Domů » Pescetariánství a jeho hlavní přínosy pro zdraví

Pescetariánství a jeho hlavní přínosy pro zdraví

autor Kateřina
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Pescetariánství

Pescetariánství. Dieta, která posílí imunitu a lidské zdraví. Co pescetariáni jí a co naopak nesmí? Jaké to má výhody a jak může tělu škodit? Hlavně ovoce, zelenina, mořské plody, ryby, celozrnné výrobky a oříšky. Přesně takto vypadá správný jídelníček, jako cesta ke zdraví.

❤️ Tip: Stačí už jen abyste k tomu dodržovali přerušovaný půst a vytvoříte si tak zbraň proti chronickým nemocem. Právě mnoho pescetariánů kombinuje svojí dietu s přerušovaným půstem v rytmu 12:12. To znamená, že například jíte pouze od 7 ráno do 7 večer, což není téměř žádné omezení. Nebo trochu přísnější 16:8, kdy tedy jíte pouze 8 hodin. Reálně to může znamenat, že si dáte v 9:00 ráno snídani a končíte v 17:00 brzkou večeří.

Pescetariánství jako nejlepší dieta? Tvrdí to výzkum!

Aktuální výzkumy mluví o novém trendu ve světě diet. Pescetariánství, neboli částečně bezmasá strava. Při dodržování jídelníčku pescetariánství dochází k redukci rizik srdečních nemocí nebo cukrovky. Průzkumy dokazují dokonce i snížení rizik některých druhů rakovin i depresí.

Na druhé straně je pescetariánství dle většiny odborníků na stravování mnohem zdravější než vegetariánství či dokonce veganství. Lidské tělo v určité dávce ale potřebuje specifické vitamíny i kvalitní živiny obsažené v mase. Pescetariánství tak může být zdravou a udržitelnou cestou.

Pescetariánství znamená, že zahrnuje ryby a mořské plody. Lidé ve středomořské oblasti se touto stravou řídí už celá staletí. Více si můžete přečíst také v článku o středomořské dietě. Proto se nejedná o dietu vymyšlenou, smyšlenou nebo dietu, která by vymizela. Někteří vědci tvrdí, že právě pescetariánství je dietou budoucnosti.

Vzhledem k tomu, že dieta splňuje důležité vzorce pro lidské zdraví, brání tak depresím, obezitě, ale i cukrovce a udržuje dobrou mysl. Základy pescetariánství jsou ověřeny a doporučeny vědou. Cíle této diety ale není primárně hubnutí, jako v případě jiných diet. Pescetariánství se zaměřuje především na zvýšení kvality životního stylu a zlepšení životosprávy. Je vhodná i pro velmi aktivní jedince či dokonce vrcholové sportovce.

Mimo samotného zdraví je dalším častým motivem, proč se stát pescetariánem, udržitelnost. Právě velkochov prasat či skotu nejvíce zatěžuje přírodu a také nemalou měrou přispívá k tvorbě skleníkových plynů.

❤️ Tip: Právě vědci několika studiemi potvrdili, že pescetariánství v kombinaci s jednodenními půsty (nebo výše zmíněnými přerušovanými půsty) patří k nejzdravějším způsobům stravování. Právě tento styl stravování předchází obezitě, cukrovce a dalším civilizačním chorobám, které trápí značnou část moderní společnosti.

Jídla pescetariánské diety

Kombinace více typů stravování, které omezuje konzumaci masa. Pescetariáni se vyhýbají masu savců. To znamená, že nejí žádné hovězí, vepřové ani králičí maso. Mezi zakázaná masa spadá samozřejmě zvěřina. Zakázané je i drůbeží nebo krůtí maso přesto, že se nejedná o savce.

Naopak mezi masa, která pescetariánství respektuje, jsou ryby, mořské plody a živočišné produkty, jako mléko a mléčné výrobky, med nebo vejce. Hlavní výhodou diety je kladný dopad na cholesterol, krevní tlak i kardiovaskulární systém. Jak jsou ryby a mořské plody zdravé pro lidské tělo je dobře vidět také na případu Japonska, kde je nejdelší průměrná doba dožití. Doporučujeme si také přečíst náš článek o japonské kuchyni a japonských receptech.

Potraviny, které pescetariáni jedí více než většinová populace. Seřazeno od nejvíce běžných po méně vyhledávané.

  • Oříšky
  • Ryby
  • Zelenina
  • Ovoce
  • Luštěniny
  • Olivový olej
  • Mořské plody
  • Vejce
  • Kefíry
  • Mléčné výrobky
zeleninový salát

Nevýhody pescetariánství

  1. nedostatek vitamínu B12 – při vynechávání masa ze stravy dochází k tomu, že tělo má nedostatek vitamínu B12, který je zásadní pro červené krvinky
  2. nedostatek bílkovin – bílkoviny živočišného původu jsou obsaženy právě v mase a jsou pro lidský organismus velmi prospěšné
  3. nekvalitní ryby – při nadměrnému jezení nekvalitních ryb, které obsahují škodlivé látky, může naopak způsobovat problémy na trávení
  4. nejedná o dietu určenou k hubnutí – tato dieta neřeší pravidla pro hubnutí, chybí pravidla pitného režimu nebo stravování během dne

🎓 Zajímavost: Nezapomeňte na doplňování železa. Právě proto, že tato dieta omezuje příjem železa z živočišných potravin typu drůbežího masa a jiných druhů masa savců, musíte pamatovat na jeho náhradu. Pokud tyto vitamíny vynecháte úplně, může vám hrozit riziko anémie.

Pescetariánem by neměl být ten, kdo…

Pescetariánská dieta není vhodná pro každého. I přes to, že má velmi zásadní zdravotní benefity, není vhodná pro každého. Vzhledem k vysoké absenci masa, by se této dietě měli vyhnout děti a mladiství, který ještě není 18 let, těhotné a kojící ženy nebo senioři vyššího věku.

🎓 Zajímavost: Pescetariáni často také propagují delší dobu “půstu” před spánkem. Jednoduše spánek je kvalitnější, pokud před spaním 3-4 hodiny nejíte.

Principy pescetariánství

Pokud jste si vybrali pescetariánství jako cestu k hubnutí, se zákazem jen některých mas si nevystačíte. Musíte si stanovit i další zásady a pravidla, která budete dodržovat. Prvním hlavním a naprosto zásadním pravidlem je pitný režim.

Pescetariánská dieta absolutně nestanovuje nic ohledně pitného režimu, byť je pro správnou životosprávu důležitý. Pokud chcete dosáhnout hubnutí, musíte mít dostatečný pitný režim. Doporučuje se vypít 2 – 3 litry vody, samozřejmě záleží na fyzické aktivitě i venkovní teplotě. Ideálně eliminujte sladké vody nebo kávu. Samozřejmě se vyhýbejte i alkoholu.

sklenice vody dieta

Při hubnutí se zaměřte na trávení a způsob fungování metabolismu. Denní režim stravování by měl vypadat tak, že budete jíst více jídel v menších porcích. To znamená, že za den byste měli sníst přibližně 5 jídel menších porcí. Ideálně by se mělo snídat nejdříve 30 minut po probuzení. Večer pak zase minimálně 2 hodiny před spaním také nejíst. Nějaké vyjídání ledničky v noci musíte opustit…

Zaměřte se na pravidelný pohyb. Dalším aspektem hubnutí je pravidelný pohyb a spalování tuků. Díky pravidelné fyzické aktivitě spálíte více přijatých kalorií, podpoříte trávení i metabolismus. Zkuste například pravidelnou chůzi, běh nebo cyklistiku. V tom vám mohou pomoci chytré hodinky, které vám budou měřit kroky. Nejezděte výtahem, choďte. Jednou do týdne může také zakomponovat do programu saunu a bazén.

Pescetariánství a čas na půst

Existují studie, které dokazují, že půst v kombinaci s pescetariánskou dietou lidskému tělu prospívá. Snižuje srdeční onemocnění, tělo začne využívat mastné kyseliny místo glukózy. Doporučuje se rytmus 12:12. To znamená, že člověk by si měl 12 hodin dopřávat jídla, a dalších 12 hodin držet půst. Někdo, kdo chce být přísnější, může si na jídlo vyhradit 8 hodin a zbylých 16 hodin si jídlo odepřít.

zdravá strava a úprava jídelníčku

Jiné bezmasé stravy

Existuje celá řada diet, které omezují příjem masa. Některé zcela, některé méně, z hlediska frekvence nebo jeho množství. Hranice se však každou dietou liší.

Frutariánství

Dieta, která je jedna z méně známých diet spadajících k vegetariánství. Konkrétně se jedná o striktní veganství, která obsahuje pouze ovoce, ořechy nebo semena.

Jogínská strava

Jogínská strava spočívá pouze v konzumaci ovoce, bílkovin, zeleniny a luštěnin nebo také ořechů, mléka, mléčných výrobků i medu.

Makrobiotika

Makrobiotika, je strava, která se zaměřuje na celozrnné obilniny, zeleninu nebo luštěniny. Některé verze této stravy povolují i občasnou konzumaci ryb.

Vitariánství

Strava, která je založena pouze na pokrmech, které nebyly tepelně upravené.

Závěrem…

Pescetariánství přináší celou řadu výhod. Ať už z pohledu zdravotních přínosů, a nebo dopadů na životní prostředí. Tento typ diety snižuje obezitu a možná onemocnění s ní spojené. Zároveň tak chov zvířat má značný dopad na životní prostředí, ale protože pescetariánství toleruje pouze rybí maso, není nutné zatěžovat velké prostory v krajině pro pěstování rostlin a chov zvířat.

Pokud vás tento článek zaujal, tak si můžete také přečíst našeho kompletního průvodce keto dietou.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz