Iris přes 10 let působí jako moderní osobní trenér s celostním přesahem. Věnuje se nutricoachingu a výživě. O těchto tématech také píše na různé webové portály a přednáší například pro UK FTVS, Dexter Academy a Ronnie. Jaká byla její cesta?
Obsah článku
Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu? A co myslíš, že rozhoduje o úspěchu tvých klientů, jestli dosáhnou svého cíle?
Můj klíčový faktor tkví v celostním přístupu ke klientům a širokému záběru témat, která dovedu postihnout a řešit. Myslím si, že sem velmi lidská, vnímavá, introspektivní, přímočará a své klienty dokážu dovést do cíle. Vyhledávají mě lidé, kteří chtějí moudré vedení, díky němuž dovedou pochopit lépe sami sebe a stoupnout si do své skutečné síly. Pod mým vedením dosáhne cíle téměř kdokoliv, kdo se rozhodne změnit životní styl a vytvořit si nové návyky, které jsou udržitelné, praktické a přinášejí člověku radost.
Člověka vnímám jako neoddělitelný celek, jehož sílu určuje nejslabší článek – ať už v těle nebo v hlavě. Spoluprací začíná strukturované, individualizované a postupné rozšifrování problému, tj. nejslabšího článku prostřednictvím krevních testů, konzultací, fotoreportingů a jednotlivých úkolů. S každým svým klientem volím malinko jinou strategii k dosažení jeho cíle. Každý z nás je jedinečný a tudíž na každého z nás fungují jiné postupy a jiné cesty k dosažení na oko stejných/podobných met a výsledků (zhubnout, vyléčit se, žít bez bolesti…).
Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější a pamatuješ si ji dodnes?
Kdysi v mých 16 letech jsem často stála jako hosteska pro různé firmy od jídla po elektroniku, ovšem jedna z těchto brigád byla vskutku zajímavá, a to, když jsem pracovala mezi regály hygienických potřeb, chodila mezi lidmi a lákala je, aby si sáhli na toaletní papír. Větu „sáhněte si, jak je hebký“, jsem musela zopakovat nejméně 20x za hodinu po 2 osmihodinové dny 😊
Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i kariéře?
Asi každé „poprvé“ se stalo důležitým mezníkem. Třeba když jsem odešla z první vysoké školy (celkem jsem odešla ze dvou). Poté první státnice (celkem jsem absolvovala troje). První natáčení oficiálních tréninkových programů, kterých mám nyní asi kolem stovky. První přednášení na půdě fakulty tělesné výchovy UK, kde jsem působila několik let. Pro různé vzdělávací instituty přednáším stále.
Kdybych měla vypíchnout nejzajímavější mezník posledního roku, tak je to rozhodně investice v řádu statisíců do on-line programu, díky němuž jsem povýšila své služby a on-line byznys na další level.
Nejsilnější stránka vs. nejslabší stránka? Co na sobě oceňuješ a co nikoliv?
Mou doménou je celostní přístup v rámci životního stylu opírajícího se o 4 hlavní pilíře – MYSL-TĚLO-STRAVA-POHYB. Nejsem úzce specializovaná a nikdy neřeším pouze jednu věc, nýbrž okamžitě vidím souvislosti (psychosomatika). V načítání a porozumění mých klientů je má síla.
Mou slabou stránkou je perfekcionismus a vysoká očekávání, občas až příliš rychlá vyřídilka. Nemám totiž ráda výmluvy, protože jsem přesvědčena, že vše, co děláme, je jen o našich prioritách. Nemám tedy trpělivost v případě, že mě klient zavaluje neustálými důvody, proč něco nejde. V takovém případě navrhuji ukončení spolupráce.
Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?
Vzhledem k tomu, že portfolio mých služeb je poměrně široké, bude i má odpověď poněkud široká 😊Navíc, trendy se neustále mění, ale ZDRAVÍ máme jen jedno nehledě na to, zda právě letí postava „kardashien“, dieta „keto“ nebo další podobný nesmysl.
- Zdravý a udržitelný životní styl & svoboda v jídle
- Funkční výživa a návrat k vlastní nutriční inteligenci a intuici
- Předávání relevantních informací a nezávislá osvěta
Koho bys doporučila sledovat na sociálních sítích? Koho sleduješ dlouhodobě?
Upřímně, nemám na sítích nikoho, koho bych sledovala dlouhodobě. Seznam si velmi často čistím, abych měla na svých sítích příjemný prostor k nasávání zajímavých a nových informací. Zatím jsem nenašla nikoho, kdo by pro mě byl nevyčerpatelnou studnicí. Byť jsem narazila na skvělé osobnosti, vždy se po nějakém čase vyčerpal jeho potenciál obohacovat mě, ať už v osobním či profesním životě.
Ráda sleduji ty, kteří budovali své byznysy od nuly (např. Erika Eliášová) a mají co předat – mají co říct. Stejně tak ráda sleduji kouče, psychoterapeuty a lékaře ze zahraničí. Ovšem každý má nějaký svůj „podpis“, který mě časem přestane bavit a tak se jdu inspirovat dál.
Často obměňuji sledování spousty zahraničních profesionálů na poli nutrigenomiky (obor zkoumající vliv výživy na geny) a tréninků v oblasti mobility, fyzioterapie, fitness a funkčních tréninků.
Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?
První co mě napadlo, tak je to investice, která nám udělá radost. A jestli to bude dobré jídlo nebo dárek pro milovanou osobu, je úplně jedno. Má odpověď je tedy – „pokaždé jinou“ 😊 v závislosti na situaci.
Obecně se domnívám, že nejlepší investice je do nás samotných. To nejlepší, co může člověk udělat pro sebe, je do sebe investovat – do vzdělání, zážitků nebo jednoduše do toho, co nám bude dělat denně radost – pro někoho růžový hrnec, na kterém bude s radostí vařit, pro někoho živé květiny, pro jiného auto, kterým denně jezdí.
Jaké máš denní rituály/návyky, které bys doporučila a jakých se naopak chceš zbavit?
Většina mých rituálů jednoduše zapadá do mého životního stylu – jako snídaně, pohyb, nyní tam patří péče o rovnátka 😊, příprava jídla, psaní a odškrtávání úkolů na lednici, chození do lesa, vědomé dýchání atd. Mám spoustu oblíbených rituálů, které mají pevné místo v mém životě stejně jako čištění zubů.
Možná trávím příliš času na mobilu, na kterém ale pracuji – ovšem tím, že mě to, co dělám, naplňuje, tak to nevnímám úplně jako práci a jsem schopna se vzbudit někdy uprostřed noci, jindy v 5 ráno s inspirací a několik hodin vytvářet nové příspěvky, články, infografiky či kampaně.
Co bys vzkázal/a svému mladšímu já?
Nemělo by smysl mému mladšímu já cokoliv vzkazovat, protože by mě stejně neposlouchalo 😀
Stručné odpovědi:
1/ Nejoblíbenější citát?
Neexistují špatná rozhodnutí, protože každé rozhodnutí nás někam dovede.
2/ Nejoblíbenější aplikace?
Instagram a video editor.
3/ Kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala?
Těch bylo mnoho! Vesměs psychologické, nejvíce asi tyto 2: UZDRAVENÍ VÝVOJOVÉHO TRAUMATU, TĚLO VÝCHODU MYSL ZÁPADU a všechny knihy od Mariana Jelínka.
4/ Kolik hodin průměrně denně pracuješ?
9 hodin.
5/ V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš?
Chodím spát mezi 22.30-24 a vstávám mezi 6.30-7.30