Domů » 7 tipů, jak mít zdravou domácnost

7 tipů, jak mít zdravou domácnost

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
bílý obývák a domácí hygiena

Utíkáte do přírody, abyste se nadýchali čerstvého vzduchu a načerpali energii? Vytvořte si stejně zdravé a harmonické prostředí i doma. Bez mikrobů, alergenů a chemie se budete cítit o poznání lépe. Máme pro vás sedm tipů, jak na to.

1. Větrejte a čistěte vzduch

Větrání se může zdát jako banalita, v průběhu dne se na něj ale snadno zapomene. Pokud nežijete v prostředí silně zamořeném smogem, je vzduch venku zpravidla kvalitnější než ten doma. Čerstvý vzduch má navíc vliv i na naši náladu, snižuje únavu a podporuje koncentraci. Větrejte ideálně v krátkých časových intervalech pravidelně během dne.

Pokud žijete ve městě a vzduch venku je cítit smogem, pomůže vám čistička vzduchu. Ta dokáže eliminovat také prach, pyl a některé plísně. Skvěle se tak hodí pro alergiky.

žena u okna

2. Používejte pouze přírodní svíčky

Když už jsme začali se zdravým vzduchem, musíme zmínit také svíčky. Ty běžné totiž vypařují množství toxických látek. Jedná se především o benzen a toulen, které mají potvrzené karcinogenní účinky. I v malých dávkách způsobují bolest hlavy, únavu a zrychlují srdeční tep.

Pokud si doma chcete vytvořit relaxační atmosféru, vybírejte pouze přírodní svíčky z nezávadných materiálů. Kromě toho, že neškodí zdraví, jsou také ekologické.

3. Pěstujte pokojové rostliny

A u zdravého vzduchu ještě chvilku zůstaneme, protože dalším tipem pro čistší vzduch jsou pokojové rostliny. Dokážou pohltit celou řadu škodlivých látek a navíc vzduch příjemně zvlhčují. Mezi nejvhodnější pokojovky patří tchýnin jazyk/tenura, lopatkovec, banánovník, dracéna/dračinec, filodendron, fíkus, orchidej nebo břečťan.

4. Vyhněte se toxickým čističům a drogerii

Chemické čistící prostředky jsou v poslední době velkým tématem. Zjistilo se totiž, že ty běžné mohou kvůli obsaženým chemikáliím způsobovat řadu zdravotních problémů. Do spojitosti jsou dávány například s astmatem, hormonální nerovnováhou, neurotoxicitou, poruchami reprodukce nebo kožními vyrážkami.

Proto doporučujeme tyto čističe nahradit přírodními variantami. Existuje jich celá řada a dnes už jsou snadno dostupné. Některé čistící prostředky si dokonce můžete celkem jednoduše sami vyrobit. Taková soda a ocet si poradí s celou řadou nečistot.

dekorace kytka

5. Pijte filtrovanou vodu

Kupovat neustále balenou vodu je nejen nákladné, ale kvůli plastům i neekologické. V našem kraji máme to štěstí, že kohoutková voda je pitná. Znamená to ale, že je opravdu zdravá? Než voda dorazí až k nám domů, urazí velmi dlouhou cestu skrze vodovodní trubky. Ty jsou náchylné na množení bakterií, proto je do nich přidáván chlor. Jeho množství je samozřejmě regulováno, i tak se ale jedná o zbytečnou chemii, která se nám dostává do těla. Nejjednodušším a nejefektivnějším řešením jsou filtry na vodu.

6. Zbavte se postelových roztočů

Ani v posteli se nám alergeny nevyhýbají. Spolu s námi ji totiž obývají celé kolonie roztočů, kteří se živí naší kůží. Jak s nimi zatočit? Na trhu najdete řadu hypoalergenních lůžkovin ze speciálních materiálů, které brání usazování roztočů. Velkou roli hraje také prostěradlo a povlečení. U těch volte prodyšné přírodní materiály, jako je bambus, případně bavlna.

Postel nechávejte před ustláním vychladnout a deku i polštář vemte občas vyvětrat na zahradu nebo balkon. Povlečení perte minimálně jednou za dva týdny na 60 stupňů a ideálně ho ještě přežehlete.

povlečení postel

7. Textilie omezte a pravidelně je čistěte

Prach a roztoči se usazují nejen v lůžkovinách, ale ve všech textiliích – včetně sedačky a koberce. Pokud je to možné, množství textilií v otevřeném prostoru omezte a oblečení ukládejte vždy do skříně.

Úklid vám usnadní vertikální napařovací žehlička, se kterou hravě vyčistíte například závěsy, aniž byste je museli sundávat. Látkovou sedačku a koberec dvakrát do roka důkladně vyčistěte profesionálním tepovačem. Ten si u specializovaných firem můžete i vypůjčit nebo si rovnou objednat čištění jako službu k vám domů. Pokud máte doma koberců více a chcete je spolu se sedačkou pravidelně čistit, vyplatí se vám pořídit vlastní. S výběrem vám pomůže recenze čističů koberců s funkcí teplování.

Přečtěte si také o tom, jak zlepšit soustředění nebo o tipech, jak být šťastný.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz