Domů » (Ne)tradiční superpotraviny, které byste měli zařadit do svého jídelníčku

(Ne)tradiční superpotraviny, které byste měli zařadit do svého jídelníčku

autor Patrik Pilous
0 komentářů
klíčky a zdravé houby

Pojem superpotravina už jste pravděpodobně někdy zaslechli. Pokud ne, nebojte se, prozradíme vám, o co se jedná. A následně několik tradičních i netradičních superpotravin doporučíme.

Co to je superpotravina?

Pojmem „superpotravina“ se označují ty potraviny, které nějakým způsobem vynikají svým složením. Zpravidla obsahují vysoké množství určitých vitaminů, minerálů a antioxidantů. Pravidelná konzumace takových potravin může mít velice pozitivní vliv na lidské zdraví.

Současně je potřeba upřesnit, že jde o pojem marketingový a slouží k tomu, aby zvýšil zájem zákazníků o určitý produkt.

Mezi jedny z nejvíce „trendy“ superpotravin patří kustovnice čínská neboli goji. U nás ji nejčastěji najdeme v podobě sušených plodů. Zmínit můžeme i tzv. zelený ječmen, který se zase nejčastěji prodává ve formě prášku, který rozpustíme ve sklenici vody. Superpotravin je ale mnohem více.

Sušené houby

I zdánlivě obyčejná potravina, jako jsou sušené houby, je vynikající volbou, pokud jde o superpotraviny. V první řadě musíme zmínit, že houby mají tradiční místo v naší kuchyni a pro většinu strávníků tak nejde o něco, na co by si museli chuťově zvykat. Navíc existuje nespočet klasických receptů, kde můžete sušené houby použít. To je veliká výhoda. Lidé totiž mnohdy nevědí, jak se superpotravinami jako surovinou pracovat.

Houby jsou bohaté na minerály i vitaminy, obsahují široké spektrum těchto látek. Zmiňme vitamin D, železo nebo hořčík. Velkou výhodou je i dlouhá trvanlivost, sušené houby vám při správném skladování vydrží doma několik týdnů i měsíců.

Doma připravené klíčky

Další potravinou, u které vás možná překvapí, že se jedná o superpotravinu, jsou klíčky. Doma si sami můžete připravit třeba naklíčenou čočku, klíčky fazolí, hrachu, ředkvičky a dalších rostlinek.

Klíčky jsou rovněž velice bohaté na antioxidanty, vitaminy a minerály. Konkrétní obsah se může lišit v závislosti na tom, o jakou rostlinku se jedná. Naopak obvykle nejsou příliš kalorické a skvěle se tak hodí do zdravého dietního jídelníčku.

Klíčky jsou ideální jako ingredience do lehkých salátů. Klíčky v něm mimo jiné díky obsahu některých enzymů a vláknině napomohou k bezproblémovému trávení.

Chlorella a spirulina

Zmiňme ještě dvě superpotraviny, které naopak tradiční místo v naší kuchyni nemají. Jde o chlorellu a spirulinu. Jde o sušené řasy, které doslova překypují živinami, ať už jde o vitaminy, minerály a antioxidanty, nebo dokonce bílkoviny

Řasy můžete konzumovat ve formě tablet nebo je přidávat například do smoothie, polévek a omáček. Je samozřejmě nutné naučit se s touto surovinou v kuchyni správně pracovat. Odměnou bude posílení imunitního systému a díky detoxikačním účinkům i celkového zdraví.

Přečtěte si také o oregánovém oleji nebo o jednoduchých zdravých polévkách.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz