Domů » Jak funguje princip a zákon zrcadlení?

Jak funguje princip a zákon zrcadlení?

autor Sandra
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
zrcadlení ega

Stalo se vám už někdy, že vás někdo z vašeho okolí šíleně odpuzoval, nebo ve vás vyvolával až neadekvátně nepříjemné pocity? Je možné, že se jednalo o zrcadlení vašeho ega.

Co je to zrcadlení?

Teorii zrcadlení nebo-li „mirroring“ poprvé identifikoval a pojmenoval Sigmund Freud v roce 1890. Ve své psychoanalytické terapii označil tento jev jako obranný mechanismus ega. Pokud bychom to zjednodušili, tak se Freud domníval, že vlastnosti, kterých si všímáme na ostatních jsou odrazem našeho ukrytého Já. Mohou to být vlastnosti, které se snažíme potlačit, prožitky minulosti, traumata z dětství, bývalých vztahů nebo jen nenaplněné sny.

Učebnicovým příkladem zrcadlení jsou přehnaně ambiciózní rodiče, kteří se snaží naplnit své sny prostřednictvím svých dětí. Takoví rodiče vybírají svým dětem povolání, profesi nebo životního partnera podle vlastních představ a zatěžují je nadpřirozeně velkými požadavky. Ačkoli se může zdánlivě zdát, že se tímto způsobem snaží projevit rodičovskou lásku, jedná se spíše o projektování vlastních nenaplněných očekávání.

zrcadlení ega

Jak pochopit zrcadlení ega

To, jak vnímáme svět okolo nás, je odrazem našeho vnitřního Já. Vlastnosti, kterých si všímáme na ostatních, často projektují naše vlastní osobnostní rysy. Člověk, který se snaží zhubnout, bude potkávat na každém rohu vypracované fitnessky.

Pokud se stále nemůžete naučit bekhend, tak budete na tenisovém kurtu potkávat jen profíky, kterým to půjde levou zadní. A kdybyste se náhodou pokoušeli přestat kouřit, tak zaručeně budete na každém rohu potkávat kuřáky. Až se vám z toho zatočí hlava kolem.

Jak se osvobodit od negativních pocitů

Prvním krokem k osvobození od negativních vlivů projektování ega je uvědomit si, jak funguje zákon zrcadlení. Pokud si všimnete, že vás přítomnost nějakého člověka vyvádí z míry, tak si odpovězte na otázku „Proč ve vás vyvolává tyto pocity?”. Je to něco, co máte i vy, ale snažíte se to z nějakého důvodu skrýt?

Jakmile si uvědomíte, které vlastnosti na sobě přijímáte a které se naopak snažíte potlačit, tak pro vás bude snadnější tyto vlastnosti v ostatních přehlížet. Pokud například víte, že jste vynikající advokát a jste se svou profesí spokojen, tak nebudete mít potřebu závidět majiteli čokoládové fabriky, protože se má lépe a může opačnému pohlaví nabízet slevu na belgické pralinky.

Pravděpodobně se totiž tomuto průmyslu nikdy věnovat nebudete, a proto by bylo takové uvažování pro vás akorát zbytečnou ztrátou energie. A když už vám padne nějaká dáma do oka, tak jí jednoduše pozvete na večeři nebo do kina. Zkrátka člověk, který je spokojen sám se sebou, si je vědom svých silných i slabých stránek. Proto se nebude cítit méněcenný kvůli tomu, že někdo v jeho okolí vyniká v něčem více než on. Proč by vás také mělo zajímat to, co sami nepotřebuje, nebo ani nechcete mít?

Pokud vás zajímá, jak najít štěstí a být spokojený se svým životem, tak si přečtěte článek: 11 Tipů: Jak být šťastný?

zrcadlení negativní emoce

Otevři své oči a podívej se do sebe. Jsi spokojený s tím, jaký život žiješ?


Bob Marley

Jak využít zrcadlení v psychologii?

Zákon zrcadlení má široké spektrum využití. Jedná se o součást mnoha psychologických praktik. Koučové jsou mistři v zrcadlení a často se pomocí napodobování pohybů snaží navodit pro své klienty příjemné a důvěrné prostředí. Tuto techniku využívají nejen terapeuti, ale i zkušení manažeři a podnikatelé během důležitých schůzek a jednání.

Pokud během komunikace s člověkem nenápadně napodobujete gesta rukou nebo postoj, který právě zaujímá, tak mu tím dáváme najevo svou náklonnost. Táto metoda projektování vašeho společníka může zvýšit šanci získat si jeho rozpoložení. S tímto jevem se ale můžete setkat i naprosto náhodně. Určitě jste si všimli, že pokud někdo v místností začne zívat, tak se zanedlouho ozve i pár dalších lidí.

zrcadlení business

Jak funguje zákon zrcadlení ve vztahu?

Výběr našeho životního partnera zpravidla odráží to, jak vnímáme sami sebe. Zpravidla se v tom druhém snažíme najít to, co nám chybí, anebo si naopak všímáme pouze těch vlastností, které sami vidět chceme. Určitě jste zažili období zamilovanosti, kdy máte na očích růžové brýle, které odrážejí v partnerovi jen ty nejkrásnější a nejpodivuhodnější vlastnosti. Naše mysl má tendenci zkrášlovat realitu a lichotit nám v situacích, kdy je to pro nás výhodné. Časem, když tyto brýle spadnou, tak se polovina z nás nestačí divit, co se to s nimi tehdy dělo.

Princip zrcadlení ve vztahu se ale projevuje i tím, že podvědomě přejímáme vlastnosti partnera jako své vlastní a časem už ani neumíme odlišit, kde jsme my, a co v nás je naopak odrazem naší polovičky. Tímto způsobem se lidé v páru sbližují a mění se ku prospěchu toho druhého. Není výjimkou, že páry často slyší od lidí kolem, že jsou si podobní jako bratr se sestrou.

Zákon zrcadlení a sebereflexe

Každý člověk má v sobě určitý potenciál složený z jeho osobních kvalit a schopností. Většina lidí svůj talent nalezne v prvních fázím života a postupně ho začíná rozvíjet. To, že jsme v sobě vyvinuli určitou vlastnost a stali jsme se v ní profesionálem, však neznamená konec naší cesty za sebepoznáváním. Zrcadlení nám může otevřít oči na talenty, které jsme v sobě potlačili, ale při troše úsilí bychom mohli tyto schopnosti v sobě rozvinout.

Například pokud obdivujeme v někom to, jak nádherně umí kreslit nebo psát, tak k tomu pravděpodobně máme také sklony. Pokud bychom se tedy rozhodli absolvovat kurs akvarelu, tak je zde pravděpodobnost, že budeme moci za pár let zorganizovat výstavu vlastních autorských děl.

Naopak pokud se rozčilujeme nebo vyčítáme někomu jeho špatné vlastnosti, tak jsme pravděpodobně tyto vlastnosti spatřili někdy i na sobě a nějakým způsobem jsme se snažili jim čelit. Modelovým příkladem může být člověk, který se musel kdysi vypořádat s PPP, bojující o práva modelek spadajících do kategorie body-positive.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz