Partnerství je krásná věc, ale není pro každého. Komunikace je klíčem ke šťastnému partnerství a ta může být občas hodně náročná. Každý máme trochu jiný komunikační stav, některým z nás se do komunikace vůbec nechce, když jsme ve stresu anebo když si potřebujeme odpočinout. Proč je ale i přesto důležitá a jakým způsobem na ní pracovat se dozvíte v tomto článku.
Obsah článku
Jak na šťastné partnerství
Aby vaše láska vzkvétala i po několika letech, musíte si dávat záležet. Stejně jako se staráte o květinu, zvířata nebo děti, byste se měli starat i o vztah. Když ho zanedbáte, bude to mít důsledky – odcizení, ochlazení, potíže a hádky. Není třeba se nutně držet nějakých pravidel, ale spíše se soustředit jeden na druhého a vnímat se. Vztah je o dvou lidech a pokud je jeden z nich nespokojený, vrže to. Je to to stejné, jako byste se snažili jet na kole pro dva, ale šlapal jen jeden – prostě to nebude fungovat.
Co tedy udělat pro to, aby se to zlepšilo?
1. Travte čas vědomě spolu
Sledování filmů či vaření je sice fajn, ale tímto způsobem nejste tak úplně spolu. Tedy, ano, jste, ale ne vědomě. Vykonáváte společně aktivitu, což je ve vztahu velice důležité, ale není to jen “vaše chvilka”. V dlouhodobém partnerství se na tyto chvilky zapomíná, a proto to pak skřípe. Jednou za čas si spolu sedněte na jídlo v restauraci, v kavárně na kávu nebo jen tak doma a popovídejte si – jaký byl váš den, jak se teď máte, co plánujete do budoucna? Vztah to posílí.
2. Budujte důvěru
Důvěra je ve vztahu zásadní. Pokud si nedůvěřujete, není co řešit. Svěřujte se jeden druhému a věřte si. Dokážete tak vytvořit tým, který při sobě bude stát. Neznamená to, že byste před sebou neměli mít žádná tajemství, ale spíše před druhým neskrývat nic zásadního. Když partner bude vědět, že mu dokážete říct i to nepříjemné, bude vám věřit.
3. Mějte pochopení
Pochopení navazuje na důvěru. Partner vám něco sdělí a vy byste pro to měli mít pochopení, ať už se to týká přímo informace, jeho pocitů nebo důsledků. I když tomu tak úplně nerozumíte, pro vašeho partnera nebylo lehké vám to sdělit, a tak se pokuste to chápat. Zeptejte se, co ho trápí, proč ho to trápí, abyste ho lépe poznali.
4. Nebuďte závislí
Přílišná závislost nesvědčí v žádné oblasti života. Partnerovi se věnujte, buďte s ním, zažívejte spolu nové věci, ale nebuďte závislí. Pokud budete na partnerovi lpět, nebude váš vztah zdravý a nebude v něm svoboda, která je tak důležitá. Udržujte si zdravý odstup a mějte každý své záliby, kterým se pravidelně věnujte.
5. Komunikujte
A v (ne)poslední řadě – komunikace, bez té by to nešlo. Mluvte spolu o všem, co vás trápí, ať se to týká obou, nebo jen vás. Jste jeden tým a měli byste se podporovat. Vzájemně se vyslechněte a komunikujte o problémech i nápadech, které máte. Dostatečná komunikace vám přinese společné propojení, sílu a podporu, kterou s nikým jiným nezažijete. Pokud chcete vztah jako z pohádky, komunikujte.
Proč je komunikace důležitá?
Jak už jsme si řekli, komunikace je důležitá z několika důvodů. Aby vám to ve vztahu klapalo, je to nutné, i když s tím někteří mají problém. Řadíte-li se mezi ně, nejprve si tento problém vyřešte sami v sobě, určitě má nějaký původ – strach z nepochopení, negativní zkušenost nebo pocit nedůležitosti. Špatná komunikace může také souviset s nedůvěrou, která dokáže vztah dost potopit. Když budete komunikovat:
- budete otevřený jeden k druhému a nebudete mít potřebu před sebou něco skrývat,
- získáte vzájemnou důvěru,
- budete se podporovat,
- splníte si svá přání,
- rozvinete váš vztah.
Komunikace krok za krokem
Pojďme vyzdvihnout kroky, které ke komunikaci patří, nebo-li co všechno lze komunikovat a jak. Ne pro každého je to přirozená činnost, proto je potřeba ji v některých případech trénovat. Zkuste to takto:
- Svěřujte se v příjemném prostředí – dopřejte si čas a klid,
- Zkoušejte to postupně – nejprve se svěřujte s malými věcmi, poté většími,
- Mluvte o svých pocitech při svěřování i o tom, jak je to pro vás těžké.
1. Běžné denní záležitosti
Stalo se vám dnes něco zajímavého? Ne? I tak se o to podělte. Pokud si věříte, nemáte strach bavit se o úplných nesmyslech, a to je na tom to krásné. Pro začátky je to úplně ideální – nesvěřujete se s ničím zásadním, a tak je to pro vás mnohem jednodušší. Zkuste to!
2. Tajná přání a sny
Máte něco, co byste si přáli? Zapomeňte na čekání a to, až to partnerovi dojde a prostě si o to řekněte. Ten druhý vám do hlavy nevidí – ulehčete mu to a sdělte mu, co byste si přáli. Může se jednat o sex, budoucnost, ale i přítomnost.
3. Vize a plány do budoucna
Když už jsme u té budoucnosti – co plánujete, jaké máte vize, jak to vidíte s vaším vztahem? Podělte se o to. Naplánujte společnou dovolenou, aktivity na příští týden nebo si promluvte o tom, co byste chtěli změnit.
4. Tajemství
Partner by měl být člověkem, kterému se můžete svěřit se vším. Jestli vás trápí něco, s čím se nechcete nikomu svěřit, pak to můžete zkusit u partnera. Pravděpodobně pro vás bude mít větší pochopení a bude to jen mezi vámi. Neznamená to však, že byste si nemohli nechat nic pro sebe, každý má svá tajemství.
Zbavte se strachu
Abyste měli šťastný vztah, měli byste se zbavit strachu z komunikace a prostě s ní začít. Zahoďte zábrany a vrhněte se do toho po hlavě! Možná budete výsledkem příjemně překvapeni.