Domů » Jak poznat syndrom vyhoření a jak léčit?

Jak poznat syndrom vyhoření a jak léčit?

autor KaJ
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Syndrom vyhoření - muž

Fyzické vyčerpání, ztráta zájmu nebo přehnaná sebekritika. Tyto, pro někoho možná nepodstatné zdravotní indispozice, mohou být prvními projevy blížícího se vyhoření, kterým trpí stále více Čechů. Kam až nás může přivést přepracování a přemíra práce?

Co si představit pod pojmem vyhoření?

Syndrom vyhoření neboli „burnout“ je fyzický nebo mentální kolaps, který se může objevit v důsledku dlouhodobého stresu nebo přílišné práce. Člověk, trpící vyhořením, ztrácí veškerý zájem a nadšení. O kvalitě svého pracovního výkonu většinou velmi často pochybuje a je k sobě přehnaně kritický.  

U některých jedinců se také mohou přidružit deprese a další psychické problémy. Nejvíce ohroženi jsou ti, kdo jsou ve velmi častém pracovním kontaktu s lidmi. Podle průzkumů tuto skupinu tvoří až jedna pětina Čechů.

Častou obětí vyhoření se stávají také lidé, kteří mají práci z domova. Manažeři se na ně snaží přenášet tlak úkoly a termíny.

Jak poznat syndrom vyhoření a jak vzniká?

Na vzniku se podílí více faktorů. Vliv má celá osobnost člověka ale i například prostředí, ve kterém pracujeme. Úplnému propuknutí předchází dlouhodobý a plynulý proces, člověk tedy nemůže vyhořet ze dne na den. Příčinou většinou je snaha odvádět práci dokonale, věnovat jí všechno a dělat nejlépe vše sami. Podíl má také nedostatečný odpočinek a málo času na regeneraci. Každý člověk je jedinečný, to znamená, že příznaky vyhoření se mohou lišit. Přesto je pár hlavních příznaků, které se většinou objevují u všech vyhořelých.

  • vyčerpání – Člověk většinou pociťuje fyzickou i psychickou únavu, má málo energie. S tímto je také spojen nedostatek odhodlání nebo motivace a pro jedince je velmi těžké se soustředit na práci.
  • přehnané výčitky – Vnitřní hlas v hlavě nás nestále nabádá k vyššímu výkonu, který ale přesto nikdy není dostatečný. Pracujeme tak stále bez přestávky a vytváříme si další stres a nátlak sami na sebe.
  • fyzické nemoci – Ze začátku se jedná o menší projevy, jako je bolest hlavy, rýma nebo podrážděný žaludek. Pokud s tím ale něco neuděláme a příčinu si neuvědomíme v čas, může dojít k horším nemocem nebo i fyzickému kolapsu.

Jak zvládnout syndrom vyhoření?         

Nejdůležitější je se nad sebou zamyslet a začít jednat dostatečně brzo. Nejvíce nám může pomoct dlouhá dovolená, kde budeme mít možnost relaxovat a svůj mozek zaměstnat něčím jiným než pouze prací. Velkou roli také hraje klidné domácí zázemí a dobré přátelské vztahy. Častý a kvalitní kontakt s přáteli totiž může vyhoření zabránit nebo ho alespoň zmírnit. Prevenci může poskytnout také zaměstnavatel tím, že sníží své nároky na zaměstnance a nabídne nové pracovní povinnosti. Pomáhá také změna pracovní pozice nebo pracovního prostředí. Větší popularitu dnes získávají i firemní workshopy a semináře na toto téma. Zaměstnancům přináší podstatné informace a slouží jako prevence.

Kdy navštívit odborníka?

Člověk by měl navštívit psychologa, už když začne pociťovat první příznaky vyhoření a uvědomovat si, že je s ním něco v nepořádku. Protože čím dál stav vyhoření dojde, tím náročnější je pro nás návrat zpátky a včasná pomoc může vždy zabránit horším projevům problému.

Celý stav se většinou léčí podobným způsobem jako deprese nebo úzkosti. Přestože ale u nás výskyt tohoto onemocnění roste, stále není uznáváno jako nemoc z povolání. Není tedy možné získat na vyhoření pracovní neschopenku, i když se jedná o vážný stav, který absolutně vyřadí jedince. Pokud posloucháme rozhovory s úspěšnými lidmi, tak zjistíme, že k tomuto stavu se blížilo nebo ho zažilo mnoho úspěšných CEO a vrcholných managerů. Tito lidé většinou nepotřebují neschopenku, ale spíše se nastartovat do normálního režimu.

Léčba syndromu vyhoření

Pomáhá digitální detox v přírodě. Někomu trvá překonat tuto krizi měsíc a někdo s vyhořením bojuje roky.

Na vyčerpání ale ano. Častou obětí syndromu vyhoření jsou špičkový manažeři, bankéři, projektoví manažeři a podnikatelé. Vyhoří lidé, kteří mají zkrátka na bedrech naloženo mnoho zodpovědnosti a jednoho dne takzvaně přetáhnou strunu. Nahromaděný stres je ubijí. Při léčbě je důležitá pohoda i změna prostředí. Na vyhoření nejsou přímo léky, ale prokazatelně pomáhají stejné jako na úzkosti a deprese.

Přemýšlíte nyní, jestli se vás syndrom vyhoření také týká? Jako první krokem důležité sebereflexe mohou například být testy na syndrom vyhoření, které jsou volně dostupné na internetu. Především je ale důležité nezapomínat na prevenci a relaxaci.

Nakonec si můžeme dát jednu citaci známou z webů a internetu:

Vychováváme dítě které pak v dospělosti na nás nedbá a dělá vše špatně jen ne to co jsme ho naučily . A my si říkáme kde jsme proboha udělali chybu, začne nás to utápět a trápit . Tomuhle se říká syndrom vyhoření . Člověk se o něco snaží a je to k ničemu je vyčerpaný a dál už nemůže, propadá depresím , má plačtivé stavy . A ne jen v soukromém životě ale i v profesním snažíme se postoupit ale je to absolutně k ničemu. Čím víc se nám v životě kazí tím víc padáme na dno , někteří se uchylují k alkoholu a kouření a někteří ztrácí sebedůvěru .

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz