Domů » Jak si rychle vydělat peníze jako dítě či student na základě zkušeností?

Jak si rychle vydělat peníze jako dítě či student na základě zkušeností?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
peníze

Ještě jste nedovršili 18 let, ale chcete si vydělat nějaké peníze? Pokud vám již bylo 15, máte několik možností, a my vám nabídneme 10 z nich.

Brigáda studenta a dítěte: V čem je rozdíl?

Nabídky pro studenty pod 18 a nad 18 let se liší. Určitě je výhodnější, když vám je 18 let, protože máte přístup k většímu počtu úkonů. Můžete pracovat s penězi, alkoholem a tabákovými výrobky. V praxi to vypadá tak, že například v obchodě nemusíte jen vybalovat zboží nebo skládat oblečení, ale také komunikovat s lidmi a naučit se práci za kasou.

Děti také nesmí vykonávat práci, která by byla fyzicky náročná a mohla tak ovlivnit jejich zdraví, nesmí pracovat na noční směny a více jak 8 hodin denně. Jakmile ale dovrší hranice 18 let, tato pravidla už pro ně neplatí

Smlouvy, které podepíšete se zaměstnavatelem se dělí na DPČ (dohoda o provedení činnosti) a DPP (dohoda o provedení práce). DPP nesmí přesáhnout výdělek 10 000,- Kč za měsíc a DPČ hrubou odměnu 3 499 korun (jinak platíte zdravotní a sociální pojištění). DPČ navíc zakazuje odpracovat více, než 20 hodin týdně, což je polovina klasického pracovního úvazku.

Je tedy na vás, jakou smlouvu uzavřete, nicméně na ni nezapomínejte, protože v případě, že by se zaměstnavatel zdráhal vám výplatu odevzdat, neměli byste ji jak vymáhat. Vždy se pojistěte, nikdy nevíte, co se může stát a důvěra se v tomto případě nevyplácí, doslova.

10 Tipů: Rychle vydělané peníze pro nezletilé

Existuje několik klasických možností, ale nabídneme také některé zajímavější, které vás možná ani nenapadnou. Dnešní svět nabízí mnohem víc než obsluhu u McDonald’s. Pokud tedy máte připojení k internetu, peníze můžete vydělat rychle a efektivně bez větší námahy, i takové možnosti vám představíme.

1) Vyplňujte dotazníky

Úplně nejjednodušší forma, jak si přivydělat nějakou korunu, je zaregistrovat se do průzkumových agentur a zúčastnit se studií. Čím více registrací, tím větší šance na získání peněz. Chodit vám tak mohou dotazníky každý den, vy je vyplníte a získáte odměnu. Při nasbírání určité výše si pak odměnu vyberete. Ročně si tak přijdete na několik tisíc, pokud budete vyplňovat pečlivě. Nutno říct, že ne na každý průzkum se budete hodit, ale i tak si vyděláte třeba 2 000,- Kč za 3 měsíce (některé agentury vyplácejí měsíčně, jiné kvartálně, na zažádání nebo po splnění limitu).

💡 Tip: Využijte možnosti dostat peníze navíc za doporučení a sdílejte dotazníky mezi své přátelé.

2) Hlídejte děti známým

Máte okolo sebe někoho, kdo vychovává děti? Pak jim nabídněte pomoc a staňte se na pár hodin chůvou. Účtovat si můžete od hodiny, díky čemuž si přijdete na pěkné peníze. Pokud jste to nikdy nedělali, nejprve si hlídání lze natrénovat za přítomnosti rodičů, kteří si alespoň ověří, zda se vám dá věřit. Když budete úspěšní, můžete se od známých přesunout i k cizím lidem, jejichž poptávku naleznete například na webu hlidacky.cz, kde kromě hlídání děti můžete také uklízet domácnosti či venčit psy.

3) Venčete psy nebo uklízejte byty

Když už jsme to zmínili, pojďme se na to podívat blíže. Obě činnosti můžete opět nejprve vyzkoušet u známých a poté se vrhnout na okolí vašeho bydliště. Vždy je lepší mít nějakou zkušenost, protože to budí důvěru. Pokud vás to navíc baví, budou to slušně vydělané peníze za zábavu.

peníze
Čím více psů venčíte, tím vyšší můžete nastavit cenu. Za jednu hodinu si tak dokážete vydělat i 400,- Kč.

4) Doučujte

Jste zdatní v nějakém z předmětů, které se vyučují ve škole? Pak nabídněte své služby na portálech s poptávkami (doucka.cz) nebo se přidejte k Facebookovým skupinám a zveřejněte svou nabídku. Myslete ale na to, že jako příležitostný výdělek, který se nedaní se počítá činnost, která se neopakuje pravidelně a nepřekročí výdělek 30 tisíc ročně. Pokud se vám studenti budou jen hrnout, raději si založte živnostenský list na lektorskou činnost.

5) Vezměte to do svých rukou

Tipy na práce, při kterých vám nikdo nešéfuje zakončíte vaší vlastní aktivitou. Zamyslete se nad tím, co vám jde nejlépe, a tomu se věnujte. Rádi fotíte? Nabídněte se, že vyfotíte nějakou akci či svatbu. Pokud rádi tvoříte, pak můžete svá díla prodávat online. Výdělky opět nesmí přesáhnout 30 tisíc ročně.

💡 Tip: Baví vás sloh a máte v malíčku gramatiku? Přihlaste se na stáž copywritingu a pište články na web!

6) Doplňujte zboží

Směrem ke standardnějším brigádám, kde máte menší svobodu, ale jistý plat. Zboží na obchodě je vždycky plno, proto se pomocná ruka hodí. Poptejte se v obchodě v místě vašeho bydliště nebo se podívejte na volné pracovní pozice online. Doplňování zboží není tak náročná práce, i když samozřejmě záleží na druhu zboží. Protože ale jako nezletilí nesmíte zacházet s penězi u kasy, je to dobrá příležitost, jak si vydělat.

7) Pracujte v kině

Chcete si zkusit trochu něco jiného a nebráníte se práci s lidmi? Pak můžete zkusit pracovat v kině na pozici uvaděče (uklízení sálu + kontrola vstupenek), barmana nebo pokladní (v případě, že vám je 18+ let). Obecně je to ale spíše hůře placená brigáda a moc odpočinku si u ní také neužijete. Pokud ale budete mít kolem sebe fajn kolektiv, může to být zábava.

8) Prodávejte oblečení online

Znáte Vinted? Je to platforma, na které můžete prodávat i kupovat oblečení. Udělejte z toho byznys! Nakupte oblečení ve výprodeji či najděte kousky ze zahraničí a prodejte je s přirážkou. Stále budou pod cenou, ale vy na tom něco vyděláte. Pokud se vám podaří prodávat často, peníze se pohrnou.

peníze
Nakupte různé velikosti, střihy a styly, nafoťte je na postavě (můžete využít kamarádky) a nabídněte je zákazníkům.

9) Staňte se hosteskou

Baví vás práce s lidmi a máte volné odpoledne? Hlavně v létě je nabídek na hostesku plno na nejrůznějších akcích či festivalech. Vaší náplní práce bude oslovování návštěvníků, rozdávání propagačních materiálů nebo nabízení ochutnávek. Tato aktivita bývá většinou dobře placená, jelikož se nejedná o pravidelnou činnost, ale trvá maximálně několik dní. Pokud byste chtěli využít co nejvíce příležitostí, pak se zaregistrujte na stránkách agentur, které hostes služby poskytují.

10) Vyzkoušejte mystery shopping

Představte si, že jdete na nákup a za to, že do dotazníku vypíšete, zda byl interiér uklizený, personál se choval mile a neporušovali se žádná pravidla, dostanete peněžitou odměnu. Při zadání bydliště se vám objeví nabídky – benziny, drogerie či návštěva supermarketu pod 18 let. Výše odměny se liší dle úkolu, ale je to super možnost, jak si vydělat peníze bez větší námahy. Nutností je ale mít trochu odvahy, ne každému to může být příjemné.

Proč vydělávat peníze už jako student?

Je jedno, jestli vám 18 let již bylo nebo ne, brigáda je skvělou příležitostí přičuchnout k práci a převzít trochu zodpovědnosti. Vyzkoušíte si, co to skutečně znamená pracovat a budete si peněz jinak vážit. Navíc, protože si je vyděláte sami, s nimi můžete nakládat podle sebe, a tím se učíte finanční gramotnosti. Zbývá už jen jediné – najít si to, co vám sedne a jít do toho!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz