Domů » Narcismus: Jaké mají rysy a jak s nimi pracovat?

Narcismus: Jaké mají rysy a jak s nimi pracovat?

autor Iva Černohorská
0 komentářů
narcismus

Narcis nebo také narcista. Nejspíš si vybavíte arogantního muže s přehnanou sebeláskou. Tato porucha přitom stejnou měrou postihuje i ženy, jen se u nich jinak projevuje. Dokážete ve svém okolí identifikovat narcistu? Co je a co není narcismus? Jaké má rysy, jak s nimi pracovat a co narcistickou poruchu osobnosti způsobuje?

Co je narcismus?

Narcismus a jeho rysy

Lidé s narcistickou poruchou osobnosti přehnaně obdivují sebe samé, často se projevují arogantně a neumí se vžít do ostatních. Osoby v jejich okolí pro ně představují jen nástroj, který jim má sloužit nebo je obdivovat. Zvládnete obojí? Pak budete mít s narcisem dobré vztahy, ale běda vám, až jednou upřednostníte vlastní zájmy před těmi jeho.

Jak bezpečně poznat narcistu? Poslední dobou je narcis nadužívaný pojem. Nazýváme tak každého, kdo je byť jen trošku zahleděný do sebe, rád se fotí a pečuje o sebe. To ovšem není narcismus, ale zdravá sebeláska. Narcistu v pravém slova smyslu poznáme podle následujících rysů:

 • egocentrismus (sebestřednost)
 • sobectví
 • obdiv k sobě samému
 • pohrdání ostatními
 • absence empatie
 • neschopnost naslouchat
 • manipulace lidí a okolností ve vlastní prospěch
 • nesnášenlivost kritiky vůči své osobě
narcista, egocentrismus, pohrdání
Narcista sám sebe obdivuje a ostatními pohrdá.

Jelikož narcista se snaží prezentovat v dobrém světle, jeho pravá povaha vyjde najevo až později. Například rád pomáhá lidem, ale ještě radši o tom vypráví. Na schůzky chodí pozdě, protože ostatní přeci počkají. Ptá se vás jak se máte, ale nemůže se dočkat až bude moci mluvit o sobě. O víkendu je na programu to, co chce on, ať se vám to líbí nebo ne.

Narcismus u mužů

Všeználek, macho, prostě frajer. Všichni kolem něho jsou troubové, kteří musí poslouchat jeho rady a názory. Jen to, co dělá on, je totiž správné. Ve společnosti často oslňuje, umí se prodat. Potřebuje obdiv a uznání a pokud mu je nedáte, něco s vámi není v pořádku.

Narcismus u žen

Často se staví do pozice chudinky. Úplně sama zvládla těžké strasti života (většinu z nich si vymyslela), za což byste ji měli obdivovat. Barvitě líčí, jak ji všichni muži chtějí a všechny ženy chtějí být jako ona. Kamarádky z jejího popisu vychází jako neschopné trubičky, kterým obětavě pomáhá a vede je.

Oblíbené věty narcistů

Slova jsou pro narcisty nástrojem pro splnění vlastních cílů. S jejich pomocí manipulují svým okolím a připadá jim samozřejmé, že ostatní ustoupí. Zbystřete, pokud od někoho často slýcháte tyto věty:

 • Poslední dobou ses změnil. (Přestali jste skákat jak on píská.)
 • Jsi přecitlivělý. (Dotkl se vás a je přesvědčen, že špatná je vaše reakce a ne jeho chování.)
 • Zdá se mi, že začínáš být sobecký. (Upřednostnili jste sebe před ním.)
 • Já nemůžu za to, že ses rozčílil/že jsi smutný. (Jeho chování vám ubližuje, ale podle něj si za to můžete sami.)
 • Jsi příliš náročný. (Chcete, aby přistoupil na kompromis a chvíli se uspokojovaly také vaše potřeby? To tedy ne.)
 • Chci pro tebe to nejlepší. (Není to pravda, ale když to říká, vypadá před všemi dobře.)

Jak pracovat s narcistou?

Narcistická porucha osobnosti vzniká již v dětství. Dítě je rodiči přehnaně oslavováno a přesvědčováno o své výjimečnosti nebo se mu naopak žádné pozornosti nedostává, tak si ji dopřeje samo a přesvědčí se o vlastní dokonalosti a o tom, že ostatní mu chtějí jen ublížit.

Narcismus se dá léčit psychologickou terapií, která má narcistovi otevřít oči a naučit ho sebeironii. Problém je v tom, že narcista si svou nedokonalost nepřipouští a sebereflexe (charakteristika sama sebe) u něho selhává. Dotlačit ho na terapii se tak stává skoro nemožným.

narcismus, narcis, narcista
Narcismus: Přehnaný obdiv k sobě samému

Možná jste právě zjistili, že máte ve svém okolí narcistu nebo s ním dokonce sdílíte domácnost. Jedna rada zní: Pryč od něj! Diskutovat s ním je totiž jako házet hrách na stěnu – většinou bezpředmětné. A pokud si naopak myslíte, že se dostatečných ovací nasytí a vaši snahu ocení, mýlíte se. Jeho hlad po obdivu je neukojitelný.

Jestliže osobu trpící narcismem nechcete nebo z nějakého důvodu nemůžete zavrhnout, máte dvě možnosti. Osobně se přimlouvám za tu druhou.

Ustoupit a obětovat se pro jeho dobro

Prosím vás, neničte se. Zasloužíte si myslet sami na sebe, svou pohodu a záliby. Pokud se vaše zájmy neslučují, budete se zbytečně trápit.

💡 Tip: Naučte se říkat NE, je-li to ve vašem zájmu.

Komunikovat asertivně a bez emocí

Tím, že na vás manipulace ze strany narcise nezabírá, u něj budete mít škraloup. Berte to tak, že alespoň minimalizujete jeho snahy dostat vás do své fanouškovské základny. Zatímco ostatní jeho výrokům horlivě přikyvují ve snaze ho nepopudit, vy mu odpovíte:

 • Ne.
 • Respektuji, ale mám jiný názor.
 • Možná.
 • Budu o tom muset popřemýšlet.
Co a jak říct narcistovi

💡 Tip: Naučte se asertivitě, tedy zdravému sebeprosazování.

Ze všech těchto reakcí narcista pochopí že jste ho poslouchali, ale máte vlastní názor. Jak zareaguje a zdali se s tím smíří, toť otázka. Musíme si ale uvědomit, že narcis není synonymem zlého člověka. Jeho hlavním cílem totiž není ubližovat lidem, ale mít se dobře. Je jen na vás, jestli se k tomu necháte využívat nebo nastavíte hranice.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz