Domů » Co je vizualizace? A jak s ní pracovat?

Co je vizualizace? A jak s ní pracovat?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak funguje vizualizace

Vizualizace nám může velmi pomoct, ale také velmi uškodit. To především v případě, že nevíme, jak s ní pracovat, nebo dokonce ani nevíme, že s ní pracujeme a děláme to tedy nevědomě špatně. Vizualizace nám otevírá možnosti a nabízí snadnější cestu k úspěchu. Pojďme si tedy vysvětlit co to je a především jak správně s vizualizací pracovat.

Co si představit pod pojmem vizualizace?

Vizualizace myšlenek je praktická metoda, díky které můžeme ovlivňovat zákon přitažlivosti. Podporováním myšlenek, které chceme, aby se staly skutečností, si do svého života můžeme přitáhnout naše sny a cíle. Funguje to však i naopak, takže pokud se budeme soustředit na negativní myšlenky, můžeme si stejně dobře formovat i negativitu a neštěstí v životě.

“Jestliže věříte, že něco dokážete, nebo věříte, že to nedokážete, tak v obou případech máte pravdu.” 

Henry Ford

Jednoduše řečeno, vizualizace je tedy představování si budoucího prožitku, který formuje a programuje naši mysl. Podle toho, na co myslíme a co si představujeme, se náš mozek připraví a pracuje tak, aby se daná věc stala. Různé situace, lidi i příležitosti si můžeme díky vizualizaci přitáhnout do reality.

Znáte slovní hříčku: Věř, běž a dokážeš? Vystihuje celý proces vizualizace.

Jedná se o podloženou metodu. Mozek denně pracuje přibližně s 250 000 myšlenek a až 80 % z nich se každý den opakuje. Tedy až 80 % myšlenek, které jsme měli včera máme i dnes a budeme je mít i zítra. Když se tedy soustředíme na stejné věci je logické, že se dříve, či později stanou realitou, ať už tou negativní nebo pozitivní.

Zajímavost: Vizualizaci používá většina světových a úspěšných sportovců. Jejich trénink je doplněn o představu výhry v zápase, závodě apod. Proč? Protože to jednoduše funguje.

Mozek nám nediktuje, co si máme myslet

O tom, co si myslíme a nad čím přemýšlíme, nerozhoduje náš mozek. Jsme to my, kdo určuje, na co se soustředíme. Nikdo nám nemůže přikázat a ani to nikdo nedělá, čemu dáváme prostor v našich myšlenkách. Jedině my sami můžeme určit směr naší mysli.

Cokoliv si vizualizujeme a stane se to pro nás prioritou, na to se soustředí i naše tělo a přizpůsobí se mu. Může se tedy snadno stát, že pokud budeme něčemu opravdu intenzivně věnovat pozornost a stane se to pro nás prioritou číslo jedna, potlačíme i základní potřeby jako je například hlad.

Vizualizace nám pomáhají růst.

Nejvíce to funguje s emocí strachu. Možná se vám už někdy stalo, že jste z něčeho měli strach a pokud jste mu dali prostor ovládnout vaši mysl, vše ostatní šlo stranou. Najednou jste nemohli spát, neměli jste hlad celý den a neustále jste jen přemýšleli nad onou hroznou věcí. Tělo nemělo prostor ozvat se ani se základní potřebou jídla nebo spánku. A to je ono. Pokud něčemu dovolíme ovládnout naše myšlenky, ovládne to i naše tělo.

K čemu lze využít vizualizace?

Obrazová představivost našich myšlenek nám tedy může uškodit, pokud myslíme na negativní věci a bojíme se, že se stanou. Zároveň však můžeme vizualizaci využít ve svůj prospěch. Jedná se o jeden z nejsilnějších a nejpraktičtějších nástrojů k dosažení našich snů a cílů. K čemu ji lze tedy využít?

  • Vytvoření a dosažení vlastní vize
  • Získání vysněné práce nebo vybudovaní úspěšného podnikání
  • Uskutečňování osobních snů
  • Naučení nové dovednosti
  • Podpoře sebevědomí a psychiky
  • Prevence nebo léčení nemocí a zranění
  • Tvoření strategií (životních i pracovních)
Myšlenka je jasná: Nevzdávej se.

Jak s vizualizací pracovat?

Existuje několik principů, nebo rad chcete-li, které vedou ke správnému programování mysli a používání vizualizace. Není to otázka dne ani týdne, ale praktikováním vizualizací se můžete stát mistry této techniky. Stát se úspěšnými a především šťastnými lidmi pro vás může být mnohem jednodušší.

1. Určete si jasný cíl

Bohužel cíl “být spokojený” je příliš obecný a široký. Pro každého to může znamenat jinou životní úroveň, jiné zážitky a sny. Musíte si určit právě ty konkrétní cíle a sny z vaší celkové vize, které vás přivedou k celkovému výsledku spokojeného člověka.

Zeptejte se sami sebe: Kdo chcete být? Čeho chcete dosáhnout? Jaké jsou vaše největší sny? Co chcete dělat?

Konkrétní cíle si pak převeďte i do časové roviny. Za jak dlouho chcete docílit konkrétních výsledků. Kdo neví, za čím si jde, nemůže najít ani cestu. Čím přesnější cíl, tím silnější mentální obraz si dokážete vytvořit v hlavě.

2. Buďte podrobní

Ve svých představách jděte do detailů a vykreslete si opravdu přesný obraz situace. Vizualizace může obsahovat živé podrobnosti včetně konkrétních osob, prostoru, pocitů v dané chvíli. Jaký má být váš obraz? Takový si namalujte ve své hlavě.

Vincent Van Gogh byl skvělým učitelem vizualizace. Když se ho ptali, jak je možné, že namaluje tak krásné obrazy, odpověď zněla jednoduše:  „Já nejdříve sním o své malbě. A pak jdu a namaluji ten sen.“ 

3. Zapojte všech pět smyslů

Pokud to jen trochu jde (a cvikem se to určitě brzy naučíte lépe) nepředstavujte si pouze vizuální stránku myšlenky. Zkuste se nacítit na konkrétní situaci všemi smysly. Cítíte tu slanou vodu z moře? Držíte jemný písek v rukách a chodíte po něm na boso? Chutná vám čerstvé ovoce vyzrálé na slunci? Už vidíte svoji vysněnou dovolenou na opuštěném ostrově?

Přej si a bude ti dáno.

4. Metoda psaní na papír

Posílit svoji myšlenku můžete jednoduše tím, že ji přenesete i na papír. Něco napsat na kus papíru, do deníku nebo diáře je skvělý způsob zhmotnění situace, kterou si přejete. Donutí vás to, zamyslet se i nad detaily a popohání ke splnění vize. Ještě více podpořit svoji myšlenku můžete přečtením svého listu papíru nahlas. Z několika částí si také můžete vytvořit afirmace, které zapojíte do svého každodenního rituálu opakování a utváření vlastní reality.

5. Adaptujte se na konkrétní situace

Při snění se nám automaticky začnou vyplavovat i obavy. Je to přirozené a ovládnutí své mysli je dlouhý trénink. Výrazně nám může pomoci také praktikování meditace, které silně souvisí s naší myslí i tělem. Využijte tyto obavy a přetransformujte je v nástroje, které vám pomohou uskutečnit váš cíl.

Cesta k úspěchu přirozeně obsahuje překážky, bez nich bychom si snad samotný sukces snad nemohli ani užít. Obavy, které vás napadnou jsou vlastně skvělé, protože nás připravují na možná rizika a problémy. My si pak můžeme představit, jak je překonáme. Cílem vizualizace není vytlačovat možné překážky z hlavy s tím, že se určitě nestanou, ale mohou nás připravit na budoucnost. Důležité je využít toho, že přišly do naší hlavy, vyřešit je a zase pustit dál, nesoustředit se na ně a nedávat jim energii.

Pomocné nástroje pro vizualizaci

K vizualizaci můžeme využít několik pomůcek, které nás budou popohánět dál. Mezi ně patří mimo představy i papír a tužka, motivační deníky, plakáty, obrázky toho, čeho chceme dosáhnout nebo motivační citáty. Všechny tyto nástroje fungují jako připomínka, která nám nedovolí vzdát své úsilí. Vždy, když chceme něco vzdát, je nejlepší připomenout si, proč to děláme a jaký je náš sen.

Tip ŽijÚspěšně: Pokud s vizualizacemi teprve začínáte nebo jim nevěříte, vyzkoušejte nejprve použít vizualizaci pro drobnosti. Nesoustřeďte se hned na velké sny, ale vyzkoušejte si představit maličkosti. Až poté začnete věřit v sílu zákona přitažlivosti, vrhněte se na větší cíle.

Jak se stát šťastnými a úspěšnými lidmi? Plňte si své sny.

Myšlenka nestačí, ale formuje činy

Nemůžeme si však myslet, že si stačí představit, jak držíme v ruce milion a o ostatní už se nějak postará osud. Takto to nefunguje. Myšlení na naše sny nás však podněcuje dělat kroky kupředu, blíže ke svým snům a cílům a nebát se někdy také riskovat. Neustále připomínání naší vize nás nutí dělat činy a jít si za ní. Vizualizace nás jednoduše zvedá ze židle.

Tip ŽijÚspěšně: Přečíst si také můžete článek o tom, jak rozdílné je myšlení milionářů.

A o to právě jde. Nic nám nespadne do klína jen proto, že si to představíme, ale tato metoda přitahuje to, co chceme (i nechceme) do života. Řídí naše kormidlo a to míří tam, kam chceme my. Takže už víte, proč máte mít v hlavě svůj sen?

Podívejte se také na článek, proč může konkurenční prostředí tvořit skvělý tým.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz