Domů » Nejlepší růstové akcie pro rok 2023

Nejlepší růstové akcie pro rok 2023

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
růstové akcie

Růstové akcie za poslední rok zaznamenaly obrovské cenové výkyvy nahoru i dolů. Po krvavém roku 2022 se v mnoha případech ale trend začíná obracet a různé technologické akcie míří směrem vzhůru. Co vlastně růstové akcie znamenají a do jakých můžeme investovat v roce 2023? Jak se liší od těch hodnotových a které z nich mají potenciál růstu? Pokud chcete vědět více, tak doporučuji e-book, který vytvořili analytici XTB (XTB v ČR patří k největším investičním platformám). na toto téma vytvořili e-book o těch aktuálně nejzajímavějších růstových titulech!

Co jsou růstové akcie?

Růstové akcie jsou obvykle definovány jako akcie společností s malou tržní kapitalizací (nemusí platit) a vysokým potenciálem růstu. Růstové akcie jednoduše poznáme za pomoci P/E ukazatele:

P/E (price-to-earnings) ukazatel je důležitým nástrojem při hodnocení akcií, včetně růstových akcií. Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a ziskem na akcii (EPS). Zatímco nízký P/E ukazatel může signalizovat podhodnocenou akcii, vysoký P/E ukazatel může být indikátorem, že akcie je předražená.

U růstových akcií se obvykle očekává vysoký růst zisků v budoucnosti, což může znamenat, že v současnosti mají vysoký P/E ukazatel. To proto, že investoři jsou ochotni zaplatit více za každý dolar zisku v naději, že společnost bude mít v budoucnu vyšší zisky. Vzhledem k tomu, že růstové společnosti obvykle reinvestují své zisky zpět do podnikání, mohou mít nižší současný zisk na akcii a vyšší potenciál růstu zisků v budoucnu.

Nicméně, je třeba mít na paměti, že vysoký P/E ukazatel také znamená, že trh očekává, že společnost bude mít vysoký růst zisků v budoucnosti. Pokud společnost nedosáhne očekávaných výsledků, může to vést k poklesu hodnoty akcií. Proto je důležité pečlivě analyzovat růstové společnosti a mít realistická očekávání ohledně budoucího růstu zisků, aby se minimalizovaly rizika spojená s investicemi do růstových akcií.

Tyto společnosti se od svých hodnotových konkurentů liší tím, že obvykle nevyplácejí nebo jen velmi malou dividendu. Nicméně, růstové akcie jsou pro investory často velmi zajímavé a to z několika důvodů.

Prvky růstových akcií

Za prvé, růstové společnosti mají často inovativní a revoluční produkty nebo služby, které mají vysoký potenciál růstu. Jedná se tedy výrazně o technologické společnosti. Díky tomu mají také lepší šance expandovat na nové trhy a přilákat nové zákazníky. Tento růstový potenciál může být pro investory velmi přitažlivý, zejména pokud má společnost dlouhodobou strategii a zázemí pro úspěšné realizování svých plánů.

Kromě toho mohou k růstu hodnoty akcií přispět ekonomické faktory, jako je zlepšující se hospodářská situace v zemi nebo odvětví, v němž společnost působí. Pokud se například zvyšuje poptávka po produktu, který společnost nabízí, může to vést k růstu tržeb a zisků a tím i ke zvýšení hodnoty akcií. Podobně mohou pozitivní zprávy o odvětví nebo o dané společnosti, jako je například nový výrobek nebo úspěšné zavedení nové technologie, mít vliv na růst hodnoty akcií.

V následující tabulce vidíte některé zajímavé růstové akcie a jejich odhadovaný růst tržeb v tříletém horizontu. Pokud si nechcete vybírat jednotlivé tituly, tak můžete vyzkoušet i růstové ETF fondy.

SpolečnostOdhadovaný tříletý růst tržeb
Tesla40%
Shopify52%
Block56%
Etsy 48%
MercadoLibre63%
Netflix 18%
Amazon22%
Meta Platforms22%
Salesforce.com21%
Alphabet22%

Závěrem lze říci, že růstová strategie může být pro investory zajímavá, zejména pokud mají společnosti s vysokým růstovým potenciálem kvalitní vedení a dostatečné zdroje pro úspěšné realizování svých plánů. Nicméně, jako u každé investiční strategie, je důležité provést pečlivý výzkum a zvážit rizika a výnosy předtím, než se rozhodnete investovat své peníze.

Rostoucí společnosti mají samozřejmě často nízkou tržní kapitalizaci, což znamená, že jejich akcie jsou zpravidla více volatilní a mohou díky mít tomu větší potenciál do budoucna ve srovnání s akciemi zavedených a dobře fungujících společností.

Výběr vhodných růstových akcií však vyžaduje důkladné studium trhu a základních faktorů, které ovlivňují růst daných společností. Je proto důležité, aby investoři dokázali identifikovat správné růstové společnosti a investovat do nich ve správný čas. Proto analytici XTB nastínili několik společností, které podle nich mohou v budoucnu zaznamenat úspěchy. V ebooku se dočtete například o společnostech Match group, Pinterest a několika dalších. 

Pinterest je společnost, která poskytuje sociální mediální platformu pro sdílení a objevování inspirativních obrázků a videí. Existuje několik faktorů, které by mohly přispět k úspěchu této společnosti. Proč může být právě Pinterest sociální sítí, která uspěje v příštích měsících?

  1. Rychlý růst uživatelů – Pinterest získal obrovskou základnu uživatelů během relativně krátké doby. V současnosti má více než 500 milionů aktivních uživatelů po celém světě. Tato rostoucí uživatelská základna poskytuje pro společnost mnoho možností pro monetizaci.
  2. Unikátní platforma – Pinterest poskytuje uživatelům jedinečnou platformu pro objevování nových nápadů a inspirací v oblastech jako móda, design, cestování, jídlo a mnoho dalších. Toto jedinečné zaměření může být velkou výhodou v konkurenčním prostředí sociálních médií. Mnoho žen v české republice před vařením míří rovnou na Pinterest. Nevyužívají k vyhledávání receptů Google nebo Seznam.
  3. Reklamní příležitosti – Společnost Pinterest má velký potenciál pro generování příjmů z reklamy. S velkým počtem uživatelů a jedinečnou platformou pro objevování inspirací, může být Pinterest atraktivní pro inzerenty, kteří chtějí cílit na určité publikum. Navíc je reklama na Pinterestu opravdu přirozená a lidé na ni velice často klikají.
  4. Inovativní funkce – Pinterest pravidelně přináší nové funkce pro své uživatele, jako například funkci Shop the Look, která umožňuje uživatelům nakupovat přímo z fotek. Tyto inovativní funkce mohou udržet uživatele angažované a přilákat nové uživatele na platformu.
  5. Silné partnerství se společnostmi – Pinterest má vynikající partnerství se společnostmi jako Shopify a Instagram, což umožňuje integraci nákupních funkcí a dalších možností pro inzerenty.

Pokud chcete vědět o růstových společnostech více, všechny informace jsou ZDARMA dostupné v nejnovějším e-booku od analytiků XTB.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz