Domů » Jak dlouho vydrží člověk bez jídla, vody a spánku?

Jak dlouho vydrží člověk bez jídla, vody a spánku?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak dlouho vydrží člověk bez jídla?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak dlouho vydrží člověk bez jídla? Možná se právě blíží poledne a kručení ve vašem žaludku je čím dál intenzivnější. Vězte ale, že dosavadní rekord v hladovění je více než 380 dní. Těch zbývajících pár minut do obědové pauzy tedy určitě bez větších problémů zvládnete.

V článku vás seznámíme s dalšími zajímavými fakty, týkající se otázek, jak dlouho vydrží člověk bez jídla, pití i spánku. Dočtete se například, jak je možné, že někdo přežil bez pití 18 dní!

💡 Tip: Víte, jak mít zdravou domácnost? Přečtěte si našich 7 tipů.

Jak dlouho vydrží člověk bez jídla?

Zkoušeli jste někdy nějakou očistnou detoxikační dietu, při které den či dva hladovíte? A vydrželi jste to až do konce? Zatím co o pití a spánek si vaše tělo řekne poměrně brzy, bez jídla člověk vydrží mnohem déle, i když tělo samozřejmě důrazně naznačuje a dožaduje se jídla.

Bez jídla i 50 dní

Obecně se odhaduje, že lidé bez jídla vydrží okolo 50 – 60 dní. Akutní hlad přitom začíná již po třetím dni, kdy se člověk cítí velmi unavený, snižuje se tělesná teplota a dochází k jakési lhostejnosti. Po třech dnech tělu dojdou přijaté látky ke zpracování a začne odbourávat a zpracovávat tělesný tuk. Zhruba od třech týdnů začíná tělo brát energii ze svalů a orgánů.

Jak dlouho vydrží člověk bez jídla?
Jak dlouho vydrží člověk bez jídla?

Do Guinnessovy knihy rekordů se se svými 385 dny hladovění zapsal Skot Angus Barbieri v roce 1971. Je ale potřeba zmínit, že aby člověk mohl vydržet takto extrémní podmínky, musí mít alespoň dostatečný přísun tekutin. I Angus požíval různé druhy nápojů jako čaj, kávu či minerálku.

Asi nejznámější hladovku držel Mahátma Gándhí, který ji využíval jako součást vyjednávání nenásilné politiky. Hladovku pak začali využívat také protestující čeští političtí vězni za komunismu, kteří si díky ní zajišťovali základní lidské potřeby a lepší podmínky v pracovních táborech.

Podle některých dosud nepodložených vyprávění rovněž existují mniši, kteří tvrdí, že ke svému životu vůbec nepotřebují jídlo ani vodu.

Lidské tělo dlouhodobě poměrně dobře vydrží bez cukrů a sacharidů, o čemž nás může přesvědčit například ketodieta. Ovšem i většina keto potravin nějaké to minimální množství sacharidů obsahuje.

Kolik jídla potřebujeme?

Ve skutečnosti, aby lidské tělo mohlo dobře fungovat, musí člověk denně přijmout určité množství kalorií, které se samozřejmě liší podle věku, výšky, váhy či pohlaví. Obecně se ale udává číslo okolo 2000 kcal (okolo 9000 kJ). V případě, že se snažíte zhubnout, pak by mělo množství klesat. Pokud chcete mít údaj přesnější, vyzkoušejte jednu z mnoha stravovacích kalkulaček, které vám číslo vypočítají na míru. Každé lidské tělo dokáže s přijatou potravou pracovat úplně jinak, takže velmi záleží, jak to máte právě vy.

💡Tip: Víte, jak má vypadat zdravý a vyvážený jídelníček? Přečtěte si naše tipy na recepty, které hravě zvládnete připravit i u vás doma.

Jak dlouho vydrží člověk bez vody?

Zatím co bez jídla se nějaký čas bez větších problémů obejdete, bez vody je to daleko horší. Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou a k udržení vnitřní rovnováhy organismu potřebuje neustálý přísun tekutin.

Dostatečný přísun vody vašemu tělu zajistí více energie, zlepší vaši paměť a soustředění, pleť bude díky vodě pružnější a hebčí, metabolismus bude fungovat lépe, zrychlí se vaše trávení a dojde ke zlepšení vaší nálady.

Jak dlouho vydrží člověk bez vody?
Jak dlouho vydrží člověk bez vody?

Kolik byste měli vypít vody?

Obecně se doporučuje denně vypít 2 – 3 litry čisté nebublinkové vody. Množství se odvíjí jednak od váhy člověka, jeho věku, venkovní teploty a fyzické zátěže. Můžete například svoji váhu vynásobit 0,03 x 85 = 2,975 litru vody denně.

Pokud je příjem vody příliš nízký může dojít k dehydrataci, což znamená, že v těle není dostatek vody pro běžné fungování organismu. Mezi příznaky lehké dehydratace můžeme zařadit třeba pocit žízně, ospalost, bolest či točení hlavy, suchost v ústech a malé množství tmavě zbarvené moči.

V těžších případech můžete pociťovat silnou bolest hlavy s pocity na omdlení, nízký tlak, zmatení, mdloby, křeče a celkovou nevolnost. Dlouhodobějším omezováním příjmu vody si můžete zadělat na pěkný malér, neboť u vás může dojít k selhání ledvin.

Kolik dní je maximum?

I na dehydrataci můžete zemřít a v historii lidstva takto zemřelo mnoho jedinců. Podle různých výzkumů vydrží většina účastníků experimentů bez přísunu vody okolo 3 – 4 dní, maximálně ale týden. Samozřejmě velmi záleží na venkovním prostředí. Při ideálních podmínkách by zdravý člověk mohl vydržet i déle. Vzhledem k tomu, že je lidské tělo tvořeno zhruba 60 % vody, je za klíčový považován deficit 15 litrů, který už vede většinou ke smrti.

Rekord drží vězněný Rakušan Andreas Mihavecz, který vydržel v cele 18 dní! Přežil jen díky olizování zkondenzované vody na zdech. Jeho výkon je nyní zapsán v Guinnessově knize rekordů. Na to, jak dlouho vydržíte bez vody právě vy, má vliv mnoho okolností. Například, jak moc se potíte a odpařujete tekutiny. Také v zimě přicházíte o tekutiny a hlavně se tělo mnohem hůře zahřívá bez dostatečného množství tekutin.

💡 Tip: Víte, jak se správně otužovat? Zjistěte vše o tomto novém trendu.

Bez spánku

Ať už vás zrovna trápí nějaké starosti, které vám nedají spát, narodilo se vám věčně řvoucí dítě, či jste stále na studiích a střídáte noci v baru a v knihovně, určitě vás někdy napadlo, jak dlouho to bez spánku ještě vydržíte. Spánek je pro naše tělo stejně důležitý jako třeba jídlo či pití. Během spánku se totiž náš organismus regeneruje.

Mezi další výhody patří, že spánek přispívá ke zlepšení fyzického i psychického stavu člověka, snižuje stres, zlepšuje proces zapamatování si informací, pomáhá při redukci váhy, či podporuje lepší hojení ran.

Jak dlouho vydrží člověk bez spánku?
Jak dlouho vydrží člověk bez spánku?

Kolik hodin je ideální?

Dostatečný příděl spánku je velmi individuální záležitost. Někomu stačí spát pět hodin, jiný potřebuje i deset. Liší se to i v průběhu života s tím, jak se člověk vyvíjí. Když jste nemocní, tak obecně spíte více. V zimě zase většina lidí spí o nějakou tu minutu více než přes léto. Obecně se však doporučuje 7 – 8 hodin kvalitního spánku.

Pokud vaše tělo nedostane svůj příděl spánku, začne vykazovat určité signály, mezi něž patří třeba špatná soustředěnost, ospalost, emoční labilita, oslabená imunita, halucinace či přibírání na váze. Opět se u každého objevuje individuálně. I když se často o spánek ochuzujeme sami a dobrovolně, za probdělou noc častou mohou i různé poruchy jako třeba nespavost neboli insomnie.

Spánková deprivace rovněž patří, a i v dávné historii patřila, mezi hojně využívaný druh mučení, neboť je velmi účinná a není třeba při ní třeba fyzického násilí.

Pokusy o výdrž bez spánku

A jak dlouho tedy člověk bez spánku vydrží? Rekord doposud drží Američan Randy Gardner, který v roce 1964 vydržel být vzhůru neuvěřitelných 11 dní a 25 minut. V roce 1959 se také rozhlasový moderátor Peter Tripp rozhodl vydržet 201 hodin bez spánku (asi 8 dní) a to s cílem získat za tento čin peníze na charitu. Právě 8 dní je běžné číslo, kterého se i ostatním při těchto experimentech dařilo dosáhnout.

Protože není zdokumentováno, že by někdo vydržel více než zmíněných 11 dní a 25 minut, není jasně dané číslo, po jak dlouhé době již člověk na nedostatek spánku zemře. Nejprve může dojít ke zhoršení fungování mozku a následně selhání některých orgánů. Navíc potřeby každého člověka jsou individuální, a každý by vydržel něco jiného. Důležité je zmínit, že už tři dny bez spánku jsou pro člověka nebezpečné a zdraví ohrožující!

Na druhou stranu bychom vám mohli doporučit, abyste si alespoň jednou v životě vyzkoušeli vydržet bez spánku jednu noc. Můžete tak více poznat své tělo a získat nevšední zážitek, na který si budete pamatovat. Tento pokus můžete ideálně vyzkoušet v menší skupince.

Stejně jako je důležité zdravě a pravidelně jíst a dodržovat pitný režim, je nezbytné najít si dostatek času k odpočinku. Nepodceňujte sílu spánku!

Přečtěte si také našich 10 rad, jak na kvalitní a zdravý spánek nebo o 15 tipech na večeři.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz