili po svých zvířecích předcích. Při náhlém nebezpečí se v našem těle spustí poplašná reakce, která nám zavelí „bojuj, nebo uteč“. A náš organismus začne dělat vše pro to, aby byl na potenciální boj či útěk připraven. V džungli byla tato reakce pro přežití naprosto nepostradatelná. Potíž ale je v tom, že v dnešní době taková reakce běží v podstatě na prázdno. Nebojujeme s predátory a z nepříjemných situací nemůžeme utéct.

🎓 Zajímavost: Stres a úzkosti už jsou v dnešní době považované za něco normálního. Někteří lidé jsou dokonce toho názoru, že jakmile jimi někdo netrpí, nepracuje dost. Život v neustálém stresu je však utrpením, které může vést i k ohrožení života.

Hlavní příznaky stresu

U každého z nás může mít stres příznaky jiné, většina z nich se však shoduje napříč populací. Mezi projevy stresu patří:

  • nevolnost
  • bolesti břicha
  • nechutenství
  • nadměrné pocení
  • bušení srdce
  • třes
  • bolesti hlavy

Pokud zažíváte krátkodobý stres a po něm euforii, tak to je naprosto běžný a také zdravý proces, kdy se dokážete v oné krátkodobé fázi stresu vypnout k lepším výsledkům.

Tři fáze stresu

Jak naše tělo reaguje na stresové reakce, popsal v roce 1936 kanadský psycholog Hans Selye. Tento proces nese název obecný adaptační syndrom a zahrnuje 3 adaptační fáze stresu. Zatímco první fáze je naprosto běžná a přirozená, problém nastává, jakmile je člověk stresujícím podmínkám vystaven příliš dlouho. V takové chvíli se objevují negativní dopady stresu. Fáze stresu Selye popsal následovně:

Poplachová fáze stresu

Tato fáze se označuje také jako alarmující či šoková. Je to chvíle, kdy se ocitneme v nepříjemné situaci. Začne nám bušit srdce, potíme se a nevíme, jak máme reagovat. Vyplavuje se stresový hormon kortizol – a nezáleží na tom, zda se jedná o fyzický nebo psychický stresor. Aktivuje se sympatické nervstvo, dřeň a následně i kůra nadledvin. Srdce pumpuje krev do velkých svalů – to abychom byli připraveni na boj nebo útěk.

Je potřeba si uvědomit, že jde o přemrštěnou reakci organismu, která nám může škodit. Vylučuje se větší množství adrenalinu, než je nezbytné. V důsledku nadbytku kortizolu navíc dochází k hroucení svalové tkáně a buněk. Pokud stresující situace v této fázi poleví nebo nad ní převezmeme kontrolu, obecný adaptační syndrom je u konce. Jestliže ale stres trvá, nastává druhá fáze.

Rezistentní fáze stresu

V tuto chvíli se tělo snaží se stresory vyrovnat. Samotné fyziologické projevy stresu nejsou tak silné, přesto v určité míře nadále zůstávají a znepříjemňují nám život. Často pak jsme nervózní, úzkostliví a přecitlivělí. Běžné jsou také nespavost a vysoká míra bdělosti, ale i problémy s koncentrací. Během této fáze si zvykáme na zátěž, adaptujeme se. Pokud však stále nejsme schopní se se stresorem vyrovnat, nastává poslední fáze, která může být velmi nebezpečná.

Fáze vyčerpání

Jestliže zůstáváme ve stresové situaci příliš dlouho, dostáváme se do fáze vyčerpání. Energetické rezervy jsou pryč a organismus ztrácí schopnost adaptace. To má vliv na imunitní systém, objevuje se častá únava a další problémy. Zvyšuje se riziko vzniku různých fyzických, ale i psychických onemocnění. V nejhorších případech může tato fáze končit smrtí.

🎓 Zajímavost: Alarmující je, že podle řady odborníků se v konečné fázi obecného adaptačního syndromu nachází velká část světové populace.

Jak srovnat hormony a zvládnout stres?

Jak se zbavit stresu a strachu? Přestože důsledky stresu jsou známé, s příčinou to obvykle bývá horší. Základem zvládání stresu však je právě odhalení příčiny vedoucí ke spuštění stresové reakce. Poté je potřeba daný problém řešit. Nelze před ním neustále zavírat oči, v takovém případě by se z běžných záležitostí mohly stát obrovské stresory, které by nám výrazně komplikovaly život. Dá se pracovat také s různými doplňky stravy nebo například studenou sprchou. Důležitější je ale odstranit stresory a dostat do svého života více harmonie.

Také je důležité dbát na zdravý životní styl, dostatečně odpočívat a nastavit si vhodné životní cíle. Pomůže i sport, procházky nebo hluboké dýchání. Pokud nic z toho nezabírá, je potřeba vyhledat odbornou pomoc psychologa.

💡 Tip: Pomoci mohou také různé antistresové věci, jako jsou třeba speciální omalovánky nebo mačkací antistresové hračky.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz