Domů » Fenomén carsharing: Klady a zápory

Fenomén carsharing: Klady a zápory

autor Radka Konečná
0 komentářů
Co je to carsharing?

Představte si, že byste mohli mít auto k dispozici úplně všude a zároveň ho nevlastnit. Že to zní jak z pohádky Princezna koloběžka? Ve skutečnosti mluvíme o novém fenoménu, který se v posledních letech čím dál častěji objevuje ve větších i menších městech v Česku, carsharingu. Víte, co je to carsharing?

V článku se zaměříme na to, na jakém principu carsharing funguje, kolik stojí, a jaké jsou jeho největší výhody a nevýhody.

💡 Tip: Přečtěte si také, co dělat, pokud se vám na dovolené pokazí auto.

Co je to carsharing?

Otázku, zdali si koupit vlastní auto, si za život položí téměř každý. Obzvlášť, když musíte každý den hromadnou dopravou dojíždět dlouhé kilometry do práce. Auto je pohodlné a vždy připravené vás kamkoliv dopravit, avšak skrývá i mnoho nevýhod jako je cena benzínu, nutná údržba a poplatky za parkování.

Navíc je zde také otázka ekologie, neboť cestování hromadnou dopravou je ekologičtější než jízda vlastním autem. Asi dvě třetiny českých rodin mají k dispozici automobil, jedna pětina obyvatel potom používá pro soukromé účely dva a více automobilů. Když se po cestě na chvíli zaměříte na to, kdo sedí v okolních autech, zjistíte, že je to velmi často jediný člověk.

Lidi, kteří s carsharingem začali, motivoval pocit, že je potřeba ulevit přírodě, ale i přeplněným městským silnicím a parkovištím.

Carsharingem tedy ve zkratce rozumíme službu, kdy více lidí používá několik aut. Není to ale o tom, že by jeden řidič vezl několik dalších lidí, protože mají všichni stejnou cestu jako je to například u aplikace Blablacar. Carsharing je hodně podobný jako v poslední době hodně oblíbené sdílené koloběžky.

Funguje to tak, že se zaregistrujete na nějaké carsharingové firmě, kde zaplatíte vstupní poplatek (zálohu). Následně vám stačí si na mapě najít, kde se nachází sdílená auta vámi vybrané firmy. Auto si přes internet zarezervujete a potom si jej vyzvednete a můžete jej libovolně využívat, dokonce i k cestám do zahraničí. Platíte pouze za ujeté kilometry, benzín vám buďto zpětně nebo přímo zaplatí firma. Po jízdě auto opět odstavíte na libovolném parkovišti a hotovo.

💡 Tip: Víte, jaké jsou největší výhody gumových autokoberců? Zjistěte to v následujícím článku.

Firmy na carsharing v Česku

Celkově podle Asociace českého carsharingu bylo v Česku v roce 2015 již 90 sdílených aut. Už v roce 2018 počet stoupl na 490 a letos to je 1254 automobilů a to v 12 městech. V následujícím seznamu najdete firmy, které se carsharingu v České republice nacházejí:

 • Autonapůl – od 4,90 korun za kilometr, 49 korun za hodinu neb 490 korun za den
 • Anytimecar – cena se liší podle denní doby a typu dne. Začíná na 2,99 korunách za minutu
 • Car4way – od 1,90 korun za minutu
 • AJOcarsharing – od 0 korun za hodinu, avšak pouze v pracovních dnech od 10 – 14 hodin s tím, že platíte nástupní poplatek 119 korun
 • HoppyGo – nabízí majitelům aut také pronajímat svá vlastní auta
Carsharing v Praze

Výhody carsharingu

 • Vyplatí se, pokud ročně najedete 10 tisíc kilometrů a méně.
 • Můžete si pokaždé vybrat takové auto, které vám v danou chvíli vyhovuje. Stěhujete se a potřebujete pořádný kufr na všechny krabice a tašky? Jedete na dovolenou do hor nebo jen na obyčejný nákup? Zvolte si takové auto, jaké potřebujete.
 • Nemusíte se starat o údržbu vozidla. Vše obstarává firma, přes kterou si auto půjčujete.
 • Ušetříte, neboť si nemusíte kupovat svůj vlastní vůz. Díky tomu šetříte také přírodu.
 • Využíváte všech výhod oproti jezdění v hromadné dopravě.
 • Nepotřebujete si složitě předávat klíče. Většinou auto otevřete pomocí chytré aplikace a klíče najdete dle instrukcí někde ve vozidle.
 • Auto si můžete připojistit, aby byla následující odpovědnost za škodu co nejmenší.

Nevýhody carsharingu

 • Musíte zaplatit vstupní kauci nebo poplatek, z kterého se případně strhávají peníze za škody na majetku.
 • Vzhledem k tomu, že jsou i tak města přeplněná auty a parkovacích míst je nedostatek, další auta zatím situaci příliš nepomáhají.
 • Abyste měli jistotu, že auto budete mít k dispozici, je dobré si jej dopředu zarezervovat.
 • Sdílená auta zatím nejsou ve všech městech.

Půjčení auta touto cestou je tedy určitě výhodné. Problémem je však zatím nedostatečné množství sdílených aut i v menších městech.

Auto je také pro většinu rodinných rozpočtů hlavní výdaj po nemovitosti a bydlení. Také si lidé na auta často berou půjčky, které mají problémy splácet. Obecně může být pro mnoho domácností sdílené auto zajímavou variantou, jak ulevit rodinnému rozpočtu.

Pamatujte však, že nejekologičtější a nezdravější variantou cestování je chůze. Pokud se tedy chystáte na menší nákup do blízkého supermarketu, běžte raději pěšky. Víte, že jen 15 minut chůze denně vám může změnit život? Přečtěte si také, jaké jsou výhody chůze naboso.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz