Domů » Zázračný elixír: Oregánový olej

Zázračný elixír: Oregánový olej

autor Kristýna Chocholáčová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Oregánový olej

Slyšeli jste už o oregánovém oleji? Musím se přiznat, že já sama jsem o něm dlouhé roky neměla nejmenší tušení. To se však změnilo před zhruba 5 lety, kdy mě začal trápit chronický zánět v těle. Brouzdala jsem po obchodě se zdravou výživou a hledala nejrůznější probiotika na posílení mikroflóry a celkové imunity. V ten moment ke mně přišla paní, která v obchůdku pracovala. Zeptala se mě, jestli znám oregánový olej a doporučila mi, abych ho vyzkoušela. A proč byste jej měli vyzkoušet i vy? To si řekneme v dnešním článku.

Oregánový olej jako zázračná bylina?

Začala jsem si o tomto údajně zázračném oleji hledat informace a narazila na klíčová slova jako ,přírodní antibiotikum’ či ,nepřítel kvasinek’. Téměř každá žena ví, jaké ztělesněné peklo kvasinky představují. Kolikrát stačí sníst více cukru něž obvykle a v těle se rozjede kvasinková párty jako z Great Gatsbyho.

Jediný problém je, že žádná z hostek neobdržela pozvánku. Tento nezvaný ansámbl vám pak může způsobit přehršel nepříjemných příznaků. Mezi ty nejhorší řadím pocit pálení a svědění, nesnesitelnou chuť na sladké, výraznou únavu, mozkovou mlhu a výkyvy nálad. Silně rozjetá a neléčená kvasinková infekce pak může vést až k úzkosti a depresi.

💡Tip: Přečtěte si, Jak na protikvasinkovou dietu.

Široká škála použití

Tento zázračný elixír navíc dokáže pomoct s celou škálou dalších onemocnění a neduhů v lidském těle. Pojďme si společně říct, co je to vlastně oregánový olej a jak nám může pomoci.

Co je oregánový olej?

Oregánový olej je přírodní olej získávaný z byliny oregáno (v češtině dobromysl), který je známý pro své mnohostranné zdravotní přínosy. Jeho použití v léčitelství se stává stále populárnějším díky silným účinkům, které nabízí. V některých kulturách se mu dokonce přezdívá ,přírodní antibiotikum.’ Jeho velkou výhodou je, že narozdíl od klasických antibiotik nelikviduje bakterie našemu střevu prospěšné.

Samotný olej je extrakt z listů a květů rostliny oregáno (Origanum vulgare). Obsahuje silné fytochemikálie, jako jsou karvakrol a tymol, které jsou zodpovědné za jeho léčivé vlastnosti. Je známý pro své antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační a antimykotické vlastnosti. Poznáte ho podle jeho velmi výrazné vůně a chuti.

Zázračné účinky oregánového oleje v léčitelství:

  • Antibakteriální účinky: Karvakrol a tymol v oregánovém oleji mají silné antibakteriální účinky. Používáme ho pro dezinfekci ran, léčbu akné a pomoci při prevenci infekcích způsobených bakteriemi, včetně bakterie E. coli, která stojí za záněty močového měchýře.
  • Protizánětlivé vlastnosti: Oregánový olej má také silné protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit zánět v těle. Využijeme jej při léčbě zánětlivých onemocnění, jako je např. artritida nebo ekzémy.
  • Antimykotické vlastnosti: Tento olej je účinný proti plísním a kvasinkám, jako je Candida albicans. Použijeme při léčbě kvasinkových infekcí, jako je kandidóza nebo plísňové infekce nehtů.
  • Dekongestivum a pomoc při dýchacích potížích: Inhalace oregánového oleje může pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit příznaky nachlazení, kašle nebo alergií.
  • Podpora trávení: Oregánový olej má vynikající účinky při řešení zažívacích potíží. Jeho přírodní složky, jako je karvakrol, pomáhají uklidnit zažívací systém a podporovat zdravé trávení. Může být účinný také při léčbě nadýmání, plynatosti a zažívacích křečích.

Jak používat oregánový olej:

Možností je hned několik podle toho, co vás trápí.

Vnitřní užití

Pro vnitřní užití doporučuji extra opatrnost, protože tento olej má grády aktivního granátu. Ať už vám jde o celkové posílení imunity, boj proti bakteriím jako je zákeřná kvasinka Candida Albicans, či vnitřního zánětu.

Doporučuji rozředit 6 kapek oregánového oleje v polévkové lžíci oleje nosného – např. olivový či kokosový. Ředění je zásadní, samotný olej z oregána je tak silný a výrazný, že by vám mohl popálit ústa a poškodit žaludeční stěnu. Citliví jedinci začnou na 2 kapkách a postupně budou navyšovat na 6 kapek. 

Tuto kůru podstupte po dobu 2-3 týdnů. Pokud chcete olej užívat dlouhodoběji, po zmíněných 2-3 týdnech si dejte min. týden pauzu. Pro maximální účinnost doporučuji během kůry vyřadit alkohol, přidaný cukr a cigarety – u kvasinkové infekce toto platí dvojnásob. Léčivý průběh můžete také podpořit zdravou stravou bohatou na zeleninu, proteiny a zdravé tuky

💡Tip: Přečtěte si o top 12 potravinách s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.

Inhalace

Přidejte pár kapek oregánového oleje (stačí 2 kapky) do horké vody, připravte si ručník, kterým se zakryjete a nahněte se nad mísu, inhalujte páry pro uvolnění dýchacích cest. Opakujte dle potřeby a postupně pozorujte, jak se vám dutiny budou příjemně uvolňovat.

Masáž

Smíchejte oregánový olej s nosným olejem a masírujte postižené oblasti k uvolnění svalového napětí nebo zmírnění bolesti. Zde opět platí, že méně je více, doporučuji zhruba 3 kapky oregánového oleje na polévkovou lžíci oleje nosného – výborný je např. kokosový, jojobový či arganový.

Ošetření kůže

Přidejte pár kapek oregánového oleje (opět stačí pár kapek) do nosného oleje a aplikujte na postiženou kůži pro dezinfekci a léčbu akné nebo kožních infekcí, jako je např. atletická noha. Tuto olejovou směs do kůže pořádně vmasírujte a aplikujte opakovaně, při aktivní infekci doporučuji i 3x denně po dobu několika týdnů.

Kvalita je důležitá

Ujistěte se, že kupujete opravdu kvalitní, 100% čistý oregánový olej s minimálně 80% karvalkolu, což je jeho hlavní účinná látka. Nakupujte od prověřených značek a pročtěte si recenze. Za sebe mohu doporučit např. Oregano olej od firmy Pharma Activ. Kdo plánuje olej užívat vnitřně a nevyhovuje mu kapání a ředění oleje, doporučuji si pořídit kapsle, např. ty od firmy Swanson, které se dají snadno dávkovat a užívat.

Univerzální pomocník

Oregánový olej nabízí širokou škálu zázračných účinků v léčitelství. Jeho antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační a antimykotické vlastnosti ho činí cenným prostředkem pro péči o zdraví a pohodu. Velmi bych ho doporučila především ženám při nejrůznějších zánětech a infekcích.

Při používání oregánového oleje je důležité dodržovat správné dávkování a případně konzultovat s odborníkem. Za mě je to jeden z nejsilnějších přírodních bylinných extraktů, na které jsem zatím narazila. Velmi čtenářům doporučuji vyzkoušet jeho ohromnou sílu na vlastní kůži.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz