Domů » Jak na investice do zlata?

Jak na investice do zlata?

autor Kateřina Korčáková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak investovat do zlata?

Chystáte se na investice do zlata? Tento vzácný kov nejen že fascinuje svým leskem, ale také nabízí investiční strategii, která může být klíčovým prvkem v boji proti inflaci a ekonomické nejistotě. Pokud hledáte stabilní a perspektivní investiční možnost, je pro vás investice do zlata ideální. Ať už budete investovat od fyzických forem až po ETF, přečtěte si, jak můžete využít zlato jako stabilní a hodnotovou součást svého investičního portfolia.

Zlato je drahý kov, který se po staletí používá jako platidlo a symbol bohatství. Pro mnoho investorů je oblíbenou investiční možností, protože je vnímáno jako pojistka proti inflaci a recesi, a proto má pověst “bezpečného přístavu”. Zlato je cennou komoditou vzhledem k jeho vzácnosti, stálé nabídce a jeho rozšířenosti v prémiových špercích, elektronice a medailích pro ocenění.

Investujte do zlata několika způsoby

Zlato je často považováno za zajištění proti inflaci, protože má tendenci pohybovat se v opačném směru než dolar. Do zlata můžete investovat několika způsoby, včetně nákupu fyzického aktiva, investic do zlatých fondů nebo obchodování s futures a opcemi na komoditním trhu. Za zvážení tedy stojí:

Zlaté cihly a mince

Jedná se o nákup zlatých slitků (zlatých prutů nebo mincí) jako přímou investici na trhu s fyzickým zlatem. Zlaté cihly a mince jsou oblíbeným způsobem investice do fyzického zlata. Zlaté mince jsou v širokém oběhu a lze je zakoupit u renomovaných obchodníků.

Cihly jsou k dispozici v různých velikostech a hmotnostech, od malých cihliček o hmotnosti několika gramů až po větší cihly o hmotnosti několika uncí. Fyzické vlastnictví zlata sice může poskytovat pocit bezpečí, ale zároveň s sebou nese náklady na skladování a pojištění. Je důležité zvážit náklady spojené s vlastnictvím fyzického zlata a zajistit, aby bylo zlato uloženo na bezpečném místě.

Zlaté ETF

Podílové fondy a burzovně obchodované fondy (ETF), které investují do zlata nebo akcií těžebních společností, mohou zajistit expozici vůči zlatu ve vašem portfoliu. Tyto fondy zakoupíte prostřednictvím online brokera nebo finančního poradce.

Zlaté ETF (Exchange-Traded Funds) jsou oblíbeným způsobem investování do zlata. ETF jsou cenné papíry, které sledují cenu zlata a lze je nakupovat a prodávat na burzách jako akcie. Zlaté ETF nabízejí investorům snadný a cenově výhodný způsob, jak získat expozici vůči zlatu, aniž by museli vlastnit fyzické zlato. Zlaté ETF lze nakupovat a prodávat prostřednictvím online makléře nebo finančního poradce. Mezi oblíbené zlaté ETF patří SPDR Gold Shares (GLD), iShares Gold Trust (IAU) a Aberdeen Standard Physical Gold Shares ETF (SGOL). Je důležité provést důkladný průzkum, být informován o trendech na trhu a zvážit možnost požádat o radu finančního poradce nebo investičního profesionála, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí.

💡 Tip: Přečtěte si 5 investičních rad Warrena Buffeta.

Zlaté futures kontrakty

Obchodování s futures nebo opčními kontrakty je spekulativnější formou investování do zlata. Tyto kontrakty jsou deriváty, což znamená, že jejich hodnota je založena na podkladovém aktivu (zlatě) a jejich řízení může být složitější.

Futures kontrakty na zlato jsou formou derivátové investice, která investorům umožňuje spekulovat na budoucí cenu zlata. Jedná se o dohody o nákupu nebo prodeji určitého množství zlata za předem stanovenou cenu a k předem stanovenému datu v budoucnosti. S futures kontrakty na zlato se obchoduje na komoditních burzách a investoři je využívají k zajištění proti kolísání ceny nebo k dosažení zisku z cenových pohybů. Futures kontrakty jsou spekulativnější formou investování do zlata a vyžadují vyšší úroveň znalostí a zkušeností.

Obchodování s futures kontrakty s sebou nese značná rizika, včetně možnosti značných ztrát, a není vhodné pro všechny investory. Je důležité provést důkladný průzkum, být informován o trendech na trhu a zvážit možnost požádat o radu finančního poradce nebo odborníka na investice, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí.

Zlaté cihly
Zlaté cihly | Zdroj: Pixabay.com

Investování do společností těžících zlato

V tomto případě se jedná o nákup akcií společností, které těží, zušlechťují a obchodují se zlatem. Tyto společnosti těží z rostoucích cen zlata a také ze své schopnosti zvyšovat produkci a snižovat náklady. V důsledku toho mohou špičkové těžební společnosti často překonat cenu zlata. Investoři se mohou rozhodnout investovat do těžebních společností těžících zlato různými způsoby, například nákupem akcií jednotlivých těžebních společností, investováním do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na zlato, které vlastní akcie několika těžebních společností těžících zlato. Před investováním do těžebních společností těžících zlato je důležité provést důkladný průzkum, projít si finanční výkazy společnosti nebo regulatorní dokumenty. Kromě toho je vhodné požádat o investiční poradenství finančního poradce, abyste mohli učinit informované rozhodnutí.

Jak vytvořit své zlaté portfolio

Odborníci doporučují, aby zlato tvořilo maximálně 5 až 10 % vašeho portfolia, a ponechali tak prostor pro jiné třídy aktiv, například cenné papíry. Vaše osobní finanční situace, včetně věku, příjmu a investičních cílů, také ovlivní částku, kterou byste měli investovat do zlata.

Je důležité zvolit správné investiční nástroje, být informován o tržních trendech a provádět další strategické kroky, abyste maximalizovali své výnosy. Pokud s investováním začínáte nebo nemáte čas na rozsáhlý průzkum trhů se zlatem, může být výhodné požádat o radu finanční poradce.

Zlato může sloužit jako nástroj diverzifikace portfolia, který pomáhá vyrovnávat riziko a potenciálně zvyšovat výnosy. Přidělte takové množství, které vám nejlépe pomůže splnit vaše dlouhodobé investiční cíle.

💡 Tip: Zjistěte, jak sestavit ideální investiční portfolio.

Cena zlata

Ceny zlata obvykle rostou, když jsou vyhlídky ekonomiky negativní a investoři se obávají, že je na obzoru recese.

Aktuální cena zlata se mění v závislosti na různých faktorech, jako jsou ekonomické podmínky, poptávka na trhu a geopolitické události. Podle nejnovějších údajů (dne 31.1.2024) cena zlata za gram činí 1 511,38 Kč (Zdroj: Zlatovna.cz).

Cena zlata se obvykle zvyšuje, když jsou ekonomické vyhlídky negativní a investoři hledají bezpečné přístavy pro své investice. Ovlivňují ji různé faktory, včetně ekonomické nejistoty, nízkých úrokových sazeb, pohybu měn a zvýšené poptávky po bezpečných přístavech. Zlato se považuje za populární investici pro diverzifikaci rizika, zejména během období nejistoty.

Rizika investic do zlata

Jedná se o relativně bezpečné investice, ale v krátkodobém horizontu může být cenově nestabilní. Proto zvažte svou toleranci k riziku a to, kolik jste ochotni ztratit v honbě za potenciálním ziskem.

Při investování do zlata zvažte faktory, jako jsou poplatky, skladování a potenciální rizika spojená s jednotlivými metodami. Zlato je obvykle považováno za zajištění proti inflaci a diverzifikátor portfolia, ale nevytváří peněžní tok jako jiná aktiva. Odborníci doporučují omezit investice do zlata na malou část portfolia a před jakoukoli investicí provést důkladný průzkum.

💡 Tip: Jste v investování nováčci? Přečtěte si, jak na to s minimálním rizikem a bez poplatků.

Investice do zlata nabízejí nejen ochranu proti nejistotám trhů, ale představují i prostředek k diverzifikaci portfolia. Ať už zvolíte fyzickou podobu zlata ve formě cihel a mincí či preferujete modernější cestu prostřednictvím ETF, je klíčové si být vědom všech možností a sledovat aktuální trendy.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz