Domů » Tomáš Průša: Baví mě tvořit a budovat věci, které mají smysl

Tomáš Průša: Baví mě tvořit a budovat věci, které mají smysl

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
Tomáš Průša

Tomáš Průša je mladý podnikatel, který začal s projektem Rebag, batohy z recyklovaných materiálů. Jeho podnikání se nakonec rozšířilo na celou textilku, kde dnes šije i pro další firmy, a zároveň se angažuje v rodinném podnikání v oblasti montáží a fotovoltaických elektráren. S námi se podělil o to, jaká byla jeho cesta k úspěchu a jaká je jeho vize do budoucna.

1. Vaším prvním projektem byl Rebag, jaká byla vaše cesta k němu?

Od mala jsem viděl jsem vedle sebe viděl mého otce a strýce. Otec vždy podnikal. Strýc byl zaměstnaný. Vždy se mi líbilo, jaké benefity nese být pánem svého času. Obojí má svoje pro a proti, v rámci podnikání ovšem nemáte limitovaný upside, což u zaměstnaneckého poměru máte. 

Rebag jsme založili jako tři kamarádi, kteří o podnikání nevěděli téměř nic. Líbila se nám myšlenka tvorby nových věcí z recyklátu. Lidi odpadali a tak jsem postupně vykoupil zbylé podíly a Rebag rozvíjel sám. Postupem času, po fuck-upu s externí výrobou, jsme zařídili výrobu vlastní, kde dnes realizujeme i zakázky pro další firmy. Tak se zrodil Industrial Manufacture. 

Dnes už Rebag spravuje tým lidí a moje role je zde pouze supervize a firemní strategie.

Rebag - Tomáš Průša
Rebag

2. Jaké jsou vaše další aktivity a kterým dalším směrem se vaše aktivity rozvíjí?

Na Rebag jsem navázal akvizicí zbytků zkrachovalé textilky a tím začal budovat textilní výrobu. Našel jsem skvělý tým lidí v Krnově, kde náš provoz funguje. Dnes jsme dodavatelem několika českým a slovenským firmám, které dbají na původ jimi prodávaného zboží.

Nyní se angažuji v rodinném podniku, který se zabývá inženýrskými montážemi a službami pro bytová družstva. Jde o rodinou generační tradici, která pokud má pokračovat dál, tak se musí rozvíjet. Od mého příchodu jsme například rozjeli oddělení fotovoltaických elektráren, která teď zažívá boom a generuje značnou část obratu.

Doteď jsem příliš nevyužíval externí kapitál, což plánuji v tomto roce změnit. Kromě rozvoje podniků mám i investiční ambice, především na nemovitostním a venture trhu.

3. Máte nějaké nové, začínající projekty?

Toto je věc ve které se musím brzdit. Nechci se dostat do situace, že dělám deset věcí, ale vše na deset procent, což by ústilo v to, že budu dělat vše, ale vlastně nic pořádně.

Jediné plány, které teď plánuji rozvíjet jsou kolem nemovitostních investic, kde zatím nemáme nic konkrétního. S partnery jednáme o možnostech.

4. Čeho byste chtěl dosáhnout a jaké jsou vaše cíle do budoucna? 

Nejvyšší ambice mám v mezilidských vztazích. Spokojený rodinný a partnerský život a opravdoví přátelé jsou mnohem vyšší meta než úspěch materiální.

V byznysu mě baví především tvořit a budovat věci, které mají smysl, a toho se chci držet. Budování podniku má mnoho pozitivních konsekvencí – dáte lidem práci, rozvíjíte ekonomiku, platíte daně, vytváříte hodnotu. Všechny tyto výstupy mě nějakým způsobem motivují a dělají mi radost. 

Vzhledem k tomu, že mi je teprve 23 let, tak si každý rok posunu hranici, toho čeho se dá dosáhnout, mnohem dál než byla v minulosti. Čemu se věnuji teď, jsem si před dvěmi lety neuměl představit, takže si nedávám limity, čeho se dá dosáhnout. 

5. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

Určitě fuck-upy v byznysu. To mě naučilo nejvíc, když jsem zjistil jak věci doopravdy fungují, že neexistuje moc zkratek. Ve chvíli kdy jsme se společníky spálili nějaký kapitál naší naivitou. To bolelo, ale dá Vám to lekci.

6. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Začít, mít plán a vytrvat. Tohle jsou věci, bez kterých to prostě nejde 🙂

Tomáš Průša

7. Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?

Myslím, že moje silné stránky jsou strategické plánování, komunikace s lidmi a hledání příležitostí. Naopak mezery u sebe stále pozoruji v delegování operativy a „čichu na lidi“, dřív jsem byl až moc důvěřivý a často naletěl, ale to se se zkušenostmi zlepšuje.

8. Koho byste doporučil sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Nemám úplně rád mainstream. Přijde mi, že věci s opravdovou hodnotou jsou méně přitažlivé než bulvár. Na Youtube mě baví například Kirill Juran a jemu podobný obsah.

9. Jaké denní rituály doporučujete?

Rád pracuji od brzkého rána. Nejprve si snažím odbavit práci a až poté se věnuji sportu nebo kamarádům. Když je to jinak jsem většinou nervózní a pořád přemýšlím, co ještě musím stihnout.

11. Co byste vzkázal svému mladšímu já?

V klidu. Dřív jsem se hodně stresoval i z ne úplně podstatných věcí. Vždycky to nakonec není tak zlé jak to na první pohled vypadá.

12. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?

Nejvíce mě posunula časová investice do vzdělání, bohužel ne do toho školního, ale do sebevzdělávání – knihy, články, podcasty. Hodně mi otevřelo oči, když jsem rozjel první firmu, nebo koupil první nemovitost. Najednou Vám začne docházet jak svět doopravdy funguje a proč bohatí bohatnou a chudí chudnou.

13. Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Pracovat na projektech, které mě budou naplňovat a bavit. Dělat smysluplné věci, které přináší společnosti hodnotu.

Stručné odpovědi:

1, Nejoblíbenější citát?

“Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. Weak men create hard times.”

2, Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala? –

Úvahy a projevy – Tomáš Baťa

3, Nejoblíbenější aplikace?

Oura – zdraví, Strava – sport, Freelo a nativní aplikace od Applu – práce

4, Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete? 

Rád si čistím hlavu na silničním kole, setkávám se s přáteli.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz