Domů » 7 Tipů: Jak na pravidelné investování

7 Tipů: Jak na pravidelné investování

autor Kateřina Korčáková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak na pravidelné investování

Pravidelné investování je strategie, kterou mnoho lidí volí k budování dlouhodobého bohatství. Většina z nich si ale klade otázku, jak začít a udržet pravidelné investování? Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený investor, správný přístup k pravidelným investicím může vytvořit pevný základ pro vaši finanční budoucnost. Přečtěte si, jaké jsou klíčové kroky, strategie a tipy, jak správně nastavit a udržet pravidelné investice, abyste mohli plně využít své investiční potenciály a dosáhnout dlouhodobé finanční stability.

1. Stanovte si cíle a vyberte investiční platformu/y

Definujte své finanční cíle a časový horizont. Zjistěte, kolik peněz chcete mít v budoucnosti a kdy je potřebujete. To vám pomůže přizpůsobit svůj investiční plán. Můžete mít různé cíle, například získání financí na odchod do důchodu, zaplacení vysokoškolského vzdělání dětí nebo vybudování zálohy na bydlení. Bez ohledu na cíl je klíčem ke všem dlouhodobým investicím pochopení vašeho časového horizontu neboli toho, za kolik let budete peníze potřebovat. Obvykle dlouhodobé investování znamená pět a více let.

Pokud máte cíle, pak je také důležitá investiční platforma, kde budete mít peníze zainvestované. Více se tomu věnujeme v našem srovnání investičních platforem. Stále velmi mnoho lidí v ČR má bankovní investiční produkty, kde se jim díky poplatkům peníze téměř neúročí. Jedná se o takové spořicí účty, které jsou sice bezpečné ale to je vše. Lepší jsou platformy typu Portu nebo Fondee. Zde nemáte vůbec žádné starosti. Pokud chcete mít ale větší manévrovací možnosti a nulové poplatky, tak zvolte investiční platformu typu XTB. U XTB je potřeba již elementární znalost investování.

💡 Tip: Jste v investování nováčci? Zvolte investování s minimálním rizikem a bez poplatků.

2. Vytvořte si rozpočet

Než začnete dlouhodobě a pravidelně investovat, musíte vědět, kolik peněz můžete investovat a jak často. To znamená, že si musíte udělat pořádek ve financích. Stanovte si pravidelné měsíční výdaje a určete částku, kterou můžete pravidelně investovat. Vytvoření rozpočtu vám umožní plánovat a udržovat disciplínu ve vašem investičním přístupu. Obecně platí, že byste se měli snažit investovat na důchod celkem 10 až 15 % svých příjmů ročně.

Jak sestavit rozpočet | Zdroj: Fondee.cz

3. Diverzifikujte investice

Nevkládejte všechny své investice do jednoho aktiva. Diverzifikace může snížit riziko a maximalizovat potenciální výnosy. Investujte do různých tříd aktiv, jako jsou burzovně obchodované fondy (ETF), dluhopisy a realitní investiční trusty (REIT). Také si investice rozdělte podle cílového data vašeho cíle, např. za 5 až 15 let, za 15 až 30 let a za více než 30 let.

4. Využívejte možnosti pravidelného nákupu

Využijte možnosti pravidelného nákupu (např. systematický investiční plán). Tato strategie umožňuje pravidelně investovat pevnou částku peněz bez ohledu na aktuální tržní situaci. Pokud je váš spořící cíl vzdálen více než 20 let, téměř všechny vaše peníze mohou být v akciích. Pokud spoříte na krátkodobý cíl a peníze potřebujete do pěti let, je vzhledem k riziku spojenému s akciemi lepší mít peníze v bezpečí v nízkorizikovém investičním portfoliu.

5. Buďte trpěliví a konzistentní

Pravidelné investování je o dlouhodobém pohledu. Nečekáte okamžité výsledky, ačkoliv mohou být krátkodobé výkyvy na trhu. Buďte trpěliví a držte se svého plánu, nenechte se ovládnout emocemi. Předčasné vybírání prostředků z dlouhodobých investic podkopává vaše cíle, může vás nutit prodávat se ztrátou a může mít potenciálně nákladné daňové důsledky. Investování spočívá v tom, že se soustředíte na své finanční cíle a ignorujete podjatost trhů a médií, která se jimi zabývají. To znamená nakupovat a držet dlouhodobě, bez ohledu na zprávy, které by vás mohly pohnout k tomu, abyste se pokusili načasovat trh.

6. Revidujte svůj plán pravidelně

Pravidelně přezkoumávejte své investice a upravujte svůj plán podle aktuálních podmínek a změn ve vašich finančních cílech. Nemusíte provádět čtvrtletní kontrolu, pokud pasivně investujete do indexových fondů, většina poradců doporučuje alespoň roční kontrolu. Při kontrole svého portfolia se ujistěte, že vaše investice jsou stále v souladu s cílem.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o tom, jak sestavit ideální investiční portfolio.

7. Vzdělávejte se

Sledujte finanční trhy, čtěte o investicích a získávejte informace o nejnovějších trendech. Čím více pochopíte to, kam investujete, tím lépe budete reagovat na různé situace. Abyste se vyhnuli okamžitým reakcím na poklesy trhu, ujistěte se, že znáte rizika spojená s investováním do různých aktiv ještě před jejich nákupem. Akcie jsou obvykle považovány za rizikovější investice než dluhopisy. Ale i v rámci kategorie akcií jsou některé investice rizikovější než jiné, např. americké akcie jsou považovány za bezpečnější než akcie ze zemí teprve se rozvíjející ekonomikou.

💡 Tip: Nezapomeňte, trading je pro každého, nemusíte mít ekonomický titul. Ovšem rozdíl mezi tradingem a investováním je propastný. Nespadněte do tradingu, pokud opravdu 100 % víte, co děláte.

Správný přístup pro pravidelné investování zahrnuje pečlivé plánování, sledování trhu a disciplinovanost. Bez ohledu na to, zda začínáte nebo jste již zkušeným investorem, klíčové je udržet konzistentní investiční strategii a pravidelně přispívat do svého portfolia. Díky této praxi můžete využít sílu dlouhodobého zhodnocování a minimalizovat dopady krátkodobých výkyvů na trhu. Nezapomínejte však pravidelně přehodnocovat svůj investiční plán a přizpůsobovat ho svým aktuálním finančním cílům a životním okolnostem. Investování není jednorázovým úkolem, ale kontinuálním procesem, který může přinést dlouhodobé finanční úspěchy.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz