Domů » Nejlepších 7 TIPŮ, jak se zbavit rýmy?

Nejlepších 7 TIPŮ, jak se zbavit rýmy?

od Tereza Gödrichová
Publikováno Aktualizováno
Rýma

Ach jo, je to tady zas. Ta otravná rýma! Na nachlazení bohužel zatím neexistuje lék, ale možná se vám podaří zkrátit dobu této nepříjemné nemoci vyzkoušením některých slibných doplňků stravy a správnou péčí o sebe sama.

Projděte se uličkami kterékoli drogerie a uvidíte působivou nabídku produktů, které slibují zkrácení délky vaší rýmy. Jen málo z nich ale opravdu zafunguje. V následujícím článku se dozvíte pár tipů, které vám s nachlazením můžou pomoci a nezruinují vaši peněženku.

Rýma: Jak se vůbec objevila?

Nachlazení a rýma se nejvíce vyskytují v zimním období. Skoro každý z nás má v zimě alespoň jednou pár dní nepříjemně ucpaný a zarudlý nos, ze kterého neustále teče, po kapsách musí nosit kupu kapesníků, hlavu má jako střep a popotahování představuje nejčastější aktivitu.

Rýma znamená zánět nosní sliznice. Nejedná se o závažné onemocnění a také nevyžaduje návštěvu lékaře (pokud nevznikla v souvislosti s jinou větší nemocí). Většinou trvá zhruba týden a může ji doprovázet i kašel.

Napadá zejména jedince s oslabenou imunitou. Často se objevuje například když prochladnete nebo ji chytíte od někoho jiného. A co tedy na ni pomáhá?

💡 Tip: Víte, jak posílit svou imunitu přírodní cestou? Přečtěte si tyto tipy na posílení své obranyschopnosti bez nutnosti léků.

zdravý spánek
Rýma je běžná, ale nepříjemná nemoc

1. Vitamin C

Pojídání potravin bohatých na vitamin C či užívání jeho doplňku pravděpodobně nachlazení nezabrání. Může ale zkrátit dobu trvání rýmy. Dokáže snížit i celkovou závažnost nachlazení.

Doporučená denní dávka vitaminu C je 90 mg pro muže a 75 mg pro ženy (které nejsou těhotné). Dávky na horní hranici (2 000 mg) mohou způsobit některé nežádoucí účinky, takže užívání vyššího množství s sebou nese riziko (a to i v době nachlazení).

Nečekejte pouze na dobu, kdy už rýma klepe na dveře. Doporučenou dávku užívejte preventivně každý den. Pokud byste s tím začali až u začátku nachlazení, nemusí vitamin C ovlivnit to, jak se cítíte nebo jak dlouho se rýma zdrží.

Kromě vitaminu C si dopřejte i zinek a hořčík. Společnými silami mohou napomoci rychlejší regeneraci.

2. Dostatek tekutin

Při snaze zbavit se rýmy je vždy dobrý nápad hodně pít. Horký čaj, teplá citronová voda s medem, vývar a další tekutiny vás udrží hydratované. Mohou také uvolnit překrvení v hrudníku a nosních cestách, abyste mohli lépe dýchat.

Vyhněte se však kofeinu a alkoholu, protože ty akorát dehydratují a mohou narušit spánek i odpočinek, které potřebujete k zotavení.

Zkuste pít hlavně teplé tekutiny. Ty parádně uklidňují a udělají vám pohodlí, když vás trápí rýma. Existují i léčivé horké nápoje, které nabízejí úlevu také od příznaků kašle a bolesti v krku tím, že zklidňují zanícené membrány lemující váš nos a krk. 

3. Odpočinek

Při nachlazení si dopřejte více odpočinku. Nejlépe uděláte, když se na několik dní uklidníte a zrelaxujete. Pokud totiž ze dne na den nemáte dostatek spánku, zvyšujete tím svou náchylnost k rýmě.

Spánek je nezbytný pro to, abyste si odpočinuli a uzdravili se. Když totiž spíte, vaše tělo vytváří proteiny zvané cytokiny, které hrají důležitou roli v boji s infekcí a zánětem.

Spánek
Dostatečný spánek pomůže s nachlazením

4. Slaný roztok

Už mnoho let používají lidé k léčbě rýmy i celkového nachlazení tuto vychytávku. Určitě ji znáte od svých babiček. Tolik neoblíbený, přesto velmi účinný slaný roztok. Nosní výplachy se hodí i jako součást každodenní ranní hygieny, neboť představují parádní prevenci akutních a chronických zánětů nosních dutin, včetně alergické rýmy.

Jak na to?

Potřebujete pouze konvičku na proplachování nosu, příjemně teplou vodu (cca 37 stupňů a ideálně odstátou nebo převařenou) a kvalitní mořskou sůl. Pak už stačí vše pořádně smíchat a vlít do konvičky. 

A co dál? Hlavu nakloňte nad umyvadlo nebo vanu, přiložte konvičku k nosní dírce a nechte protéct. Není to nic příjemného, ale skvěle to funguje na tu otravnou rýmu. Po tomto úkonu se ideálně vysmrkejte.

5. Cibule  

Obyčejná cibule představuje úžasný lék na rýmu. Až půjdete na kutě, postavte talíř s čerstvě nakrájenou cibulí poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí jako dezinfekce na nosní sliznici.

Z další cibule si udělejte cibulový sirup. Sice se častěji používá proti kašli, ale protože skvěle funguje proti zahlenění veškerých sliznic, může pomoci v případě, že se objeví rýma. 

Potřebujete

 • cibuli
 • citron
 • med
 • sklenici

Cibuli a citron nakrájejte na tenká kolečka. Do sklenice vkládejte postupně kolečko cibule, potřete medem, kolečko citronu, zakápnout medem a zase kolečko cibule, dokud vám nedojdou suroviny. 

Sirup nechte v suchu a temnu odpočívat alespoň pár hodin. Poté ho sceďte, cibuli pořádně promačkejte, aby vyteklo co nejvíce šťávy. Užívejte 3krát denně po lžičkách

6. Zvlhčování vzduchu

Dostatečná vlhkost vzduchu (zejména v bytech paneláků) může také skvěle pomoci v boji s rýmou. Suchý vzduch zbytečně prodlužuje a více dráždí váš nemocný nos i krk. Dýchání vlhčího vzduchu podporuje samočisticí schopnost dýchacích cest. Lépe pak odcházejí nadbytečné hleny. 

I když se doba léčby zřejmě příliš nezkrátí, dýchací cesty se méně ucpávají, a tak se vám může aspoň lépe dýchat. Proto vzduch zvlhčujte pomocí zvlhčovače. Nejlépe v ložnici a i během noci při spánku, ať se lépe vyspíte.

💡 Tip: Víte jaké benefity má studená sprcha po ránu? Jestli ještě ne, tak své znalosti rychle rozšiřte, protože potom už si bez ranního sprchování ve studené vodě nebudete umět představit lepší start svého dne.

7. Inhalace

Horká pára krásně uvolní ucpané dutiny. Napusťte si horkou vodu do mísy či hrnce, nakloňte se nad ní a zakryjte hlavu ručníkem. Pak zhluboka dýchejte nosem. Do vody můžete pro zvýšení efektu přidat pár kapek eukalyptu nebo tymiánu. Ještě lepší účinky má vdechování silného heřmánkového výluhu, ten zároveň dutiny i „vydezinfikuje“.

Pokud se na napařování moc necítíte, nakapejte na papírový kapesníček opět pár kapek tymiánu, borovice nebo eukalyptu, přiložte k nosu a vdechujte. Nebo tyto vonné olejíčky naneste na vatovou tyčinku či vatové kuličky a vložte přímo do nosních dírek. Pozor, ale pouze na 30 minut.

Lze využít i inhalační tyčinky, difuzér nebo pecičkový polštářek s těmito éterickými oleji.

Kdy vyhledat lékaře?

Rýma či nachlazení, které rychle neodezní, může vést k dalším onemocněním, jako je zápal plic, plicní infekce, záněty uší a dutin. Navštivte lékaře, pokud :

 • vaše příznaky trvají déle než 10 dní,
 • máte horečku vyšší než (38,5 °C),
 • začnete prudce zvracet,
 • vás bolí dutiny,
 • váš kašel začne znít jako sípání,
 • cítíte bolest na hrudi,
 • máte potíže s dýcháním.

Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud se opravdu necítíte ve své kůži a máte pocit, že se jedná o něco horšího, než jen obyčejnou rýmičku.

Lékaři patří mezi nejlépe placené prácena světě
Lékaře vyhledejte při závažnějším průběhu nemoci

Při prvních příznacích nachlazení se většina z nás snaží, aby rýma, kýchání a další příznaky co nejrychleji zmizely.

Pokud pravidelně užíváte vitamin C, mohou příznaky nachlazení zmizet dříve. A existují i další pomocníci, kteří mají zabránit rýmě nebo zkrátit dobu jejího trvání.

Nejlepší způsob, jak rychle překonat rýmu, je odpočívat, pít hodně tekutin, proplachovat, inhalovat a vyzkoušet léčivé potraviny.

Články, které stojí za přečtení: