Domů » Přírodní spalovač tuků: Jak fungují ty nejúčinnější?

Přírodní spalovač tuků: Jak fungují ty nejúčinnější?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
kofein a káva

Najít správný a účinný spalovač tuků patří mezi jedno z nejkontroverznějších témat na trhu fitness výživy. Je popisován jako doplněk stravy, který může zvýšit váš metabolismus, snížit vstřebávání tuků nebo pomoci tělu spalovat více tuků jako palivo.

Výrobci ho často propagují jako zázračné řešení, které může vyřešit vaše problémy s váhou. Spalovače tuků jsou však často neúčinné a občas mohou být dokonce škodlivé. To z toho důvodu, že je nehlídají potravinářské regulační orgány. Pravda je totiž taková, že žádná zázračná pilulka na hubnutí neexistuje. Ani „přírodní spalovač tuků“ nemůže zaručit úbytek tukových zásob v těle.

Pamatujte, že metabolismus každého člověka je vždy jiný. Proto ani nemůže existovat „zázračný“ spalovač tuků. Níže uvedené položky sice mohou pomoci zvýšit váš metabolismus, ale není to zaručeno. Nejúčinnějším způsobem hubnutí je konzumace vyvážené stravy bohaté na živiny, snížení energetického příjmu, pravidelné cvičení, dostatečný spánek a vyhýbání se stresu.

Přesto bylo prokázáno, že několik přírodních doplňků pomáhá spalovat více tuku. V tomto článku se dočtete, které přírodní doplňky působí jako nejlepší spalovač tuků. Ovšem před zahájením užívání jakéhokoli doplňku se nezapomeňte poradit se zdravotníkem.

Čaj
Zelený čaj je nejenom výborný spalovač tuků, ale také skvělý nápoj pro doplnění pitného režimu

Obsah článku

Extrakt ze zeleného čaje

Extrakt ze zeleného čaje představuje jednoduše koncentrovanou formu tohoto nápoje. Poskytuje všechny výhody tohoto čaje v pohodlnější formě, tedy v prášcích nebo kapslích. Kromě toho je také bohatý na kofein a polyfenol epigalokatechin galát (EGCG) neboli sloučeniny, které vám mohou pomoci spalovat tuky.

Tyto dvě sloučeniny se navíc vzájemně doplňují a mohou vám pomoci spalovat tuk prostřednictvím procesu zvaného termogeneze. Zjednodušeně řečeno, jedná se o proces, při kterém vaše tělo spaluje kalorie za vzniku tepla.

Bylo zjištěno, že užívání kombinace extraktu ze zeleného čaje a kofeinu pomáhá lidem spalovat o 16 % více tuku než placebo. Toto kombo spaluje zhruba o 65 kalorií denně více než samotný kofein a o 80 kalorií více než placebo.

Mějte na paměti, že v těchto studiích účastníci užívali extrakt ze zeleného čaje v kombinaci s dalším kofeinem. Neprokazuje to tedy s konečnou platností, že samotný extrakt ze zeleného čaje má stejné účinky.

Výzkumy ukázaly, že zatímco u samotného zeleného čaje nse nezaznamenaly žádné škodlivé účinky, nadměrná konzumace extraktu ze zeleného čaje může poškozovat játra, zejména pokud se užívá nalačno. Nepřekračujte proto doporučené dávkování.

Kofein

Tato látka se běžně vyskytuje v kávě, zeleném čaji a kakaových bobech. Patří také mezi oblíbené složky komerčních doplňků stravy na spalování tuků, a to z dobrého důvodu. Kofein totiž může pomoci nastartovat váš metabolismus a působit tak na vaše tělo jako skvělý spalovač tuků.

Dokáže dočasně zvýšit váš metabolismus až o 16 % v průběhu 1 až 2 hodin. Kofein může také pomáhat vašemu tělu spalovat více tuků jako palivo. Zdá se však, že tento účinek se více projevuje u lidí s nižší hmotností ve srovnání s těmi, kteří mají nadváhu nebo trpí obezitou.

Bohužel příliš častá konzumace kofeinu může způsobit, že vaše tělo bude na jeho účinky více přizpůsobené. Abyste mohli využívat výhod kofeinu, nemusíte užívat žádný doplněk stravy. Stačí zkusit vypít několik šálků silné kávy, která představuje vynikající zdroj kofeinu s mnoha zdravotními přínosy. Přesto jsou tyto benefity pouze dočasné. Hlavně si uvědomte, že kofein může narušit kvalitní spánek, což přináší negativní vliv na regulaci hmotnosti.

Konzumace příliš velkého množství kofeinu může být pro vaše zdraví skutečně nebezpečná. Proto určitě nepřekračujte doporučený denní limit kofeinu, který činí 400 mg. Kofein můžete získat z přírodních zdrojů jako kávy nebo zeleného čaje.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou parádní a velmi důležitý spalovač tuků. Vysoký příjem proteinů podporuje metabolismus a omezuje chuť k jídlu, čímž dokáže spalovat tuk. Pomáhá také tělu zachovat a budovat svalovou hmotu. Stravování s vysokým obsahem bílkovin se pro spalování tuků jeví téměř dvakrát účinnější než dieta s jejich nižším příjmem. 

Přestože veškeré potřebné bílkoviny jste schopni získat z potravin, pro mnoho lidí je stále náročné splnit jejich denní příjem. Proto doplňky stravy ve formě proteinového prášku představují vhodný způsob, jak zvýšit příjem bílkovin. Ovšem už se nejedná o přírodní cestu. Mrkněte na těchto 25 potravin, které jsou přímo nadupané proteiny.

Chilli papričky

Existují jen dva tábory lidí – ti, kteří naprosto milují pálivou chuť a cpou ji téměř do každého jídla, nebo odpůrci všech ostrých příchutí. Chilli papričky podporují krevní oběh, urychlují termoregulaci i váš metabolismus, i když se jedná jen o krátkodobý a dočasný efekt. První skupina osob má tedy díky jejich konzumaci značné zdravotní výhody.

Tyto přírodní poklady obsahují kapsaicin, který jim dodává pálivou chuť. Ta se postará o zvýšení tělesné teploty při jejich konzumaci a zapříčiní spalování více energie, tedy i tuku. Můžete vyzkoušet našich 12 tipů na zdravá ostrá jídla, na kterých si jistě pochutnáte a svému tělu dopřejete něco užitečného.

testosteron
Chilli je výborný spalovač tuků

Skořice

Toto skvělé a velmi aromatické koření zabraňuje zvyšování hladiny inzulínu v těle více než je nutné. Skvěle se tak hodí jako dochucovadlo určitých sladkých jídel, po jejichž konzumaci snížíte cukr v krvi.

Kromě toho skořice dokáže rozproudit krev v žilách a stimulovat zažívání. Přidáním její dávky do svého jídelníčku si dopřejete i možný spalovač tuků. Dochutit si s ním můžete kávu, čaj nebo si udělat výborné horké mléko s medem a skořicí.

Skořice se skvěle hodí k banánu či jablku. Dopřejte si tak lahodné tousty s oříškovým máslem, banánem a skořicí či zdravý štrúdl s jablky, oříšky a tímto skvělým kořením. A co takový horný svařák v zimním období či perníčky na vánočním stole?

Zázvor

Máte rádi chuť jemně štiplavého zázvoru? Tím lépe, protože má velmi podobné účinky jako již zmíněné chilli papričky. Pomocí svého silného aroma zvládne parádně prohřát organismus, což se hodí zejména v zimním období, dále ale také podporuje metabolismus a může tak fungovat i jako přírodní spalovač tuků.

Zázvor obsahuje látky, které podporují taktéž krevní oběh a trávení. Vyzkoušejte například popíjení zázvorového čaje s medem a citronem, ten zažene každé nachlazení. A pokud máte rádi indickou kuchyni, máte vyhráno, protože v ní zázvor najdete skoro v každém receptu.

💡 Tip: Pokud vás více zajímá, jak čistě posílit své zdraví, protože zbytečnou chemii do sebe cpát nechcete, mrkněte na našich 12 tipů na přírodní podporu imunity.

Rozpustná vláknina

Možná to nevíte, ale existují dva různé typy vlákniny – rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina absorbuje v trávicím traktu vodu a vytváří viskózní gelovitou látku. Může tak působit jako spalovač tuků tím, že omezuje vaši chuť k jídlu. Napomáhá totiž zvyšovat hladinu hormonů sytosti.

Rozpustná vláknina navíc dokáže zpomalit přísun živin do střeva. Díky tomu tělu trvá déle, než stráví a vstřebá živiny, což může způsobit, že se budete cítit déle sytí. Také tím snižuje množství kalorií, které z potravy přijímáte.

I když můžete veškerou potřebnou rozpustnou vlákninu získat z potravy, pro mnoho lidí je tento čin náročný. Jestli se jedná o váš případ, zkuste užívat doplněk rozpustné vlákniny, jako třeba psylium nebo jablečnou vlákninu.

Citrusy

Synefrin se přirozeně vyskytuje v hořkých citrusových plodech jako třeba v hořkých grapefruitech či pomerančích. Tato přírodní látka se podobá katechomalinům, které způsobují rozpad tukových buněk. Citrusy tak mohou působit jako skvělý spalovač tuků.

Synefrin kromě toho také urychluje metabolismus a potlačuje chuť k jídlu. V citrusech se nachází také vitamin C, který posiluje imunitní systém a ruku v ruce s vitaminem B6 čistí játra a ledviny. Vyzkoušejte popíjení vody s citronem, doplníte tak tekutiny a svému tělu zdravotně přispějete, než abyste si uškodili.

voda s citronem
Zkuste zařadit do svého pitného režimu vodu s citronem

Neexistuje žádná „kouzelná pilulka“, která by vyřešila vaše problémy s váhou. Spousta přírodních možností vám však může působit jako dobrý spalovač tuků v kombinaci se zdravým životním stylem, který zahrnuje pestrou a bohatou stravu, pohyb, spánek a málo stresu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz