Domů » Kam umístit a jak zabudovat trezor do zdi?

Kam umístit a jak zabudovat trezor do zdi?

autor Patrik Pilous
0 komentář
trezor

Všichni známe důmyslně skryté trezory z akčních filmů a povídek. Jaká je ale reality? Trezory zabudované do zdi jsou oblíbené především pro jejich nenápadnost a vysokou bezpečnost na rozdíl od volně stojících či položených trezorů.

Stejně jako chráníte svá data, tak je dobré chránit i své fyzické statky, peníze či zbraně. Dobrý trezor ve zdi může ochránit vaše cennosti nejen před zloději, ale také před požárem či jiným nebezpečím. Navíc není snadné jej odstranit nebo vynést. Ale aby fungoval správně, je nutné jej umístit a zabudovat strategicky. Pojďme se podívat, jak na to.

Výběr toho nejlepšího místa pro trezor!

Místo pro umístění trezoru by mělo být co nejvíce nenápadné a mělo by o něm vědět co nejméně lidí. Čím hůře je trezor viditelný, tím větší je šance, že jej potenciální zloděj přehlédne nebo nenajde. Nejčastější loupeže jsou, že zloději dopředu ví, že je v na daném místě trezor od známých či z vlastního doslechu. Následně jdou do nemovitosti naslepo. Mnohem méně je časný scénář, že trezor v domě hledají. To je spíše vzácné, jak popisují kriminalisté v ČR i zahraničí.

Nejčastější chybou je instalace trezoru na přehledných místech, jako je obývací pokoj či hlavní ložnice. A také chlubení se svým známým. To se potom může stát trezor spíše lákadlo, než aby plnil svoji úlohu spolehlivé úschovy. Zkuste místo, kde by zloděj nečekal a trezor nehledal. Například za knihovnou, v komoře, šatně nebo dokonce za obrazem v pracovně to může být dobré a po ruce, ale je to místo, kam asi prvně nahlédnou potenciální zloději.

trezor 2

Zkuste něco netradičního. Vyhněte se pracovně. Zajímavé může být důmyslná úschova v dětském pokoji nebo v jídelně. Tím, že dáte trezor za těžký nábytek, tak děláte přístup těžší sobě, ale i potenciálním zlodějům. Pokud máte jen menší sejf na drobnosti, tak se dá samozřejmě vhodně integrovat do nábytku. Tyto sejfy se pohybují okolo 6000 Kč.

Trezor ve skříni

Určitě zajímavou možností je ta zabudování ve zdi a překrytí deskou či sádrokartonem.

Ne každá místnost je ideální pro umístění trezoru i z technických důvodů. Vyhněte se místnostem s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo suterény, pokud nejsou kvalitně izolované. Nadměrná vlhkost může poškodit obsah trezoru, především dokumenty či elektroniku a také může poškodit zámek.

Dalším faktorem je kvalita a tloušťka zdi. Trezor potřebuje být zasazen do pevné a silné zdi. Ideální jsou nosné zdi z cihel, betonu nebo kamene. Sádrokartonové příčky nebo lehké zdi nejsou vhodné, protože neposkytují dostatečnou bezpečnost ani stabilitu.

Jak zabudovat trezor do zdi?

Krok 1: Příprava prostoru

Nejdříve je nutné označit místo, kam trezor umístíte. Trezory jsou dostupné v různých velikostech, takže změřte přesně, jak velký otvor budete potřebovat. Doporučuje se mít trochu větší otvor než samotný trezor, abyste měli prostor pro snadnou manipulaci a upevnění. Rozhodně vybírejte prověřené a certifikované trezory. V ČR máte hned několik dobrých možností. Vyzdvihnem alespoň jednu značku, což jsou trezory Rottner. Můžete si vybrat z několika typů a velikostí kvalitních trezorů české výroby.

Krok 2: Vyříznutí či vysekání otvoru

Po označení místa přichází na řadu řezání. Použijte vhodné nástroje podle typu materiálu zdi – většinou se jedná o úhlovou brusku, kladivo a majzlík. Pokud pracujete s betonem, můžete potřebovat i sbíječku. Je nutné být opatrný, aby nedošlo k poškození zdi mimo určený prostor. Trezor je ideální dávat na 10 cm silné lůžko z velmi tvrdého betonu. Také vyříznutý otvor by měl být výrazně větší než je velikost trezoru. Doporučuje se alespoň o 15 cm.

Krok 3: Instalace trezoru

Po vyříznutí otvoru je třeba trezor pevně upevnit. Mnoho modelů trezorů má otvory na bočních stranách, které umožňují připevnění k zdi pomocí šroubů nebo kotev. Ujistěte se, že trezor je upevněn pevně a není možné jej snadno uvolnit. Při instalaci kotev do betonu je důležité použít kvalitní vrtačku a hmoždinky určené pro těžké břemena.

Zajímavost: Například na jachtách se trezory pouze šroubují, jelikož zde jsou lehké materiály a železo.

Krok 4: Zaplnění mezer

Jakmile je trezor na svém místě, vyplňte všechny mezery mezi trezorem a zdí betonem. Tím zajistíte, že trezor bude pevně usazen a nebude se hýbat. Zároveň to pomáhá k utěsnění trezoru a zajištění, že jej nebude možné jednoduše vyjmout. Beton mějte ten nejtvrdší možný a ne zase tak moc suchý. Snažte se betonovat pomalu a maximálně udusat a stlačovat beton. Následně nechtě trezor pořádně vyschnout a nechte ho otevřený.

Krok 5: Zamaskování trezoru

Pro maximální diskrétnost je dobré trezor zamaskovat. Ideálním způsobem je například umístění knihovny, nábytku či obrazu před něj. Pokud chcete jít ještě dál, můžete vytvořit falešnou stěnu nebo skrytá dvířka, která trezor kompletně schovají. V tomto případě je kreativita na vaší straně a pamatujte. Čím méně obvyklé místo, tak tím menší šance, že trezor někdo objeví.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz