Jste reflexivní člověk, který potřebuje hodně času sám pro sebe? Delší pobyt ve společnosti vás unavuje a častěji zaujímáte roli pozorovatele? Neděláte unáhlená rozhodnutí a občas se prostě musíte zastavit a urovnat si myšlenky? Pokud jste se v popisu našli, s největší pravděpodobností jste introvert. Proč je dobré to o sobě vědět a jak naplno využít své introvertní schopnosti?
Obsah článku
Introvert a extrovert: Zcela odlišné vnímání světa
Typologie osobnosti v psychologii rozeznává dva základní typy lidí: introvert a extrovert. Tyto dva charaktery bývají často stavěny do protikladu jako zcela odlišné protipóly. Introvert je více orientovaný dovnitř vlastního nitra a extrovert naopak ven. Co to přesně znamená a jaký to má pro nás význam?
Pohled do historie: Jungovo rozdělení
S rozlišováním lidí na introverty a extroverty se v současných médiích můžeme setkat poměrně často. Pravdou je, že tato typologie vznikla už na začátku 20. století. Jejím autorem je Carl Gustav Jung, švýcarský lékař a psychoterapeut známý jako zakladatel analytické psychologie. Ten přišel s rozlišením dvou základních osobnostních typů na základě toho, jak vnímají a zpracovávají informace. Jung totiž zastával názor, že odlišné mechanismy zpracování informací ovlivňují celkové chování a vnímání světa.
Extrovert je podle Junga takový člověk, který má tendenci zaměřovat svou energii ven, na vnější svět a lidi. Je otevřený vnějším podnětům, aktivní v sociálních situacích a často hledá stimulaci z okolního prostředí.
Introvert má naopak silněji rozvinutý vnitřní svět. Má sklony k hlubšímu analyzování situací a po dlouhodobě sociální aktivitě potřebuje o samotě znovu „nabít“ energii.
🎓 Zajímavost: Později byl ještě zaveden pojem ambivert – ten označuje nevyhraněného člověka, který je na typologickém spektru někde uprostřed. Vlastnostmi se v něčem více podobá extrovertům, v něčem má naopak blíže k introvertům.
💡 Tip: Zaujalo vás Jungovo rozdělení a chtěli byste mu porozumět více? Detailnější popis najdete v článku věnovaném Jungově typologii osobnosti.
Typické vlastnosti introverta: Jste to vy?
Lidská povaha není statická, a proto ani mezi introverzí a extroverzí není možné jednoduše nakreslit tlustou čáru. Obecně ale můžeme pozorovat některé vlastnosti, které jsou pro tu a onu osobnost typické. Zaostříme hledáček na introverty a podíváme se na to, jaké vlastnosti najdeme právě u nich.
- Samostatnost: Introverti nepotřebují neustálé podněty z okolí. Čerpají energii z času stráveného o samotě. Efektivněji pracují sami a nejsou tolik závislí na pomoci ostatních.
- Potřeba hlubokých vztahů: Ohledně přátelství pro introverty platí nerovnice kvalita > kvantita. Netouží po desítkách povrchních vztahů. Vždy dají přednost dlouhodobému přátelství postavenému na důvěře. Přechodné známosti je nepřitahují.
- Smysl pro detail: Díky bohatému vnitřnímu životu je introvert mnohem citlivější na detaily. Více si všímá událostí, které pak i zpětně analyzuje a hodnotí.
- Uzavřenost: Introverti nemají potřebu se za každou cenu projevovat. Nesdílí vše, co se jim honí hlavou. Proto někdy mohou působit odtažitě či nedůvěřivě.
- Sebereflexe: Velmi aktivně pozoruje introvert nejen okolní dění, ale i své vlastní myšlenkové procesy. Disciplinovanost pro něj může být snazší, protože sám nejlépe ví, jak se motivovat.
Jak se introvert projevuje ve společnosti?
Co se týká sociálních dovedností, na první dojem v nich má navrch extrovert. Introvert není tak bezprostřední a nová přátelství nenavazuje tak spontánně. Určitě jste se setkali s lidmi – nefalšovanými introverty – kteří se v interakci s cizími necítí komfortně. Bytostně neradi například řeší styky s úřady nebo přijímají nečekané telefonáty.
Na druhou stranu jsou ale introvertní lidé citlivější na dynamiku vztahů. Často jsou empatičtí a dokáží odhadnout náladu druhého člověka.
Jak poznat introverta na první pohled? Může nám napovědět neverbální komunikace. Introvert častěji zaujímá defenzivní postoj – ruce zkřížené nebo v kapsách, pohled směřuje spíše dolů, případně si zakrývá ústa nebo hraje s cípem oděvu. V místnosti se drží více u zdi, vyhýbá se prostředku a jen zřídkakdy na sebe upoutává pozornost.
💡 Tip: Více o neverbální komunikaci v interakci s druhými se dozvíte v článku TOP 11: Co nám říká řeč těla a neverbální komunikace.
Objevte své silné stránky
Pokud na vás charakteristika introverta sedí, čtěte dál. Jsou chvíle, kdy se introvertní člověk může cítit jako černá ovce ve stádě extrovertů. Extroverti jsou hlasitější a průbojnější, může se zdát, že to mají v životě o něco snazší. Kolik introvertních duší už si postesklo, že by se raději staly komunikativním extrovertem?
Nevěšte hlavu. Introverti mají na své místo ve světě úplně stejné právo jako extroverti. Zároveň mají řadu kvalit, díky kterým jsou výjimeční a naprosto nepostradatelní v jakékoli skupině či kolektivu. Pojďme si uvést ty nejdůležitější z nich.
Všímavost
Introvert, jak ostatně napovídá samotné označení, zpracovává informace vnitřně. Nemusí toho moc namluvit, o to víc má prostoru pro vlastní pozorování. Dokáže rychle identifikovat emoce druhých a na základě toho jim případně pomoci. Mnoho lidí vyhledává společnost introvertů, protože se s nimi cítí komfortně.
Smysl pro detail uzavřené povahy uplatní i v kreativních odvětvích – není náhoda, že většina umělců a návrhářů jsou introverti.
Introspekce
Za pojmem introspekce se skrývá schopnost pozorovat vlastní vnímání, pocity a myšlení. Je to základní předpoklad intrapersonální inteligence. Ta je jedním z osmi klasifikovaných druhů inteligence. Člověk s rozvinutou intrapersonální inteligencí dobře rozumí sám sobě – dokáže objektivně posoudit své silné a slabé stránky, zná svoje hodnoty i limity. Takový člověk je stabilní, předvídatelný a dokáže efektivně pracovat se svojí psychikou.
Spolehlivost
Na introvertní povahy je zkrátka spoleh. Co si naplánují, to také dokončí. A to platí i v interpersonální rovině. Pokud introvert něco slíbí, je veliká šance, že slib skutečně dodrží. Díky organizované mysli se introvert orientuje lépe i ve vlastních plánech. Dokáže odhadnout, na co mu vystačí energie – díky tomu se nezavazuje k něčemu, co v budoucnu nebude schopen splnit.
Nestálí extroverti jsou pověstní tím, že by někdy chtěli být na deseti místech naráz. Potom ruší akce na poslední chvíli a ostatní tak přivádějí do rozpaků. To se zodpovědnému introvertovi nemůže stát.
Hluboké vztahy
Introvert si zakládá na pěstování hlubokých vztahů. Vyhýbá se small talku (nahodilé konverzaci bez hlubšího smyslu). Raději navazuje důvěrná přátelství a na této důvěrné rovině udržuje i rozhovory. Pokud hledáte přítele na celý život, porozhlédněte se právě mezi introverty. První (poznávací) fáze vztahu může trvat déle, ale když ji překonáte, stojí to za to.
Nezávislost
Přesto, že introverti touží po hodnotných vztazích, dokáží i skvěle fungovat jako individualisté. Kolektivní práci zastanou i sami, často dokonce efektivněji. Nedělá jim problém trávit čas o samotě. Na rozdíl od extrovertů nejsou tak závislí na podpoře a uznání ostatních.
Zásady úspěšného introverta
Aby byl introvert úspěšný a dokázal naplno využít svůj potenciál, měl by mít na paměti několik věcí.
Uzavření jedinci mají sklony k sebepodceňování. Je proto potřeba si připomínat své kvality. Výše jsme uvedli příklady některých z nich, ale ve skutečnosti by výčet mohl být mnohonásobně delší. Aktivní zvědomění silných stránek je klíčem k úspěchu. Sebevědomý introvert se neporovnává s ostatními lidmi a zná svou hodnotu.
Pokud máte v této oblasti rezervy a rádi byste na sebepřijetí zapracovali, vyzkoušejte následující mentální cvičení:
- Najděte jednu věc, ve které jste dobří. Zkuste být co nejvíc specifičtí.
Například: Dokážu povzbudit druhé v těžkých situacích. - Vybavte si konkrétní situace, ve kterých jste tuto schopnost uplatnili.
Například: Uklidnila jsem kolegyni v práci, která si prochází těžkým obdobím. Díky tomu se jí udělalo lépe. - Uvědomte si, jaké vlastnosti jste přitom využili.
Například: K povzbuzení druhých je potřeba velká dávka empatie a schopnost pozorně naslouchat. - Vztáhněte vlastnosti na sebe. Nebojte se sami pochválit.
Například: Z toho plyne, že jsem empatický člověk, který dokáže být oporou pro druhé. - Zaměřte se na tyto vlastnosti a kultivujte je.
Více si všímejte, kdy konkrétní vlastnosti využíváte. Takové situace pak můžete aktivně vyhledávat. Uvědomíte si, v čem jste opravdu dobří a to vám dodá sebevědomí.
Zásadním faktorem úspěchu je pro introverty zdravé sebevědomí a schopnost efektivně využívat své přednosti.
Odvrácená strana mince: Na co si dát pozor?
S introverzí se na druhou stranu pojí některé negativní vzorce chování, jež je třeba držet na uzdě. Opět zde generalizujeme a uvádíme nejčastější z nich. To, že jste introvert, nutně neznamená, že se vás všechny týkají. Statisticky však právě následující problémy sužují introverty nejčastěji. Čeho se tedy jako introvert vyvarovat?
Přizpůsobování: Patří svět extrovertům?
Jako introvert se budete muset smířit s tím, že v mnoha ohledech to mají extroverti lehčí. Jejich sociální dovednosti jim často zajistí úspěch a příležitosti, o kterých se vám ani nesnilo. Určitě však není řešením udělat ze sebe také extroverta. Ano, tréninkem si lze osvojit některé extrovertní návyky. Určitě je to užitečné. Ale násilné přetvařování „jen tak naoko“ k ničemu nevede. Dokonce vám může uškodit. Sebe i druhé můžete dostat do nepříjemných až konfliktních situací. Žádné přátelství, pracovní místo ani vztah nestojí za to, abyste se přetvařovali.
Vhodnou strategií nejsou ani ústupky či přizpůsobování. Extroverti nemají o nic vyšší hodnotu než vy. A pokud od vás očekávají něco, co pro vás není komfortní, nedejte se. Nenechte se zatáhnout do situací, ve kterých se necítíte dobře. Buďte vždy sami za sebe a nepodřizujte se představám druhých.
Perfekcionismus
Přílišná pečlivost se u introvertů může zvrátit v perfekcionismus. Ten je sice někdy žádoucí, ve velké míře však může pěkně uškodit. Úzkostliví perfekcionisté se bojí chybovat a to je brzdí ve spoustě běžných činností. Pokud se přistihnete, že až nezdravě inklinujete k dokonalosti, zbystřete. Nenechte se perfekcionismem ovládnout a pamatujte, že chybovat je lidské.
💡 Tip: Jak skoncovat s perfekcionismem a dát průchod kreativitě? Nevynechte článek o perfekcionismu a tvůrčí svobodě.
Stresové situace
Díky analytickému myšlení se introvertům obstojně daří vyhýbat stresovým situacím. Může to ale směřovat ke stavu, kdy se pečlivě schovají do své komfortní bubliny a jakýkoli nečekaný stresor je pak úplně vyvede z míry. To určitě není žádoucí.
Introverti mají sklony zabřednout do stereotypu, který jim vyhovuje a je pro ně pohodlný. Pro úspěšný život je ale potřeba občas své pohodlí obětovat. Aby člověk nestagnoval, musí objevovat nové věci. Introverti, nebojte se zahýbat s dynamikou každodenního života. Překonejte prvotní strach a zkuste něco nového, vyjeďte ze zaběhlých kolejí. Čas od času neuškodí stresor místo obcházení přijmout. Naučíte se tak čelit novým výzvám a pohotově reagovat.
Vztah k sobě i ostatním
Introvert čerpá energii z času stráveného o samotě. To ale rozhodně neznamená, že společnost jiných lidí nepotřebuje. Nikomu neprospívá, když se dlouhodobě izoluje, a to platí i pro introverty.
Uzavření lidé by si však měli v každém vztahu jasně nastavit hranice – ne znamená ne a druhá strana by to měla vždy respektovat. Vyhovět extrovertům na úkor svých potřeb? Na to zapomeňte.
Pokud jste introvert se sklony k sebepodceňování, zkuste zapracovat na svém sebevědomí. Nezanedbávejte se. Uzavřenost je vlastnost jako každá jiná, má svá pro i proti. Všímejte si více svých silných stránek (zjistíte, že jich není málo) a co se týká slabých stránek, na těch je vždy možné pracovat.