Domů » Nejvtipnější čeští i světoví stand-up komici

Nejvtipnější čeští i světoví stand-up komici

autor Radka Čechová
0 komentářů
stand-up komik

Zajít si večer s přáteli na dobrý stand-up je pro mnoho lidí oblíbený způsob, jak trávit volný čas. Stand-up komici se totiž těší velké popularitě nejen v zahraničí, ale i u nás. Prostoru se jim čím dál více dostává na televizních obrazovkách nebo na platformách jako Netflix nebo u nás aktuálně MALL.TV. Na krátká zábavná videa samozřejmě narazíte i na Youtube. Kteří čeští a světoví stand-up komici jsou ti nejvtipnější a vyplatí se na ně koupit vstupenky?

Co je stand-up comedy?

Komik, který stojí na pódiu před živým publikem a do mikrofonu vypráví svůj monolog. Tak by se dalo stručně charakterizovat, jak vypadá oblíbený žánr stand-up comedy, který má své kořeny už v britském varieté. Prvními průkopníky moderní stand-up comedy byli američtí komici Lenny Bruce nebo George Carlin.

Jako stand-up komici se na pódiu v minulosti blýskli i populární herci jako Eddie Murphy, Robin Williams nebo Colin Farrel. U nás tato umělecká forma získala pozornost v roce 2004, kdy jsme mohli začít sledovat pořad Na stojáka. Právě v tomto pořadu se podařilo prorazit mnoha začínajícím komikům, ze kterých jsou dneska hvězdy stand-upu.

TOP 5: Čeští stand-up komici

Stand-up komici jsou v ČR vyhledávání a není jich vůbec málo. Vybrali jsme vám pětici našich komiků, kteří patří k těm nejpopulárnějším a vtip jim rozhodně nechybí. Tak se pohodlně usaďte a zpříjemněte si den.

Miloš Knor

Jednou z nepřehlédnutelných tváří českého stand-upu je bezesporu Miloš Knor. Může za to nejen jeho výška a příjmení evokující instantní polévku, ale také osobitý humor, ve kterém rozhodně nešetří ironií a sarkasmem. Dříve rozvážel uhlí a limonády, ale od té doby, co zašel na konkurz, se mu daří doručovat pořádnou dávku smíchu.

Pavel Tomeš

Brňák, publicista, reklamní textař a autor fejetonů Pavel Tomeš je další výraznou osobností, kterou se může pochlubit česká stand-up comedy scéna. Vypsaná novinářská ruka a schopnost skvěle seskládat příběh je na jeho vystoupeních znát. K tomu trocha toho brněnského přízvuku a máte jistotu, že s tímto komikem se nudit rozhodně nebudete. 

Lukáš Pavlásek

Komik, herec a textař Lukáš Pavlásek patří mezi nejvýraznější představitele a průkopníky stand-up comedy u nás. Do mysli diváků se také zapsal jako „tydýt“ z reklamy na mobilního operátora. Rozhodně se tím ale nenechte zmást, protože na svém kontě má několik vydařených knih. Škála jeho aktivit je opravdu pestrá a jeho stand-upy rozhodně stojí za skouknutí.

Lucie Macháčková

Prorazit jako stand-up komik se daří i některým ženám. Příkladem je sympatická scénáristka, moderátorka a komička Lucie Macháčková, která si za poslední roky vytvořila velkou fanouškovskou základnu. S vtipem sobě vlastním si bere na paškál především muže, vztahy a nejrůznější ženské trampoty, které vždy dokáže podat velmi neotřele a s nadsázkou.

Jiří Charvát

Od té doby, co Jiří Charvát vykouřil halucinogenní žábu, otočil se mu život vzhůru nohama. Seknul s copywritingem a vydal se na dráhu stand-up komika, spisovatele a lektora. Ve svých vychytaných monolozích se zabývá hlavně otázkou smyslu života a také pořád řeší, zda existuje, nebo ne. Ať je to jak chce, rozhodně vás donutí k zamyšlení i ke smíchu.

TOP 5: Zahraniční stand-up komici

Zajímá vás, kteří zahraniční stand-up komici bodují aktuálně ve světě? Je jich opravdu spousta a vybrat ty nejzajímavější nebylo vůbec lehké. Zde máte malou přehlídku videí pěti populárních komiků, u kterých se můžete pobavit a zároveň procvičit angličtinu.

Jim Jefferies

Australan žijící v Kalifornii a vtipkující bořič společenských tabu. Tak bychom mohli představit jednoho z nejvyhledávanějších stand-up komiků současnosti Jima Jefferiese, který se svým vystoupením dokonce navštívil i Prahu. Jim rád hledá vtipy v kontroverzních tématech a je také známý tím, že se nebojí udělat si srandu z americké politiky.

Amy Schumer

Americká stand-up komička, scénáristka, producentka a také herečka Amy Schumer je známá tím, že podporuje ženy v přijetí svého těla takového, jaké je. Nestydí se hovořit o své celulitidě a rozhodně se nebere příliš vážně. Známá je také tím, že dělá nejrůznější parodie a zkrátka kam přijde, očekává se velká porce zábavy.

Bill Burr

Americký stand-up komik, podcaster a herec Bill Burr se dříve živil jako skladník. Rozhodl se ale zkusit štěstí v showbyznysu, což se mu vážně vyplatilo. Mnoho fanoušků si získal také podcastem Monday Morning Podcast, který se řadí k nejpopulárnějším a nejstahovanějším komediálním podcastům v USA.

Sarah Silverman

Další žena, kterou se může pochlubit zahraniční stand-up comedy, je Sarah Silverman. Ta se u diváků stala populární především pro svá kontroverzní komediální témata, jako je náboženství, rasismus, homofobie, sexismus, politika, její rodina a další. Kromě toho se také úspěšně věnuje herectví a psaní.

Jim Gaffigan

Americký stand-up komik, herec, spisovatel a producent Jim Gaffigan se ve svých vystoupeních nejčastěji zabývá tématy jako je otcovství, lenost, jídlo nebo náboženství. Jeho charakteristikou je časté používání vysokého hlasu ve třetí osobě, který používá jako sebereflexi na svůj výkon. U diváků je oblíbený zejména proto, že v porovnání s ostatními komiky používá nejméně vulgarit.

💡 Tip: Chtěli byste si také osvojit vypravěčské umění a stát se třeba úspěšným komikem nebo podcasterem? Přečtěte si náš článek o storytellingu, ve kterém se dozvíte praktické rady, jak být dobrý vypravěč.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz