Na konci roku se to na internetu vždy hemží čtenářskými výzvami, na profily na sociálních sítích lidé sdílejí počet přečtených knih za daný rok. Jak tedy začít více číst? S čímž se také pojí otázka – jak si najít více času na čtení?
Odpovědi na tyto otázky se liší čtenář od čtenáře. S následujícími tipy zaručeně najdete způsob, jak si v každodenním shonu i vy budete moci najít chvilku na knihy a budete moci začít více číst.
Snad všichni si vzpomeneme na hodiny strávené psaním čtenářského deníku na základní škole, nebo na louskání knih při učení se na maturitu. Mnozí z nás si tak nesou nepěkné vzpomínky na povinnou četbu. Čtení ale může být i hezkým prožitkem a chvílí, kterou budete mít sami pro sebe. Nejdříve je ale potřeba zodpovědět si základní otázku: Proč bych vlastně měl/a (více) číst?
Obsah článku
Benefity čtení
Pokud chcete více číst, musíte si také na čtení najít čas. Nejprve se ale podívejme na benefity, které vám pomohou zodpovědět výše zformulovanou otázku:
- Oddych: chvíle, kdy se uvelebíte s knihou na gauči patří jen vám – ať už se jedná o audioknihu či klasickou papírovou verzi. Odpočinete si a zároveň budete rozvíjet další schopnosti.
- Empatie: mnoha studií ukazuje, že čtení rozvíjí schopnost empatie – vžívání se do postav a jejich pohledu na svět nám pomáhá porozumět druhým a to i přeneseně, v každodenním životě.
- Představivost: s knihou v ruce si také procvičujete představivost – a to zejména při čtení beletrie. To vám naopak může pomoci v dalších odvětvích života.
- Slovní zásoba a vyjadřování: čtením jakéhokoliv žánru si také rozšiřujete slovní zásobu a zlepšujete vyjadřování – od nových slov až po celé fráze, zároveň otevírá dveře kreativitě a učení se nových konceptů, jako například porozumění jazykovým prostředkům.
Tipy pro čtení
Nyní se podíváme na sedm zaručených tipů, které vám pomohou začít více číst a najít čas na knihy, které máte doma, prohlížíte si je ve výloze po cestě domů městem či je často vídáte na sociálních sítích.
1. Najděte knihu, která vás bude bavit
Najděte si knihu, která bude bavit vás, bez ohledu na to, co zrovna na sítích letí, nebo na to, jaké knihy vyšly minulý týden. Vyberte si žánr – od literatury faktu až po beletrii – a pečlivě si přečtěte shrnutí. Pomoci vám při tom mohou webové stránky, například Databáze knih. Tam si také můžete prohlédnout recenze od ostatních čtenářů a rozhodnout se tak, jestli je daná kniha pro vás ta pravá. Určitě se ale nenuťte číst knihu, která vás ani po sto stranách nebaví. Ztrácíte tak čas, který byste mohli věnovat čtení něčeho, co vás bude bavit mnohem více.
2. Knihu s sebou aneb čtení na cestách
Rozečtený příběh si můžete vzít všude s sebou – ať už se jedná o klasickou verzi, audioknihu či elektronickou čtečku. Poslední dvě možnosti jsou samozřejmě skladnější. Nikdy ale nevíte, kdy budete mít chvíli právě na čtení. Knihu můžete otevřít při jakémkoliv čekání, při jízdě hromadnou dopravou, audioknihu můžete například poslouchat v autě, nebo také při sportu. Nemusíte mít hodiny času, abyste se mohli ponořit do rozečtených stránek – stačí i pár minut.
3. Využijte chvíle volna a vyměňte telefon za knihu
Tento tip souvisí s předchozím: chvilek, kdy byste si mohli číst, je v každodenním shonu více, než si myslíte. Schválně se zkuste zamyslet, kolik času strávíte čekáním – na zastávce, v čekárně u lékaře či na úřadě – a automaticky sáhnete po telefonu. Tento čas můžete jednoduše proměnit ve chvíle pro čtení. Nezapomínejte ale ani na rituál čtení v klidu domova – to mohou být chvíle před usnutím, nebo také ranní rituál, kdy si otevřete knihu například při snídani. Možností je nespočet, je jen potřeba si jich začít všímat.
4. Nespočet literárních žánrů
Knih a příběhů je nepřeberné množství: tak si každý čtenář může najít to, co mu padne nejlépe. Pokud chcete začít více číst, sáhněte nejprve po knihách, které pojednávájí o tématech, která jsou vám nejbližší. To mohou být knihy žánru literatury faktu, nebo také self-help a rozvojová literatura. Na internetu najdete spoustu již vytvořených seznamů knih podle žánru. Na trhu je také velké množství autobiografií, memoárů a cestopisů. Pokud se přesuneme k beletrii, i zde máte velký výběr: například fantasy, science-fiction, historické romány, detektivky, nebo horory. Vyberte si podle svého uvážení. Jakmile si vytvoříte návyk (pravidelného) čtení, můžete začít objevovat další témata a žánry. Velmi přínosné a zajímavé je také žánry střídat a získat tak ještě širší přehled.
5. Je libo paperback, nebo čtečka?
V dnešní době má každý čtenář možnost vybrat si, co je pro něj nejpohodlnější formou čtení. Od vázaných a brožovaných knih, přes čtečky až k audioknihám. Pokud s nějakými formami nemáte zkušenosti, některé knihovny nabízejí výpujčky jak e-knih (a čteček), tak audioknih. Vše má své výhody a nevýhody, stejně tak jako má každý čtenář své preference.
6. Mějte pro čtení důvod
Nezáleží na tom, kolik knih za rok přečtete. Každý má jiné představy a časové možnosti. Mějte ale důvod, který vám zajistí motivaci pro vaše čtenářská dobrodružství. Ať už to bude jeden z benefitů čtení zmíněných výše, nebo potřeba chvíle pro sebe, anebo seberozvoj. Nehleďte na čísla, ale na vlastní pocity a zájmy.
7. Sociální sítě
Na internetu najdete spoustu čtenářských zákoutí: ať už jsou to online knižní kluby, diskuzní skupiny či stránky pro psaní recenzí. Knižní svět žije i na internetu: a tak si můžete vyměňovat názory s dalšími čtenáři, číst si tipy a doporučení, nebo hledat další a další knihy. V českém prostoru se jedná o výše zmiňovanou Databázi knih, dále ale můžete proniknout do světa Goodreads, instagramových účtů věnujících se recenzím, blogů, nebo také Youtube kanálů.
Více času číst? Nebo více přečtených knih?
Neřiďte se kvantitou přečtených knih, ale časem věnovaným četbě. Víše zmíněné tipy vám pomůžou právě v druhém bodě: jak si najít více času na čtení a věnovat se mu konzistentně. A nezapomínejte, že čtení by nemělo být povinností, ale naopak radostí, kterou dopřáváte sami sobě. Čtení jako takové je jen začátek – možná díky němu naleznete i jiné koníčky, jako třeba vázání knih či sběratelství těch starých a vzácných.