Domů » K čemu je potvrzení o zdanitelných příjmech?

K čemu je potvrzení o zdanitelných příjmech?

autor Radka Konečná
0 komentářů
K čemu je potvrzení o zdanitelných příjmech?

Snad každý zaměstnanec se ve svém pracovním životě setkal s formulářem s názvem Potvrzení o zdanitelných příjmech. Slouží zaměstnanci v případě, že musí podat daňové přiznání z příjmů.

V tomto článku se dozvíte, jaké další informace ohledně tohoto formuláře musíte vědět.

💡 Tip: Pokud vás zajímají články finanční tématikou, přečtěte si rovněž, jaká je nejideálnější finanční rezerva nebo se inspirujte, jak nejlépe investovat 10 tisíc korun.

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňové zvýhodnění je formulář, který dostanete od svého zaměstnavatele. Jsou v něm uvedeny údaje ohledně příjmů zaměstnance za celý kalendářní rok. Obvykle obsahuje informace jako: sražené zálohy na daň z příjmů, ze mzdy odvedené zdravotní a sociální pojištění, výši zdanitelných příjmů a informace ohledně uplatnění slev z daní.

V právu toto potvrzení najdete v Zákoně č. 586/1992 Sb.:

Na žádost poplatníka je plátce daně povinen za období, za které byla vyplácena nebo zúčtována mzda, vystavit nejpozději do deseti dnů od podání žádosti doklad o souhrnných údajích uvedených ve mzdovém listě, které jsou rozhodné pro výpočet základu daně, daně, záloh a pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění.

Zákony pro lidi

Důležité je také zmínit, že by vám měl toto potvrzení zaměstnavatel vystavit zdarma!

💡 Tip: Přečtěte si také, jaké nejzáludnější otázky byste mohli dostat u pohovoru?

K čemu potvrzení o zdanitelných příjmech slouží?

Pro tento formulář si k zaměstnavateli pravděpodobně půjdete ze dvou důvodů. Buďto se blíží konec kalendářního roku a vy si sami podáváte daňové přiznání, nebo dojde k ukončení pracovního poměru. Toto potvrzení v takovém případě následně předáváte všemu novému zaměstnavateli.

Co když jej zaměstnavatel nechce vydat?

Bohužel se může stát, že vám zaměstnavatel odmítne toto potvrzení z různých důvodů vydat. Třeba proto, že odcházíte za lepší pozicí do jiné firmy. Nicméně zapamatujte si, že se jedná o jeho povinnost.

Pokud vám však stále dělá problémy, odešlete mu písemnou výzvu o bezodkladné dodání tohoto potvrzení. Můžete se v dopise rovněž odkázat i na již zmíněný zákon. Jestliže vám ale ani tak zaměstnavatel nevyhoví, obraťte se na správce daně.

💡 Tip: Víte, jak zjistit DIČ? Jde to rychle a snadno!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz