Fenomén open space kanceláří byl před několika lety trendy především pro moderní firmy a korporáty. Věřilo se, že se bude v otevřeném prostoru zaměstnancům lépe pracovat a dojde k utužení kolektivu. Postupem času se ukázalo, že toto řešení není tak geniální, jak by se mohlo zdát. Jak vyřešit problémy, které s sebou open space nese? Řešením jsou dělící stěny a příčky.
Obsah článku
Jak si stojí obliba práce v otevřených kancelářích u zaměstnanců
Trend open space kanceláří si do našich končin našel cestu koncem 90. let a dodnes jej některé firmy upřednostňují. Jiné od něj naopak upouštějí, další se rozhodly jej ani nezavádět. Hlavním posláním bylo zvýšení efektivity a plynulosti práce, což z počátku skutečně fungovalo.
Postupem času však někteří zaměstnanci začali trpět novou diagnózou nemoci z povolání, tzv. syndromem open space. Projevuje se nejčastěji bolením hlavy, závratěmi, hučením v uších, zažívacími problémy, úzkostnými stavy, únavou, vysokým tlakem nebo depresí.
Práce v open space s sebou nese určité výhody i nevýhody. Mezi výhody pro zaměstnance patří:
- usnadnění a pravidelnost interakce,
- neustálý kontakt vytváří pocit vzájemného přátelství,
- dochází k lepšímu toku informací a týmové spolupráci.
Jako nevýhodu zaměstnanci spatřují:
- hluk,
- rozptylování,
- špatná koncentrace na práci,
- nedostatek soukromí,
- vyšší nemocnost,
- nižší produktivita práce.
Aby se zaměstnanci v otevřených kancelářích cítili dobře, je potřeba tomu open space přizpůsobit. V těchto prostorách by mělo být vybavení, které tlumí hluk a zachovává soukromí. Prostředí by mělo nabízet důkladné rozvržení pracovních míst, ale také odpočinkové zóny. Zaměstnanci by v open space měli mít možnost využít oddělené kanceláře.
Efektivní rozdělení moderních otevřených kanceláří
Rozdělení velkého otevřeného prostoru je důležité proto, aby mohli zaměstnanci pracovat v soukromí a nerozptyloval je hluk z okolí. Pro rozdělení prostoru je ideální využít příčky nebo dělicí či posuvné stěny.
Příčky pevné nebo mobilní?
Při dělení prostoru máte na výběr. Dáte přednost pevným příčkám, které zůstanou v prostoru na stálo, nebo sáhnete po mobilních? Mobilní řešení je optimální především do pronajatých kanceláří, ve kterých majitel nechce dělat stavební úpravy.
- Pevné příčky – mezi jejich výhody patří stálost a skvělé izolační vlastnosti. Poskytují skutečně privátní prostor. Nevýhodou je, že s nimi nelze manipulovat a zpravidla si žádají náročnější stavební úpravy, které s sebou nesou nepořádek i vyšší finanční investici.
- Posuvné příčky – jejich největší výhodou je, že je snadno přemístíte z místa na místo. Využití najdou tam, kde jsou právě potřeba. Jejich instalace nevyžaduje stavební úpravy. Nevýhodou je ovšem nedostatečná akustická izolace. Rozhodnout se můžete i pro posuvné stěny, které mohou plnit funkci pevné i mobilní příčky.
Příčky podle funkce
Příčky kromě toho, že oddělují prostor, mohou plnit i jiné funkce:
- optická – příčka může být průhledná, částečně průhledná nebo neprůhledná, zároveň může propouštět světlo, ale také ho eliminovat.
- Tepelně izolační funkce,
- zvukově-izolační,
- protipožární,
- bezpečnostní,
- se speciální funkcí jako je: prachotěsnost, změna průhlednosti, interaktivní stěna atd.
Příčky podle materiálu
Z hlediska materiálu je na výběr široká škála, která úzce souvisí s tím, zda bude příčka mobilní nebo stacionární. Rozhodnout se můžete pro:
- cihly – staví se z nich stacionární příčky. Provedení je náročné na finance, čas i nepořádek, ale na druhou stranu tato příčka poskytne skvělé zvukové i tepelné izolační vlastnosti.
- Tvárnice – staví se z nich příčky stacionární. Stavba je rychlejší než u cihel, ale také vyžaduje vyšší finanční investici. Neobejdete se bez nepořádku a úklidu. Výhodou je, že nezatěžují stropní konstrukce.
- Beton – příčky jsou stacionární a kvůli vysoké hmotnosti se volí spíše jako nosné. Poskytují dokonalou neprůzvučnost.
- Sádrokarton – sádrokartonové příčky jsou stacionární, ale jejich demontáž je možná. Výhodou je rychlé postavení prakticky na jakémkoliv podkladě. Nevýhodou příčky ze sádrokartonu je potřeba vyřešení zvukové izolace. Není možné na ni zavěšovat těžké předměty.
- Sklo – skleněné příčky vypadají efektně, poskytnou soukromí, a přitom neztratíte vizuální kontakt. Mají značnou pevnost a působí vzdušně. Pro skleněné stěny je typická horší tepelná a zvuková izolace, což však můžete vyřešit osazením speciálním sklem.
- Dřevo – dřevěné dělicí stěny jsou lehké a jejich stavba není tolik časově náročná. Mají ovšem menší schopnost akustické izolace.
- Plexi stěny – stěny z plexiskla jsou v kancelářích obvykle mobilní. Rychle a snadno se instalují, propouští dostatek světla. Jsou k dostání v různých barevných provedeních. Jejich výhodou je nízká hmotnost a větší mechanická odolnost než u skla. Nevýhodou je náchylnost na poškrábání.
- Stěny plátěné – jde o mobilní příčky, které mají prostor opticky rozdělit. Nemají žádné tepelné ani zvukové izolační vlastnosti. Jejich instalace i přemístění jsou nenáročné, a navíc působí jako designový prvek.
Vybavení kanceláří přizpůsobte potřebám zaměstnanců
Běžným trendem open space se stává vytvoření privátních zón pro relaxaci a meetingy. Výjimkou nejsou ani prostory, ve kterých může zaměstnanec pracovat sám, pokud si nepřeje být rušen okolním děním.
Při zařizování kanceláře je potřeba brát zřetel na potřeby pracovníků. Stoly by měly být rozmístěny tak, aby si byli blízko zaměstnanci, kteří spolu nejvíce spolupracují. Mezi stoly je možné umístit akustické přepážky či paravány, které sníží hluk, ale také zajistí více soukromí.
Office trendy poslední doby
Velké oblibě se těší minimalismus a vzdušnost. Proto se pro oddělení prostorů nejčastěji používají skleněné stěny. Ty umožňují mít přehled o dění v kanceláři, ale zároveň nezahlcují prostor.
Oblíbené jsou také tzv. zelené stěny, které do interiéru vnáší blízkost přírody. Stěny z interiérových květin dokážou fungovat jako zvukový izolant, ale také dovedou zvlhčovat a čistit vzduch. Navíc navozují pohodovou atmosféru.
Dobré tipy pro open space kanceláře
Oblíbené příčky ze skla je vhodné kombinovat s mobilními izolačními systémy. Jedná se o systémy, které pohlcují zvuk, ale zároveň působí jako originální designový prvek. Akustické panely mohou viset ze stropu, ale také stát v prostoru nebo je možné je připevnit na stěnu. Fungují tak, že pohlcují zvuk. Zvuk se tedy nemůže odrážet od stěn a vytvářet hluk.
Pohoda na pracovišti má zásadní vliv nejen na pracovní výkony, ale také na zdraví zaměstnanců. Dělicí příčky a akustické systémy jsou jednoduchým řešením, jak bojovat s nadměrným hlukem a nedostatkem soukromí.