Domů » Finanční negramotnost v ČR: Jaké chyby děláme?

Finanční negramotnost v ČR: Jaké chyby děláme?

autor Monika Kolářová
0 komentářů
Finanční negramotnost omezuje občany ČR

Finanční negramotnost v ČR: Jaké chyby děláme? Hospodařit správně s penězi a mít svůj život pod kontrolou je ideál, ke kterému se snažíme všichni přiblížit. Náročná celosvětová ekonomická situace nám však tento úkol značně ztěžuje. Strašák inflace a následné stagflace výrazně vystupuje do popředí. Je čas přijmout zodpovědnost za naše rozhodnutí. Víte, jakých chyb se dopouštíte?

Co je to finanční gramotnost?

Pod pojmem finanční gramotnost si představte ucelený soubor schopností a dovedností jednotlivce, který rozumně posuzuje příjmovou a výdajovou složku svého osobního či rodinného rozpočtu. Jako občan či rodina byste měli usilovat o vytvoření vyrovnaného rozpočtu a v ideálním případě i o aktivní vytváření rezervy. Zároveň se také snažte efektivně pracovat s prostředky z finanční rezervy. Ta vás ochrání před finančními problémy a zajistí ve vyšším věku.

Omezuje vás finanční negramotnost?

Naučíte-li se nejen dobře hospodařit se svými finančními prostředky, ale rovněž najdete účinný způsob jejich zhodnocení prostřednictvím tržních nástrojů, máte šanci svůj majetek zhodnotit a časem i navýšit.

Další možností je investice. Ta však vyžaduje vaše další finanční vzdělávání. Zároveň si musíte vyjasnit fakt do jakých komodit investujete své finanční prostředky. Má-li být vaše investice bezpečná a výnosná, je pro vás důležité sledovat aktuální tržní, politickou i ekonomickou situaci. Také se zaměřte na sledování tematicky orientovaných časopisů, které vám podají aktuální informace a seznámí vás vás o stavu a výkonu ekonomiky.

Pokud se ve světě investic příliš neorientujete, nechte si poradit od odborníků a investujte raději nižší částky, což vám umožní platformy Portu, Revolut, Coinbase a další. Nebo raději volte opatrnou investici a uložte volné prostředky na spořicím účtu, popřípadě na termínovaném vkladu.

Otázku investic řeště s kvalifikovaným finančním poradcem.
Otázku investic řeště s kvalifikovaným finančním poradcem.

💡 Tip: Věnujte pozornost také zajímavému článku o finanční gramotnosti, který vám podá cenné informace a podněty: Jak zlepšit finanční gramotnost a být bohatší?

Řešíte pravidelně svůj rozpočet?

Vycházíte s rozpočtem, nebo nevycházíte?  Evidujete si pravidelně své výdaje? Obálková metoda i mobilní aplikace jsou cesty k řešení. S finančním plánováním vám pomohou mobilní aplikace nebo spolehlivý finanční poradce. Ten pro vás po pečlivé analýze připraví individuální finanční plán a poradí vám, které oblasti nemáte dostatečně řešené a kde jsou vaše slabiny.

Analýzou vaší finanční situace zjistíte, kde vám zbytečně unikají finanční prostředky. Na tuto situaci reagujte pohotově a nenechte nic náhodě. Napomůže vám změna poskytovatele služeb i omezování zbytečných nákupů spotřebního zboží.  

Pokud se vám i přes všechno úsilí nedaří udržet váš rozpočet na uzdě, hledejte cestu k rozumné kompenzaci. Konzultujte situaci se sociálním odborem, popřípadě úřadem práce a pokuste se získat sociální dávku. Jste-li nuceni řešit nepříznivou situaci dluhem, zadlužujte se pouze minimálně a rozumně.

Než podepíšete smlouvu o půjčce, zjistěte si pečlivě informace ohledně skutečných nákladů spojených s poskytnutím úvěru a rovněž věnujte pozornost sankcím. Snažte se pravidelně monitorovat vaše příjmy a výdaje a udržet si vyvážený rozpočet. Mít vždy dostatek finančních prostředků i pro nečekané výdaje je cestou ke klidnějšímu a hodnotnějšímu životu.

Jak porazit finanční negramotnost?

Věnujte proplematice finančního vzdělávání i plánování dostatečnou pozornost. Na webových stránkách ČNB najdete rady i prezentační videa, která se vám pokusí podat dostatečné množství informací ohledně financí, ekonomiky a varovat vás před finanční nepohodou.

Jednotlivé studijní materiály vám podají hodnotné informace odpovídající vaší věkové kategorii. Najdete zde prezentace a studijní materiály pro učitele a žáky základních i středních škol, včetně pracovních listů. Vyberte si to, co vás aktuálně zajímá.

Rostoucí počet osobních bankrotů i exekucí by měl být pro vás varovným signálem. S finanční gramotností a efektivní práci s penězi pravidelně seznamujte i své potomky. Založte jim třeba běžný účet pod vaší rodičovskou kontrolou a snažte se je přimět, aby pochopili roli finančních prostředků v lidské společnosti. Další alternativou je vyzkoušení aplikace zaměřené na tuto problematiku (https://www.fingrplay.cz/) nebo zakoupení knihy ohledně finanční gramotnosti (Na penězích záleží).

Jakých chyb se dopouštíme?

Jednou ze závažných chyb, které vám připraví nejednu horkou chvilku, je přecenění vašich finančních možností a sil. Zbytečná půjčka na zahraniční dovolenou či vánoční dárky vám snadno zatíží rodinný rozpočet. Organizační změny v zaměstnání, snížení prémií či ztráta zaměstnání náhle změní vaši finanční situaci.

Dalším prohřeškem, který se vám zaručeně vymstí, je umořování starého dluhu novým. Také se vám nevyplatí řádně nekomunikovat s bankou o problémech se splácením. Pokud máte nějaký problém s příjmem, tak se raději domluvte na odložení splátky. Banka vám zajisté v tomto ohledu vyjde vstříc.

Volte raději půjčku od bankovní instituce. Nebankovní půjčka pro vás může znamenat snadnou cestu do dluhové pasti. Máte-li více půjček a nestíháte je umořovat, zkuste úvěr konsolidovat. Získáte tím pouze jeden úvěr s možností voby optimální výše splátky.

Co vás čeká a nemine dokládá následující tabulka, která ukazuje náklady spojené s vymáháním dluhu prostřednictvím soudního a exekučního řízení:

Pohledávka v mimosoudním vyrovnání 105 731 Kč
Minimální výše pohledávky v soudním řízení23 969 Kč
Náklady advokáta, náklady a odměna exekutova, DPH, účelně vynaložené náklady 34 700 Kč
Celkový náklad soudního a exekučního řízení164 400 Kč
Zdroj: B4B INCASO s. r. o.

Naučte se rovněž efektivně pracovat s kreditní kartou. Ohlídejte si bezúročné období a benefity, které poskytuje při pravidelných platbách u vybraných partnerů. Také monitorujte aktivity svých potomků. Nezaplacená pokuta v MHD či neuhrazená platba za telefonní služby se vám snadno prodraží.

Chybná práce s financemi vám přináší ztráty.
Chybná práce s financemi vám přináší ztráty.

💡 Tip: Přečtěte si také článek ze světa financí, který vás seznámí se světem investování: Jak se lépe orientovat ve světě investování?

Finanční negramotnost je reálnou hrozbou

Podceňování finančních rizik se vám opravdu nevyplatí. Vzniklá nepříznivá situace, kterou řešíte dluhem může zpočátku působit zcela nevinně, ale její následky mohou být velmi rozsáhlé. Promyslete si svá přání do budoucna a najděte si chvilku na přípravu finančního plánu. Své výdaje se snažte průběžně sledovat a dle aktuální finanční situace eliminovat.

Zájem o finanční gramotnost a průběžné vzdělávání v této oblasti by mělo být celoživotní záležitostí. Pravidelné finanční plánování vám přinese hodně příjemných zážitků s nejbližšími členy vaší rodiny i přáteli. Mějte na paměti, že exekutor není sociální pracovník. Zahozená obálka s výzvou k úhradě se pro vás může stát likvidační.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz