Domů » Jak se připravit na online pohovor?

Jak se připravit na online pohovor?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak se připravit na online pohovor?

Znáte to. Sedíte ve své pečlivě nažehlené košili, nervózně si mnete ruce a v hlavě se vám hodí tisíce odpovědí na otázku, proč zrovna vy jste ideální kandidát na tuto pozici. K tomu všemu máte na sobě kalhoty od pyžama a chlupaté papuče. Že to zní šíleně? Určitě ne v roce 2021, kdy spousta pohovorů přešlo do online režimu.

Pokud jste se s online pohovorem doposud nesetkali a jeden vás právě čeká, v článku vám poradíme, jak se na něj důkladně připravit a co si určitě nezapomenout nachystat.

💡 Tip: Přečtěte si také, jak se snadno, ale pečlivě připravit na běžný pracovní pohovor.

Online pohovor: výhody a nevýhody

S online pracovní pohovory se v posledních měsících vyloženě roztrhl pytel. Pravděpodobně tomuto boomu pomohla také pandemie koronaviru, kdy velká část zaměstnanců musela přejít na home office.

Výhody

Největší rozdíl oproti běžnému pohovoru je v tom, že se, jak název napovídá, odehrává skrz videochat neboli telefonování s videem.

Velkou výhodou je, že nemusíte nikam cestovat. Můžete se připojit odkudkoliv a nezabijete tak spoustu času. Dlouhé hodiny za volantem či v hromadné dopravě vás tedy minou.

Další výhodou je, že pohovor můžete dělat z pohodlí domova. Pokud býváte hodně nervózní, pak by vás pocit domácí pohody mohl trochu uklidnit. Můžete si například obléknout měkoučké pohodlné chlupaté ponožky. Určitě ale nezůstávejte v teplácích. Jsou sice pohodlné, ale může se stát, že si pro něco budete chtít odskočit a trapas bude na světě.

Můžete si také nachystat dopředu menší nápovědu, pár poznámek tužkou na papírek, který si buď položíte na klávesnicí nebo nalepíte na monitor.

Nevýhody

K online pohovoru potřebujete především pevné připojení k internetu a nějaký notebook, počítač či tablet, na kterém bude pohovor probíhat. Může se stát, že se pohovor kvůli špatnému připojení přeruší a už vám nepůjde znovu zapnout. To není dobrý začátek, že?

Další nevýhodou je, že kromě obličejů často nic jiného neuvidíte. Setkání tedy nebude až tak personalizované, neboť neuvidíte na všechna gesta a pohyby. Díky nim při běžném pohovoru poznáte, jak na personalistu působíte.

S pohovorem doma je spojeno také několik dalších problémů. Pokud máte děti, pak je pravděpodobné, že vám tam několikrát vběhnou, budou klepat na dveře a zapínat hlasitou hudbu. Jestliže máte nějaké zvíře, tak vám zase může neustále skákat za krk. A když se nestane nic ze zmíněného, tak se ozve alespoň soused se sekáčkem na maso nebo vrtačkou. Jednoduše se musíte připravit na možnost nepříjemné situace.

💡 Tip: Znáte těchto deset záludných otázek, které vás mohou během pohovoru potkat?

Jak se připravit na online pohovor

Příprava na online pohovor je hodně podobná jako na jakýkoliv jiný pohovor. Na internetu najdete mnoho článků a videí, kde je toto téma dopodrobna rozebíráno, pokusím se tedy vypíchnout to nejdůležitější.

Správně se obléknout je důůežité i pro online pohovor
Správně se obléknout je důůežité i pro online pohovor

Pečlivě vyberte, co si oblečete i na online pohovor

Je sice pravda, že by lidé měli být méně povrchní, avšak výběrem správného oblečení dáváte budoucímu zaměstnavateli najevo, že je pro vás pohovor důležitý. Zkuste si nejprve trochu zagooglit a zjistěte, jak se lidé ve firmě běžně oblékají. Je to spíše smart casual, casual nebo business? Pročtěte si také informační email či dopis, který vám přišel. Často v něm informace o požadovaném oblékání najdete.

💡 Tip: Víte, co si představit pod business casual dress code?

Googlujte

Víte, kam se vlastně hlásíte? S kým budete mluvit? A kdo je ve firmě šéf? Podívejte se na webové stránky a zjistěte si, proč chcete ve firmě pracovat. Zjistěte si také, co přesně na pozici budete dělat. Popřemýšlejte potom nad tím, jaké vaše vlastnosti odpovídají právě danému místu. Člověk, který je připravený, má vždy navrch.

Zopakujte si své znalosti

Pokud se dá očekávat, že se vás při pohovoru budou ptát na nějaké vaše vědomosti, ujistěte se, že na něj jdete dostatečně připravení. Například pokud bylo v inzerátu na danou pozici napsané, že uchazeč musí umět dobře francouzsky, pak si můžete být jistí, že část pohovoru bude komunikovat ve francouzštině.

Nelžete

Ač by se to mohlo zdát jako skvělý způsob, jak získat práci, na vaši lež nakonec stejně jednou dojde. Je jasné, že se musíte před budoucím šéfem vytáhnout, dobrá sebereprezentace ale neznamená lhaní!

Připravte si klidnou místnost s internetem

Předchozí tipy se nijak neliší od těch pro běžný pohovor. Následující rada se týká vyloženě online pohovoru. Poproste někoho, aby vám v době pohovoru vzal děti na procházku či pohlídal kočku a zajistil, abyste měli úplný klid a nic vás nevyrušovalo.

Abyste se cítili sebevědomě a klidně, ukliďte si také svůj pokoj nebo alespoň tu část místnosti, kterou snímá kamera.

Pokud víte, že není váš domácí internet stabilní, jděte někam, kde bude připojení jistější. To vše ale vyžaduje začít se připravovat trochu dříve, než 5 minut před pohovorem.

Při online pohovoru je technika opravdu klíčová. Může se samozřejmě stát, že se vám na poslední chvíli pokazí a už s tím nic neuděláte, mějte proto pro jistotu nachystanou záložní variantu, klidně třeba pouze chytrý telefon, na který se v případě nouze připojíte.

💡 Tip: Víte, jak můžete vydělávat peníze z domu? Inspirujte se naším článkem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz