Soukromá ložnice, kuchyně i vše ostatní je společné. Už jste se někdy setkali s pojmem komunitní bydlení? Pro někoho je to nepřijatelná představa, jiným však nabízí nespočet výhod. Jedno je jasné, aby člověk mohl o komunitním ubytování uvažovat, musí být rád v kontaktu s lidmi, bez toho to prostě nejde.
V článku vám koncept komunitního bydlení více přiblížíme včetně jeho kladů i záporů a popíšeme, jak se toto soužití v Česku rozvíjí.
💡 Tip: Koupili jste si starší dům a přemýšlíte nad jeho rekonstrukcí? Přečtěte si, jak na to.
Obsah článku
Co je komunitní bydlení?
Jedná se o takový druh bydlení, při kterém žije v jedné domácnosti více většinou nezávislých osob, které jsou často bez příbuzenského vztahu. Tito lidé mají často svou část bytu či domu, avšak společné prostory, jako je třeba kuchyň nebo koupelna sdílejí s ostatními.
Anglické synonymum, které se však často používá pro komunitní bydlení i v našem prostředí, je coliving či cohousing. Oblíbené je rovněž i v německy mluvících zemích, kde se skrývá pod názvem Wohngemeinschaft.
Obecně se očekává, že zájem o komunitní bydlení se bude z mnoha důvodů, jako je například rostoucí cena nemovitostí, neustále zvyšovat. Někteří jej nazývají bydlením budoucnosti.
Společné bydlení: novinka nebo tradice?
Než se dostaneme k detailnějšímu popisu sdíleného bydlení, pojďme si v rychlosti shrnout jeho historii. Možná vás to překvapí, ale není to vynález posledních desetiletí. Lidé se téměř vždy snažili žít v blízkosti druhých. Ve dvanáctém století se poprvé objevují písemné záznamy o sdílení jedné domácnosti několika monogamními páry.
Na začátku dvacátého století potom rodiny kvůli přivýdělku pronajímaly některé pokoje cizím lidem. Zajímavý je také pohled na komunitní bydlení v izraelských kibucích. Jsou to zemědělské či průmyslové osady, jejichž hlavním rysem je kolektivní vlastnictví. Lidé v kibucu mají zajištěno vše včetně sociální a zdravotní péče tak, aby nemuseli svou komunitu opustit.
Od šedesátých let se také setkáváme s komunitami hippie, jejichž pozůstatky můžeme dodnes navštívit i v Evropě. Najdete je například v Dánsku ve čtvrti Christiania, která je známá pomalovanými budovami a marihuanovým odérem či v britském Walesu je potom dodnes fungující ekologická komunita Lammas.
Moderní komunitní bydlení má své kořeny především v Dánsku v sedmdesátých letech, ale postupně si jej oblíbili i ve zbytku Evropy či v Severní Americe. Je však důležité zmínit, že délka moderních sdílených ubytování často není trvalého charakteru, ale spíše dočasného.
Pro koho je sdílené ubytování?
Je jasné, že ne všichni budou ze společného bydlení nadšení. Někdo má rád svůj klid a nechce se o něj nechat připravit, někdo si nedokáže představit sdílet společné prostory s úplně cizími lidmi. Pro koho je tedy vhodné?
Studentské bydlení
Nejspíš každého na prvním místě napadnou studující lidé, kteří nemají peněz nazbyt, a tak jsou rádi za každou ušetřenou korunu. Určitý druh komunitního bydlení jsou i koleje, na kterých je často společná kuchyň i koupelna pro celé patro. Velmi oblíbené je také pronajímání bytu, který nabízí oproti kolejím alespoň částečné soukromí, neboť v bytě má člověk sousedů mnohem méně. Každý student pak platí buď za celý pokoj, nebo pouze za lůžko.
Výhodou je možnost bydlení se svými vrstevníky a předávání zkušeností. Student má také možnost se osamostatnit. Nevýhodou může být třeba to, že ne vždy funguje dobře komunikace mezi všemi obyvateli a může být těžké se domluvit na chodu domácnosti.
Cestovatelé
Slyšeli jste někdy o stránkách Airbnb či Couchsurfing? Tyto stránky propojují cestovatele a ubytovatele. Princip těchto stránek je v tom, že člověk bydlí u jiných lidí v jejich domě. Většinou s nimi také sdílí společné prostory a díky tomu se může dozvědět zajímavosti o místních lidech a jejich zvyklostech.
Zatímco Airbnb nabízí pouze placené pobyty, Couchsurfingu je založen na dobré vůli cestovatelů, kteří si vzájemně vypomáhají, a je tedy zdarma. Cestovatelé také často využívají klasického komunitního bydlení, a to obzvlášť ve chvíli, kdy se plánují na místě chvíli zdržet.
💡 Tip: Rádi byste trávili na cestách více času, ale práce vám to nedovoluje? Zjistěte, jak se dá pracovat z domova.
Komunitní bydlení pro seniory
Výhody komunitního bydlení využívají také senioři, kteří bydlí v samostatných bytech, avšak sdílejí další společné prostory jako například zahradu či společenskou místnost. Dohromady organizují například hromadné nákupy či společenské akce. Senioři platí běžný měsíční nájem za byt. Cílem takových projektů je podpořit aktivní stárnutí a socializaci seniorů se svými vrstevníky.
Nemocní či zdravotně postižení
Sdílené ubytování má pozitivní dopady také na nemocné či handicapované, kteří se díky tomu mohou vzájemně podporovat. Jsou to často sdílené domy nebo chráněné byty pro více osob.
Komunitní bydlení pro všechny
V Česku je obliba komunitních domů či bytů stále větší. Jeden z úspěšných projektů je například Cohousing 9 pramenů, kde sice každá rodina bydlí ve svém domě, sdílí však společné prostory. Jejich cílem je maximalizovat soběstačnost, vzdělávat děti ve vlastní škole, pořádat společné kurzy a vzájemně se od sebe učit.
Právní problém komunitního bydlení
Problém může nastat jednak ze společenského hlediska, kdy si lidé prostě a jednoduše nesednou, ale také z hlediska právního. Co když se někdo z komunity rozhodne dům opustit, nebo co když dokonce zemře?
Možností, jak komunitní bydlení právně vyřešit je mnoho, avšak pokud jsou všichni členové spoluvlastníci, může z toho být problém. Navíc u spoluvlastnictví každý člen ručí za všechny dluhy spojené se spoluvlastnictvím, neboť všichni vlastníci dohromady vystupují pouze jako jedna osoba.
Také je možné, že vlastníkem nemovitosti je pouze jedna osoba a všichni ostatní platí pouze nájem skrz nájemní smlouvu. Zde je ale problém to, že tato osoba má do jisté míry navrch, a navíc nájemní smlouvu může ukončit. Řešením je potom například zřízení věcného břemene.
Dalším z řešení je vystupovat jako právnická osoba – bytové družstvo či spolek.
A kde sdílené ubytování hledat?
Pokud jste se rozhodli, že komunitní ubytování je pro vás to pravé, pak jistě nebudete mít problém nějaké najít. Na sociální sítí Facebook existují skupiny, kde lidé přímo nabízejí sdílené ubytování. Rovněž jsou skupiny určené vyloženě pro studentské ubytování. Na cestách také můžete využít zmíněných webů pro cestovatele.
Existují také webové stránky, které se cohousingu vyloženě věnují a mimo jiné tam sdílejí inzeráty na komunitní bydlení.
Odpovídá vaší představě bydlení spíše chytrá domácnost? Přečtěte si, jak si ji zařídit a v čem vám pomůže.