Domů » Naučte se 20 pravidel slušného chování a etikety

Naučte se 20 pravidel slušného chování a etikety

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
slušné chování ve společnosti

Jsou různé pohledy na pravidla společenského chování a etiketu. Některým připadají zastaralé a zbytečně sešněrované, jiným naopak přijde, že jsou tu proto, aby nám pomáhala orientovat se v obtížnějších společenských situacích. Fakt je, že správným chováním dokážete učarovat, přesvědčit ženu, aby s Vámi šla i na druhé rande, či naklonit si nadřízeného, aby Vám nabídl vytoužené pracovní místo.

Ať už je vaše vnitřní motivace jakákoliv, když se naučíte chovat podle pravidel slušného chování, nikoho nikdy neurazíte a lidé se s Vámi budou cítit dobře. Tak se pojďme podívat, z čeho vychází a jak si je snadno zapamatujete a uvedete do praxe. 

Z čeho vychází pravidla slušného chování?

Základ všech pravidel je jednoduchý: Ve společnosti si nejsme rovni. Možná to na první pohled působí nesympaticky v době, kdy se snažíme prosazovat rovnoprávnost, ale skutečnost je taková, že mezi námi jsou rozdíly. Starší mají více zkušeností a zaslouží si více úcty. Nadřízení mají více zodpovědnosti na svých ramenou. A ženy jsou společensky významnější než muži.

Zmíněné tři vztahy jsou základem veškerých pravidel slušného chování. Starší mají přednost před mladšími, nadřízení před podřízenými a ženy před muži. Občas se může stát, že přijde starší muž a mladší žena, či že není zřejmé čí pozice je důležitější. V tom případě se chovejte s citem, je-li muž výrazně starší považujte ho za společensky významnějšího, zatímco jsou-li si věkem blíže, potom vyhraje přednější pozici žena.

Pravidla společenského chování při setkání

Když jsou základní společenské vztahy jasné, jakým způsobem se uplatní při prvním setkání? 

  1. Zdravení

První zdraví vždy společensky méně významná osoba tu významnější. Pokud jdete na rande, potom muž první pozdraví ženu. Na pohovoru první zdraví ten, kdo se o dané místo uchází.

Bez ohledu na společenské postavení, první zdraví vždy ten, kdo vchází do místnosti, kde jsou lidé. 

  1. Podávání ruky

S podáváním ruky je to přesně obráceně než u zdravení. Společensky významnější osoba se totiž může rozhodnout, zda ruku druhému podat chce či nikoliv. 

To znamená, že kdybyste si na rande podávali ruce, tak ji první nabídne žena, a na pohovoru ruku nabídne ten, kdo pohovor bude vést. 

  1. Představování

Pokud se Vám dostane té cti někoho představovat, potom pamatujte na to, že nejprve společensky významnější osoba má vědět, s kým má co do činění. Proto první představujete společensky méně významnou osobu. Když si představíte královské přijímání návštěv, tak uvaděč vždy říká jména méně významných příchozích králi.

Tedy půjdete-li s kamarády a setkáte se se svými rodiči, nejprve představíte své přátele a potom rodiče. Stejně tak půjdete-li s přáteli a setkáte se se svým nadřízeným, představíte nejdřív své přátele. Ale půjdete-li s maminkou a setkáte se se svým nadřízeným, potom představte nejprve jeho a až poté svou maminku (pokud maminka není výjimečně mladá a váš nadřízený výjimečně pokročilého věku).

  1. Nabízení tykání

Tykání opět nabízí nejprve společensky významnější osoba té méně významné, protože musí mít prostor k tomu, aby se rozhodla, zda tomu tak chce. Pravidla etikety tykání znamenají, že jej nabízí žena muži, nadřízený podřízenému či starší mladšímu. 

A poté si jen správně pamatujte, s kým si již tykáte a s kým nikoliv.

Kde správně chodit

I při chůzi přihlížejte tomu, kdo je společensky významnější a o jehož bezpečí je třeba více dbát.

  1. Chůze po chodníku

V běžné situaci ve dvojici má jít společensky významnější osoba vpravo. 

Teda jde-li pár spolu, potom má muž mít ženu po pravé ruce. Ovšem pouze pokud je cesta bezpečná a bez překážek. Pokud po pravé straně jezdí auta, potom tam samozřejmě půjde muž, aby mohl dámu chránit. Stejně tak nenechávejte dámu přecházet pod lešením, ze kterého by na ni mohlo něco spadnout či v místech, kde jsou nerovnosti.

  1. Chůze po schodech

Při chůzi po schodech musí opět společensky méně významná osoba dbát o bezpeční osoby společensky významnější. To znamená jednoduché pravidlo, muž, mladší či podřízený jde po schodech vždy níže. A i tak se nesmí dívat dámě pod sukni.

Toto pravidlo je trochu variace na říkanku “nahoru nepoletí a dole ho najdeme”, s tím rozdílem, že muž jde níže proto, aby dáma ani nemohla začít padat a on ji mohl okamžitě zachytit.

Jak se správně chovat v restauraci

V restauraci opět platí základy slušného chování postavené na stejných principech. Společensky méně významná osoba je k službám té významnější.

Jak by tedy podle pravidel etikety pro muže vypadalo ideální rande? 

  1. Muž pomáhá ženě usednout a dolévá víno

Při příchodu do restaurace může muž pomoci ženě z kabátu a poté jí pomoci usednout. Zvláště pokud jsou židle větší nebo těžší. I když tento manévr vyžaduje trochu nacvičení, protože nechcete dámu židlí uhodit do kolen.  Pokud si objednáte víno, potom se muž musí starat o to, aby žena měla vždy plnou sklenku.

  1. Muž si vybírá podobné jídlo jako žena a objednává 

Ještě před objednáním by měla proběhnout konverzace o tom, kdo si co dá, a muž by měl přizpůsobit svou volbu tomu, co si vybrala dáma. Nemělo by se stát, že si dáma objedná pouze zdravý cheesecake a poté se kouká na svůj doprovod než do sebe nacpe předkrm a hlavní jídlo. Mají-li vybráno, potom muž by měl objednat u číšníky za oba dva.

  1. Začíná jíst žena

Poté co přinesou jídlo, tak by měla začít jíst žena první. Rande, kde se muž začne cpát a má v sobě naházenou půlku porce, než žena vůbec zvedne vidličku, nemůže dopadnout dobře. 

Jak se slušně chovat na návštěvě

Při návštěve je nejdůležitější osobou hostitelka bez ohledu na věk či postavení.

  1. Nechoďte bez ohlášení

Nikdy nechoďte k nikomu na návštěvu, aniž byste mu dali dopředu vědět. Ani vám by se nelíbilo, kdyby se u vás někdo nečekaně zjevil. Hostitel musí mít dost času a prostoru na to, aby se na svou návštěvu připravil. 

  1. Na návštěvu přijďte o 10 minut později

Poté, co se na návštěvě domluvíte, přijďte o pár minut později. Komu se nestalo, že do poslední chvíle doma běhal, uklízel poslední věci a připravoval pohoštění. Nestresujte hostitele tím, že přijdete dříve, než jste se dohodli. Naopak mu dejte ještě pár minut k dobru pro případ, že by je potřeboval.

  1. Na návštěvu je potřeba něco přinést

Na návštěvu nemůžete přijít s prázdnýma rukama. Vezměte s sebou láhev vína anebo květiny pro hostitelku. Pokud někdo přijde na návštěvu k Vám a přinese láhev alkoholu, je Vaší povinností ji otevřít, pokud nemáte něco stejné či vyšší kvality. 

  1. Hostinu zahajuje hostitelka, ukončuje host

Pokud se jedná o honosnější návštěvu, která zahrnuje i jídlo, potom dle pravidel etikety stolování hostinu zahajuje vždy hostitelka. Jedná se v tu chvíli o společensky nejvýznamnější osobu a je tedy na ní, aby začala první jíst. 

Ukončení hostiny a odchod domů závisí na hostovi. Musíte odhadnout, kdy je nejvhodnější doba návštěvu ukončit. Rozhodně nesmíte čekat, než hostitelé začnou zívat či se dokonce zdržet tak dlouho, abyste musel být požádán o to, abyste šel domů. 

Co si správně vzít na sebe

Oděv musíte vždy přizpůsobit události. Je Vaší povinností se o stylu akce informovat, abyste nepřišli oblečení ani pod ani nad úrovní ostatních.

  1. Oděv podle pozvánky

Jedná-li se o akci, na kterou se rozesílají pozvánky, kde je uveden styl oděvu, potom je bezpodmínečně nutné tento styl dodržet. Na událost označenou jako black tie je naprosto nepřípustné přijít v džínách. Ženy musí svůj oděv přizpůsobit muži. Je-li tedy na pozvánce uvedena black tie pro muže, žena má přijít oblečena v dlouhé večerní.

  1. Čisté boty

Naprostou samozřejmostí je, že oděv má být čistý a vyžehlený. A stejnou péči věnujte i botám. Žádný smoking vám nepomůže udělat dobrý dojem, pokud budou vaše boty vypadat jako kdybyste přešli rozbahněné pole. A na rande se špinavými botami také nemůžete.

  1. Parfému jenom zlehka

Používání parfému je v dnešní době již samozřejmostí, ale je potřeba dbát také na to, aby ho nebylo příliš. Pokud lidé cítí vaší kolínská přes celou tramvaj, něco jste udělali špatně. 

Nová pravidla pro novou dobu

Všechna zmíněná pravidla slušného chování platí již staletí. Společenský katechismus byl sepsán již na počátku 20. století. Některé společenské situace se přeci jenom proměnili a je vhodné tradiční pravidla doplnit o pár nových.

Pravidla slušného chování přes internet
Zdroj: pixabay
  1. Odložte mobilní telefony

Když se s někým setkáváte, a tentokrát je jedno, zda se jedná o společensky méně či více významnou osobu, odložte telefony. Vypněte zvonění a nedávejte je na stůl. Jen málo co spěchá tolik, že byste museli odpovědět opravdu okamžitě. 

Pokud nebudete mít stále v ruce telefon, máte šanci na to, že zapředete s lidmi smysluplné rozhovory

  1. Nesdělujte věci přes sms, když je to důležité

Chcete se rozejít s dámou, kterou jste sbalili na svoje dobré způsoby, či chcete odejít z práce, kterou jste dostali, protože se vašemu nadřízenému líbilo vaše chování? Nedělejte to přes sms ani přes email. Jsou sdělení, která se i v dnešní době mají udělat osobně. 

  1. Nesdělujte věci přes sociální sítě

Neříkejte si osobní věci přes sociální sítě, kde zprávu vidí všichni. Zvláště pokud jde o něco osobního či negativního. Ať již píšete cokoli, zkontrolujte si několikrát, kdo všechno vaší zprávu dostane. Prohlédněte třeba, zda email nemá další příjemce v kopii.

  1. Nepište to, co byste neřekli osobně

Základní pravidlo slušného chování se na internetu je: “Pokud byste něco neřekli osobně, tak to ani nepiště.” Je snadné být plný odvahy před počítačovou obrazovkou. Ale na druhé straně jsou lidé. Pokud byste jim to neřekli do očí, pak to nemá být ani napsané.

💡 Tip: Pokud vás článek zaujal, tak si můžete přečíst také o tom, jak složit kapesníček do saka nebo o nejlepších seznamovacích hrách.

Pravidla slušného chování ve světě

To, co je v jedné kultuře považováno za slušné, může jinde ve světě vyvolat rozruch anebo přímo urazit, anebo při nejmenším působit podivínsky. Nejprve trochu vážně: jak se tomu vyhnout? Jednoduchý trik, který můžete použít, když se ocitnete v cizí kultuře a nejste si jistí, je, dívat se kolem sebe a snažit se napodobit ostatní. Druhý trik je začít na toto téma konverzaci. Vhodně tím vyplníte čas s novými přáteli, určitě se pobavíte a navíc se dozvíte přesně to, co potřebujete vědět.

A teď trochu odlehčeně, jaká jsou pravidla slušného chování ve světě, které vám mohou připadat podivná či úsměvná?

  • Afghánistán: Chléb, který spadne na zem, se zvedne a nejprve políbí.
  • Chile: Chilané vždy používají příbory. Dotýkat se rukama jakékoli části jídla je nevhodné.
  • Čína: V Číně hostitel pozná, že vám jídlo chutnalo, když kolem stolu uděláte nepořádek. A to, že na talíři necháte jen kousek jídla, ukazuje, že jste sytí a že jste se najedli, jen to nesmí být rýže. Odříhnutí je další způsob, jak pochválit hostitele za jídlo, a není považováno za neslušné.
  • Egypt: Pokud je sklenice méně než z poloviny plná, je třeba ji doplnit, ale měli byste počkat, až někdo jiný doplní vaši sklenici, a vy v případě potřeby doplníte sklenici svého souseda. Pokud váš soused zapomene doplnit vaši sklenici, můžete mu dát najevo, že je třeba ji doplnit, tím, že mu dolijete. Nikdy však není přijatelné, abyste si doplňovali sami sobě.
  • Etiopie: Etiopané považují za plýtvání jíst příborem nebo z více než jednoho talíře pro skupinu. Strávníci se tak dělí a jedí vždy pravou rukou. V některých částech Etiopie se praktikuje tradice zvaná “gursha”, při níž se lidé navzájem krmí.
  • Francie: Francouzi nikdy nejedí chléb jako předkrm. Místo toho se jí s jídlem a používá se jako příbor k nabírání jídla z talíře do úst. Chléb se dokonce pokládá přímo na stůl, stejně jako by se pokládal nůž nebo vidlička.
  • Japonsko: Srkání, obvykle při konzumaci nudlí nebo polévky, je projevem uznání kuchaři. V Japonsku platí, že čím hlasitější jste, tím více vám chutná.
  • Mexiko: Tacos jezte jen rukama. Používat k jídlu taco vidličku a nůž je považováno za hloupé a snobské. Je zdvořilé jíst ho rukama.
  • Blízký východ: V zemích Blízkého východu, ale také v Indii a některých částech Afriky je běžné jíst rukou, ale ujistěte se, že je to ta pravá, protože levá ruka je považována za špinavou a určenou k čištění.
  • Rusko: Nabídnout někomu drink je známkou důvěry a přátelství a proto byste vždycky měli přijmout. Navíc vodka se pije vždy čistá. Přidání jakéhokoli dalšího nápoje, džusu či sody a dokonce i ledu je považováno za znečištění čistoty vodky. Jedinou výjimkou je pivo, které po smíchání s vodkou vytváří nápoj zvaný “jorš”.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz