Domů » Jak vybrat vrták v několika krocích

Jak vybrat vrták v několika krocích

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak vybrat vrták

Výbava domácí dílny je bezesporu jakousi nezbytností. Mimo samotné přístroje a nástroje je zapotřebí mít také spotřební materiál. Mezi ten stoprocentně patří také vrtáky. Těch se na trhu nachází spousta. Vyrobené jsou z různých materiálů, vyznačují se jiným způsobem uchycení a zapomenout nelze ani na druh vrtáků. Průměry vrtáků se vyrábějí od 0,3 do 55 mm, avšak průměr a délka vrtáku není zdaleka jediný důležitý parametr.

Rozděleny jsou podle toho, do jakého materiálu budete vrtat. Pojďme se tedy na jednotlivé vrtáky podívat mnohem podrobněji. Sami si uděláte ten správný obrázek a nákup vrtáku se pro vás stane hračkou.

Typ upínání vrtáku

Samotné upínání vrtáku je velmi důležité. Záleží také na vrtačce, již chcete použít. Většina vrtaček disponuje klíčovými nebo rychloupínacími sklíčidly. Upínání je možné u vrtáků se stopkou nebo šestihranem ¼. Právě tímto šestihranem jsou vybaveny nejrůznější rázové utahováky. Výměna samotného nástroje je v tomto případě mnohem rychlejší. Musí se ale pořídit vyloženě vrtáky s tímto upínáním. Jinak existují ještě dva systémy upínání, a to SDS-PLUS a SDS-MAX. Nástroje je třeba mít v pořádku, abyste splnili například normu OHSAS18001.         

Do čeho budete vrtat?

Také tuto skutečnost byste měli mít promyšlenou. V podstatě neexistují nějaké univerzální vrtáky, které by bylo možné používat v jakékoli situaci dle potřeby. Klasiku představují vrtáky do dřeva vyznačující se specificky tvarovanou špicí. Dřevo je měkčím materiálem, do něhož se musí vrták dokonale zakrojit. Vrtáky do dřeva se svou konstrukcí poněkud liší a měly by provrtat i sebepevnější materiál. Jinak se vyrábějí také vrtáky do betonu se specificky tvarovanou špičkou, která je vyztužena, aby vrták do betonu dokonale zajel. 

Materiály, z nichž se vrtáky vyrábí

Vybrat si lze vrtáky z různých materiálů. Tradičně se používají třeba vyztužené kobaltové vrtáky. Hodně oblíbené jsou ale i ty kovové nebo varianty z jiných materiálů. Záleží na tom, do čeho budete vrtat.   

Pokud rádi vrtáte pouze ve volném čase a hledáte práci z domova u počítače, tak by Vás mohla zaujmout pozice social media managera nebo copywritera.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz