Domů » Jak zjistit, zda je někdo v exekuci a rychle ho prověřit?

Jak zjistit, zda je někdo v exekuci a rychle ho prověřit?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak poznat, zda je někdo v exekuci?

Máte v plánu uzavřít nový obchod, ale chcete si nejprve prověřit svého obchodního partnera? Nebo podezíráte svého známého, že vám lže o své finanční situaci? V článku se dozvíte, jak zjistit, zda je někdo v exekuci.

S pomocí moderních technologií se totiž takovou informaci dozvíte během několika minut, stačí mít přístup k internetu.

💡 Tip: Přečtěte si také, k čemu slouží potvrzení o zdanitelných příjmech.

Jak zjistit, zda je někdo v exekuci

V době, kdy si můžete peníze půjčit na každém rohu, aniž byste o tom dopředu pořádně přemýšleli, je zároveň velmi snadné se do svých dluhů zamotat. Někteří lidé si potom půjčují další peníze, aby splatili půjčky věřitelům a dostávají se tak do takzvaného krysího závodu, který často skončí exekucí.

To, že je člověk v exekuci, naštěstí můžete snadno pomocí internetu zjistit. Můžete si tak ušetřit spoustu starostí, které by mohly při případném obchodním partnerství s danou osobou přijít. Případně si takto můžete prověřit osobu, které máte v plánu pronajímat byt či vozidlo.

💡 Tip: Pokud jste se sami nebo někdo z vašich blízkých dostal do finanční tísně, začněte svoje problémy řešit, dřív, než se dostanete do exekuce. Jednou z možností je třeba vyhlásit osobní bankrot.

Jak zjistit, zda je někdo v exekuci? Online i osobně

Všechny registry, které na internetu najdete, vycházejí z databáze, provozováné Exekutorskou komorou České republiky Exekučního zákona. Tu upravuje Zákon č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů.

Ať si vyberete jakýkoliv způsob, vždy za službu zaplatíte nějakou částku, která se většinou pohybuje v desítkách či stovkách korun.

💡 Tip: Do evidencí a rejstříků dlužníků nahlížejí také banky i nebankovní společnosti při poskytování půjček. Jen velmi málo poskytovatelů půjček půjčuje bez náhledu do registru. Tyto půjčky jsou s velkou pravděpodobností nevýhodné a podezřelé.

Centrální evidence exekucí

Centrální evidence exekucí obsahuje záznamy o zahájení exekuce a usnesení o zastavení či odkladu exekuce. Nejprve se k službě musíte zaregistrovat. Jednorázové vyhledávání stojí 60 korun a dostanete se k ní jednoduše přes internet. Zaplatit ale musíte i v případě, že danou osobu v rejstříku nanajdete.

Platí se zde rovněž poplatek za zpřístupnění detailních informací ohledně aktuálních exekucí. Tento poplatek stojí dalších 60 korun. Záznamy v evidenci najdete do 15 dnů od skončení exekučního řízení, poté jsou smazány.

Exekuceinfo.cz

Na této stránce máte tři možnosti vyhledávání. Podle jména a data narození, podle čísla IČO a podle rodného čísla. Následně vám vyskočí upozornění, že za službu musíte zaplatit přes platební bránu. Za každé vyhledávání platíte 218 korun.

Mobilní aplikace

V poslední době vzniklo hned několik mobilních aplikací, které slouží podobným způsobem, jako předchozí dvě možnosti. Výhodou je, že službu můžete vyhledávat přes váš mobilní telefon, který si téměř všichni nosí neustále u sebe. Informace tak můžete získat téměř okamžitě.

Příkladem jsou například aplikace jako Lustrace exekucí, Vyhledávání exekucí či Vyhledej exekuce. Uživatelé aplikací si však často stěžují na vyšší ceny za jednotlivá vyhledávání.

Osobně na poštu

Zjistit, zda je někdo v exekuci můžete také osobně, a to na pobočkách České pošty, kde zároveň nabízejí služby Czech Point. Za jedno vyhledání zaplatíte 50 korun. Kromě faktu, zda je někdo v exekuci, se také dozvíte, kdy byla exekuce nařízena či který exekutor byl vedením exekuce pověřen.

Pozor na podvodné rejstříky

Pokud chcete zjistit, zda je někdo v exekuci, dejte si pozor na podvodné weby a rejstříky. Často se tváří, že služby nabízejí levněji či zdarma, avšak ve skutečnosti to není až tak růžové.

Takovou stránkou je například Centrální registr dlužníků (CERD), před kterým v roce 2018 varovala i Česká obchodní inspekce. Především varovali před nechtěným zakoupením drahého předplatného služby.

Přečtěte si proto obchodní podmínky, před tím, než si nějakou novou službu zakoupíte. Zároveň je dobré si takový web krátce vyhledat na internetu. Někdy stačí si jen pročíst pár recenzí a hned máte jasno.

💡 Tip: Přečtěte si také, co je to carsharing a jaké jsou výhody tohoto nového fenoménu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz