Domů » 6 tipů: Jak lépe hospodařit s penězi?

6 tipů: Jak lépe hospodařit s penězi?

autor Petra Sýkorová
0 komentářů
Jak hospodařit s penězi?

Otázku, jak ušetřit a užitečně investovat finance, by si měl položit každý zodpovědný člověk. Jaké jsou možnosti? Chcete vědět, jak hospodařit s penězi v manželství, ale i o samotě?

Jak získat finance?

Abychom mohli platit účty, musíme vydělávat peníze. Pro získání skvělé práce lidé posílají životopisy nebo se nechají doporučit někým známým. Navštívit vyhlédnutou firmu mohou i sami a zeptat se, co a jak. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak si vydělat peníze – pro studenty, důchodce, maminky na mateřské, podnikatele, živnostníky i stálé zaměstnance. Díky celosvětové koronavirové pandemii mnoho firem přechází na plnou či částečnou home office, protože dnes již díky počítači, mobilu a internetu není problém pracovat a vydělávat peníze z domova. Můžete tedy být úplně v klidu třeba digitálním nomádem – člověkem, který pracuje přes počítač na cestách.

Hazardnějším způsobem, jak získat finance, je zkusit si vsadit Sportku. Tam ale výhra není jistá. Dále peníze můžete sehnat díky sponzoringu. Uspořádáte nějakou akci pro veřejnost, kterou zaplatí sponzor, a za odměnu tam budou vystavené jeho reklamy. Peníze lze získat i tak, že budete doporučovat výrobky nějaké firmy a za každé zakoupení produktu zákazníkem dostanete určitou procentuální částku z prodeje. No a pokud si troufnete na kryptoměny, Bitcoin bude ten správný způsob výdělku pro vás.

💡 Tip: Zajímalo by vás, jak se stát milionářem? Přečtěte si náš článek.

Funkce peněz

Peníze patří mezi aktiva a slouží jako platidlo. V současnosti se používají v mnohem větší míře než barter. Dříve naopak bylo zcela běžné získat nějaký produkt výměnou za jiný. I dnes ovšem existují spolupráce formou barteru, ovšem ne už tak často.

💡 Tip: Chcete vědět, jak vydělat peníze na internetu bez vkladu?

Jak hospodařit s penězi?

Je velká škoda, že se na všech základních a středních školách nevyučuje finanční gramotnost. Místo toho se žáci a studenti učí rovnice, výrazy a logaritmy, které naprostá většina lidí v životě neupotřebí. Argumentuje se sice tím, že matematika rozvíjí logické myšlení, ale pokud si budete chtít potrénovat mozek, existují přece různé hlavolamy, křížovky a hry na přemýšlení.

Mnoho lidí se tedy dost možná nikdy nedozví železná pravidla pro nakládání s penězi nebo si je celkem opožděně přečtou na internetu. Nezřídka se stává, že to dohánějí, až když řeší hypotéku a podobné záležitosti.

🗣️ „Co mě na světě nejvíce překvapuje, je člověk. Protože obětuje své zdraví, aby vydělal peníze. Pak obětuje své peníze, aby obnovil své zdraví.“

Dalajláma

V tomto článku se vám pokusím osvětlit, co byste měli dělat pro to, abyste správným způsobem naložili se svými úsporami a nežili od výplaty k výplatě. Jak tedy na zhodnocení peněz?

1) Pište si svou pokladní knihu či peněžní deník

Nejprve musíte získat přehled o vydělaných a utracených korunách. To znamená vést si pravidelnou evidenci o tomto oběžném majetku. Údaje o svých měsíčních příjmech a výdajích byste si měli zaznamenávat. Na konci roku podle zápisků poznáte, zda jste dobře hospodařili s penězi. A to nemusíte být podnikatel ani živnostník. Peněžní deník snadno koupíte za pár desítek korun v každém papírnictví. Kdoví? Třeba vás to chytne a rozhodnete se podnikat nebo pracovat jako účetní či daňový poradce.

Jak hospodařit s penězi?
Jak hospodařit s penězi?

Vždy je nutné mít nějakou finanční rezervu. Jak nejlépe ukočírovat své peněžní přírůstky a úbytky? Napište si plán na měsíční výdaje.

2) Nekupujte to, co nepotřebujete

Pokud to se svou hospodárností myslíte vážně, položte si tyto otázky: Musím si každý týden kupovat nové oblečení? Opravdu potřebuji chodit měsíc co měsíc do hospody, kina či divadla? Vážně je nutné si stále kupovat nové PC hry? Nestačí mi ty, co už mám, nebo hry dostupné zdarma na internetu? Musím si pořád kupovat knížky, když si je můžu půjčit v knihovně?

Vyplatí se mi víc jezdit autem, nebo veřejnou dopravou? Propočítejte si, kolik utratíte za transport každý měsíc a kolik by to bylo tím druhým způsobem. A podle toho si vyberte, co je pro vás výhodnější.

🗣️ „Ani peníze nejsou majetkem, když je člověk neumí používat.“

Xenofón – starověký řecký historik a filozof

3) Investujte

Vydělané peníze není dobré shromažďovat na běžném účtu nebo doma na stole. Dokonce ani spořicí účty vás neochrání před inflací, ale jen zmírní její sílu. Chtělo by to něco nápaditějšího, co vám bude dále uchovávat jejich hodnotu, případně vydělávat další finance.

Takových metod je spousta. Můžete si například koupit byt a ten za peníze pronajímat. Říká se tomu pasivní příjem. Myslíte si, že si dnes nelze vytvořit vlastní pracovní pozici, abyste vydělávali tím, co vás baví? Ale kdeže! Samozřejmě, že to lze. Spousta lidí si vytvoří nějaký projekt a ten potom nabízí potenciálním zákazníkům. Takové osoby založí podnikání na své zálibě – učí klienty cizí jazyky, hrát na hudební nástroje a spoustu dalších dovedností. Oblíbeným instrumentem je e–book, který vyjde samozřejmě levněji než tištěná kniha.

Pokud se cítíte na to, být třeba akcionáři, začněte obchodovat s akciemi. Investování do akcií nebylo nikdy tak jednoduché jako nyní. Stačí si vybrat vhodnou investiční platformu a můžete investovat i z vašeho mobilu. Velkou výhodou akcií z dlouhodobého hlediska je, že porážejí celkem s přehledem inflaci. Pokud jste méně odvážní, tak můžete investovat do ETF, což je diverzifikovaná složenina akcií, která velmi redukuje riziko a kopíruje poměrně dobře akciový trh. Peníze můžete dále investovat třeba do drahých kovů nebo zemědělských komodit.

🗣️ „Peníze nejsou všechno… jsou tady ještě zlato a cenné papíry.“

Karel Gott

4) Spořte

Spoření vede k efektivnímu zhodnocení peněz. Můžete využít bankovní služby, jako stavební spoření, termínovaný či spořící účet. Všude vám řeknou něco jiného, protože v každé bance budou vychvalovat právě ty své služby. Proto je nejlepší zeptat se někoho známého, kdo se v tom vyzná, někoho nestranného.

🗣️ „S nikým se na tomto světě nesrovnávej…. pokud tak učiníš, urazíš sám sebe.“

Bill Gates

5) Půjčůjte peníze

Už jste slyšeli slovní spojení „P2P půjčky“? Jde o způsob, jak člověk půjčováním svých finančních aktiv rozšiřuje vlastní úspory. Klienti si díky nižším úrokům půjčí peníze raději od vás než od banky. Neexistuje žádné zvláštní riziko, alespoň ne větší než v bance.

6) Přispívejte na charitu

Pokud vám není lhostejný osud ostatních lidí, můžete oslovit nějaký nadační fond nebo přispět na pomoc někomu ze svého okolí, koho postihlo nějaké neštěstí. Jemu to pomůže a vy svůj kapitál neutratíte za hlouposti. Užitečné může být přispění penězi na crowfunding někoho, komu fandíte – například nějakému začínajícímu spisovateli, aby mu vyšla kniha.

Vydělávejte peníze, šetřte, investujte a bohatněte. Tím získáte finanční svobodu a více volného času na své koníčky. Převezměte zodpovědnost do vlastních rukou.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz