Domů » Co pro nás dělá EU a proč je pro nás výhodná?

Co pro nás dělá EU a proč je pro nás výhodná?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Vlajka Evropské unie

Ano, samozřejmě víte, že Evropská unie je pro nás důležitá. Cestování na občanku, ochrana spotřebitelů a tak vůbec. Ale víte, jak konkrétně ovlivnila váš život? Co udělala pro zlepšení vašeho regionu? Že ne? To je škoda, protože je toho dost!

Na webových stránkách „What Europe Does For Me“, které jsou financované Výzkumnou službou Evropského parlamentu, můžete vyhledávat aktivity EU hned podle třech kritérií: region, problematika, nebo téma, které vás zajímá.

Ať už jste ředitel školy, mladý cestovatel, pracující těhotná žena, nebo vám leží na srdci ochrana životního prostředí, když zadáte do vyhledávače slovo, které se vás týká, hned se dozvíte, jak zrovna vás EU podporuje nebo chrání. Abychom vám ušetřili práci, vybrali jsme pro vás z webu několik zajímavých projektů, které jsou pro Česko přínosem.

EU podporuje projekty jako pražské metro! A pomáhá i v malých regionech

Jezdíte metrem? Potom by vás mohlo zajímat, že EU přispěla více než 8 miliardami korun na prodloužení linky A pražského metra v úseku Dejvická – Nemocnice motol, což určitě ocení každý, kdo pojede v noci s bolestmi na pohotovost.

Ale z EU neprofituje jen Praha. Třeba takový Olomouc a Přerov mohl díky dotaci 4 miliard Kč zrekonstruovat železničních uzly a nádraží. A pokud se někdy octnete na Vysočině, pamatujte, že modernizace zámku v Třebíči a zpřístupnění nových expozic bylo z velké části financováno EU.

EU jako světový lídr v oblasti ekologie

Jedním z předních zájmů nás všech by měla být ochrana přírody a v tomto ohledu Evropská unie také podniká kroky. V roce 2015 přijala předpis, který jednotlivým zemím ukládá povinnost přijmout opatření ke snížení roční spotřeby plastových tašek na osobu.

Také díky tomu jsou v Česku jednorázové plasty pro spotřebitele zpoplatněné. Pokud se budeme držet strategie přijaté v roce 2018, výsledkem bude, že do roku 2030 budou veškeré plastové obaly recyklovatelné. EU také stanoví normy a cíle týkající se čistoty ovzduší a volá k odpovědnosti státy, které je neplní.

EU také podporuje malé zemědělce, živnostníky a podnikatele. Nevýhodou je, že vše příliš byrokratizuje. Když chcete podnikat v jakékoliv oblasti, tak je dobré si zjistit, co EU nabízí a co omezuje.

EU také investuje a podporuje stavbu silnic a jiných projektů, které jsou následně označeny jasně, že byly financovány z EU.

Vlajka Evropské unie
Vlajka Evropské unie

EU bojuje s fake news a podporuje informované používání moderních technologií v každodenním životě

EU drží krok s dobou, a tak se spousta skvělých programů týká digitálního světa. Například WIFI4EU poskytuje finanční podporu místním orgánům, které souhlasí s tím, že poskytnou bezplatné Wifi lidem, kteří se dočasně nacházejí ve veřejných prostorách.

V Itálii a dalších členských státech je běžnou praxí mít Wifi free i na ulici.

Až se příště připojíte na Wifi v knihovně, nemocnici, veřejném, nebo venkovním prostoru, možná za to bude moci právě tento program. Dále také bojuje proti fake news řadou iniciativ, které mají občanům pomoci porozumět sdělovacím prostředkům a informovaně je používat, v roce 2015 byl dokonce sestaven menší tým, který má za úkol shromažďovat a vyvracet proruské a protievropské dezinformace.

Díky EU taky vznikla na internetu povinnost vyžádat si váš souhlas v případě, kdy se nejedná o legitimní důvod ke sběru vašich údajů, máte právo na převedení údajů k jinému poskytovateli služeb a právo na vymazání údajů v případě, že si již nepřejete, aby byly online, a neexistují legitimní důvody k jejich uchovávání.

Přesvědčte se sami, že projekt EU stojí za to

Ať už vás témata, která jsme vybrali, zajímají či ne, snad se nám podařilo vyvolat ve vás zvědavost a podíváte se na what-europe-does-forme sami.

Také nezapomeňte, že o tom všem, co pro vás Evropa dělá, rozhodujete i vy a to ve volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat už od 23. května. Více o tom, proč jít k volbám do Evropského parlamentu, se dozvíte zde.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz