Domů » Jak přeprogramovat mozek na pozitivní myšlení?

Jak přeprogramovat mozek na pozitivní myšlení?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Positive vibes

Mít stále úsměv na tváři a hlavu plnou krásných a sluníčkových myšlenek je nereálné, ale i přesto by se na tento aspekt nemělo zapomínat. Pozitivní myšlení nám totiž může dost usnadnit život. Nese v sobě obrovskou sílu, která je skvělým poháněčem vpřed.

Někdo by si mohl říkat, že pozitivní myšlení znamená být neustálý sluníčkář, který bere všechno na lehkou váhu a ničeho si neváží. Vždyť se má přece stále dobře a nic špatného se mu neděje. O tom to ale zdaleka není.

Think positive
Pozitivní myšlení pomáhá překonávat těžké chvíle

Co je vlastně pozitivní myšlení?

Myslet pozitivně má daleko větší hloubku. Každý ví, že nikdo z nás nemůže být permanentně šťastný, protože všem se dějí i nepříjemné situace, které k normálnímu životu patří. Musíte si ale uvědomit, že i ty těžké okolnosti v sobě ukrývají nějaké pozitivum. Zkrátka „všechno zlé je pro něco dobré“.

Pozitivní myšlení představuje vnitřní přístup, který zahrnuje naše emoce a vnímání všech situací, které se nám v životě dějí. Zaměřuje se tedy na tu jejich světlou stránku. Pozitivně naladěný člověk se snaží z negativních okolností udělat příležitosti, na kterých je třeba zapracovat nebo se z nich poučit, aby mohl růst stále výše. Využívá takových situacích pro svůj prospěch.

Tento přístup není vůbec jednoduchý, zejména pokud se v životě opravdu hodně nedaří. Je třeba na své mysli dlouho pracovat, ale určitě se všemu dá naučit, i takovému smýšlení. Navíc pozitivní vnímání a emoce dodávají neskutečnou sílu a odhodlání. Dokážou také přitahovat další příjemné situace.

Jak na pozitivní myšlení?

V první řadě je si musíte uvědomit, že nelze být 24 hodin denně po celý rok pozitivně naladěný. Občas se zkrátka nedaří, to k životu patří a je třeba to přijmout. Dovolte si prožít své emoce, ale neměli byste se zase příliš dlouho utápět ve vlastním neštěstí. Po vyplavení všeho zlého z těla ven je nutné se nad situací zamyslet a přijít na to, co si z ní máte odnést, v čem vás vlastně posílila a čemu přiučila.

Určitě ale neschovávejte své negativní emoce za pozitivní zástěrku. O tom pozitivní myšlení opravdu není. Stačí jenom pořádně zapřemýšlet nad okolnostmi, které se mi dějí, a poučit se tak z jakékoliv situace.

Laugh & be happy
Upřímný smích od srdce životu dodává obrovské pozitivní vibrace a energii

Síla myšlenky

Aby se vám dělo co nejvíce krásného v životě, pořádně si uvědomte, nad čím přemýšlíte. Mít nad svými myšlenkami kontrolu je základním stavebním kamenem pro pozitivní život. Občas je třeba „vytřídit“ svou mysl jako když se zbavujete věcí z šatníku. Ty staré kousky, které se vám už nelíbí nebo vám nesedí, prostě jednoduše vyhodíte. Tak stejně to funguje i s myšlenkami.

Jestli se přistihnete, že přemýšlíte nad špatnostmi, rychle jim pomyslně dejte ve své hlavě stopku. Poté jim s klidným svědomím vzkažte: „Děkuji, ale vás tady nechci, běžte pryč.“ Zní to trochu bláznivě, ale tyto vnitřní dialogy můžou skvěle pomoct v uvědomění si, co ve své mysli nechceme.

Pokud budete myslet na to, co si přejete, máte daleko větší pravděpodobnost, že se to také stane realitou. Musíte brát v úvahu, že myšlenky mají obrovskou energii, sílu a tvoříte jimi svou budoucnost. Jedná se o princip zvaný zákon přitažlivosti, o kterém jsme vám již psali.

Vizualizace

Najděte si chvilku pro sebe. Jděte na klidné místo, kde se cítíte spokojeně, udělejte si pohodlí, buďte v pohodě, zavřete oči a sněte. Vizualizujte a představujte si vše to, co byste si přáli zažívat. Usmívejte se u toho a dělejte, jako byste už přesně takový život žili.

Nejen, že vám tyto představy dodají skvělou náladu, ale také takto pracujete na tom, abyste svých vysněných cílů jednou dosáhli. K technice vizualizací jsou parádní i různé „vision board‘s“ neboli různé tabule s fotkami, obrázky, citáty, které představují vaše sny.

Tip: O tom, jak funguje zákon přitažlivosti a síla myšlenky, stojí za přečtení knížka Jak si správně přát od autora Pierre Frackh.

Hudba a květiny
Skvělá hudba v uších a oblíbená kytice růží pozvedne zlepší váš den i pocity

Vděčnost

Pociťovat vděčnost za to, co v životě máte, je v rámci pozitivního myšlení naprosto klíčové. Pokud budeme v životě více vnímat a cítit vděk, pozvedne nám to náladu o stupínek výše, a navíc si uvědomíme, kolik krásných věcí se nám povedlo a máme je kolem sebe,

Parádním pomocníkem je vedení si deníku vděčností. Můžete si do něj zapisovat pravidelně každý den, ideálně ráno nebo večer, za co jste za ten den (v případě ranního psaní za den předešlý) vděční. Může to být cokoliv, od úspěchů, po každodenní banality jako je dobré jídlo, pohyb, odpočinek, rodina atd.

Jestli nejste na každodenní psaní, můžete si vyhradit třeba jeden den v týdnu, kdy si vždy shrnete, pořádně uvědomíte a procítíte vděk. Nezapomeňte opravdu prociťovat vděčnost, psaní by nemělo být rutinním bezmyšlenkovitým psaním výčtu jako při vytváření seznamu do obchodu.

Afirmace

Další skvělou technikou jsou afirmace. Vytvářením si správných afirmací podporujete přitahování pozitivních událostí do života. Při vytváření je důležité psát je v přítomném čase jako byste je už prožívali.

Můžete si své afirmace vypsat na malé papírky, které si vyvěsíte na místa, kde na ně často uvidíte, abyste si je pravidelně četli a nezapomínali. Vypisujte si přesně ty věci, které si přejete zažívat. Např. Dovoluji si přijímat lásku sám/a k sobě. Jsem magnet na peníze. Jsem zdravý/á a plný/á energie.

Sebeláska

S pozitivním myšlením souvisí i láska a úcta k sobě samému. Nezapomeňte na důležitost míti rád sám sebe a podstatnost mít svou osobu na prvním místě. Zkuste se brát jako byste byli svůj nejlepší kamarád, se kterým procházíte celým životem.

Když o sebe budete pečovat, a to jak vnitřně, tak i v rámci zevnějšku, vaše tělo vám poděkuje. Navíc vám zdravý životní styl dodá pozitivní energii, protože budete dělat něco pro své dobro, a to vždy na náladě akorát přidá.

silueta při západu slunce
Starání se a péče o svou osobu je ta nejlepší investice, kterou pro sebe můžete obětovat

Koníčky

Občas je nutné vypnout od všech povinností a věnovat se svým zájmům, které vás naplňují. Zbavíte se tak stresu a naladíte se na skvělou náladu.

Věnování se svým koníčkům vám navíc naplno dobije baterky po psychické stránce, takže potom budete více efektivní i při vykonávání svých povinností. Díky tomu podpoříte svou pozitivní mysl a budete více šťastní.

Procházky v přírodě

Příroda je lék na duši. Pravidelné procházky a pobyt venku dokáže skvěle vyčistit mysl od všech starostí. Navíc se takto i skvěle přemýšlí a objeví se tak ve vaší hlavě pomyslná rozsvícená žárovečka. Tudíž přijdete na hromadu parádních nápadů.

Procházkami navíc prospějete i svému zdraví. Budete tak mít více pohybu, sluneční paprsky dodají potřebný vitamín D a už jen samotný poslech okolního života venku zahřívá na duši.

Čtení naučných knížek

Tematické knížky, které dodávají mnoho skvělých rad a tipů, jak vylepšit svůj život, dokážou skvěle naladit a namotivovat. Navíc se k nim můžete vracet, dělat si výtahy toho nejpodstatnějšího pro vás a učit se tak novým technikám.

Parádní je již výše zmíněná Jak si správně přát, dále ale třeba Miluj svůj život od Louise L. Hay nebo Tajemství, kterou napsala Rhonda Byrne. Můžete si ale najít mnoho dalších třeba i k vaší specifické oblasti, ve které byste se chtěli zlepšit.

odpočinek na molu
Meditace dokáže parádně zklidnit napjatou mysl i tělo

Naučit se pozitivnímu myšlení vám opravdu pomůže životem lépe plout nebo spíše užívat si ho plnými doušky. Žijeme přece jen jednou, tak by byla škoda promrhat tolik času špatnou náladou s negativními myšlenkami. A nikdy není pozdě na to, alespoň se pokusit změnit nastavení své mysli.

Také ale nezapomeňte, že pozitivní myšlení není žádný lék na špatnosti a problémy za vás nevyřeší. Neměli byste se jim ale vyhýbat a spíše naopak, dívat se na ně jako na výzvu, která ve výsledku bude mít ten nejlepší možný konec.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz