Domů » Recenze a srovnání šesti nejlepších melatoninů

Recenze a srovnání šesti nejlepších melatoninů

autor Zuzana Pitříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Spánek a melatonin

Počítáte ovečky pomocí všech matematických operací a nemůžete vůbec zabrat? Probouzíte se nad ránem nevyspalí? Nebo vám naopak trvá, než usnete? Třeba je na vině nedostatek spánkového hormonu. Melatonin jde ale doplnit, je to volně dostupný preparát. V recenzi zjistíte, který melatonin je nejlepší a v jakých situacích vám pomůže.

Recenze melatoninu Life Extension 3 mg

Lékařský předpisne
Formakapsle
Počet dávek60
Složenímelatonin, mikrokrystalická celulosa, rostlinná celulosa (kapsle), rýžový koncentrát
Obsah melatoninu3 mg
Dávkování1 kapsle denně
Přibližná cena289 Kč
Cena za dávku4,82 Kč
Porovnat ceny →
Recenze melatoninu Life Extension 3 mg,

Tento melatoninový doplněk stravy ocení nejen sportovci. V balení je 60 kapslí s 3mg obsahem melatoninu. Užívá se 30 až 60 minut před spaním. Podporuje zdravý spánek, napomáhá kognitivnímu zdraví, působí jako antioxidant a podporuje imunitu. Složení kapslí Melatoninu Life Extension 3 mg je vhodné i pro vegany. Jelikož se jedná o kapsle, nejde je půlit. To je dobré vědět, pokud plánujete na začátek užívat nižší gramáž melatoninu.

+ Vhodný pro sportovce
+ Složení pro vegany
+ Pozitivní hodnocení uživatelů
+ Snadno se užívá 

- Do začátku vyšší dávka (kapsle nejde rozpůlit)

Recenze BrainMax Natural Melatonin

Lékařský předpisne
Formakapsle
Počet dávek120 (60 dnů)
SloženíPrunus Cerasus (Šťáva z višně) 1200 mg
Obsah melatoninu
Dávkování2 kapsle denně
Přibližná cena349 Kč
Cena za dávku5,82 Kč
Porovnat ceny →
Recenze BrainMax Natural Melatonin

Hledáte bezpečný přírodní melatonin, který je vhodný i pro starší lidi a nenarušuje tvorbu vlastního melatoninu? Prodloužit a zkvalitnit spánek můžete extraktem z višně obecné, který přirozeně stimuluje tvorbu vlastního melatoninu. Neobsahuje žádné chemie ani plnidla. Denně se užívají 2 kapsle BrainMax Natural Melatonin 30 minut před spaním.

+ Naturální melatonin
+ Čistě přírodní složení
+ Nebrání vlastní tvorbě
+ Je vhodný i pro starší lidi 

- Neobsahuje přímo hormon

Recenze Melatonin Rapid Komplex

Lékařský předpisne
Formarozpustné tablety (ODT)
Počet dávek 30 (na 60 dnů)
Složenímelatonin, pomocné látky (škrob, celulóza, acetylovaný škrob), sladidla (erythritol, steviolglykosidy, sukralóza), látka protispékavá (oxid křemičitý), stabilizátory (mono a diglyceridy mastných kyselin, beta-cyclodextrin), magnólie lékařská extrakt, griffonie extrakt, přírodní aroma
Obsah melatoninumelatonin 0,98 mg (Griffonia simplicifolia extrakt 2 mg, Magnolia officinalis extrakt 2 mg)
Dávkování1/2 kapsle denně
Přibližná cena288 Kč
Cena za dávku4,80 Kč
Porovnat ceny →
Recenze Melatonin Rapid Komplex.

Rozpustné tablety Melatonin Rapid Komplex stačí užít 10 minut před spánkem. Ke vstřebávání probíhá na sliznici úst a horním jícnu. To znamená až o 50 % lepší vstřebatelnost v porovnaní s tabletami. Extrakt z rostliny Griffonia simplicifolia navíc podporuje činnost nervové soustavy a stimuluje tvorbu serotoninu. Magnolie lékařská je zase účinným antioxidantem a působí protizánětlivě. Denní dávka je jen půlka tablety, která se nezapíjí a nepolyká. Nechává se pod jazykem rozpustit.

+ Rychlý nástup účinku 
+ Bez zapíjení 
+ Extrakt z magnolie a griffonia
+ Stimuluje tvorbu serotoninu 
+ Příjemná chuť 

- Obsahuje sladidla a stabilizátory 

Recenze Clinical Melatonin Forte

Lékařský předpisne
Formatablety
Počet dávek100 (až 400 dní)
Složenímelatonin, plnidlo (mikrokrystalická celulóza, maltodextrin), protispékavá látka (hořečnaté soli mastných kyselin)
Obsah melatoninu1,96 mg
Dávkování¼ tablety denně
Přibližná cena310 Kč
Cena za dávku0,78 Kč
Porovnat ceny →
Recenze a test Melatoninu Clinical Forte.

Melatonin Forte od firmy Clinical zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá rychleji usnout. Účinný pro navození biorytmu při pásmové nemoci. Díky půlicí rýze jsou tablety dobře dělitelné i na čtvrtiny. Dávkovat si tedy stačí čtvrtinu tablety o 0,49 mg. Funguje do půl hodiny od podání.

A jaké má tento melatonin forte recenze? Uživatelé jsou ve velké většině spokojení. Jen málo recenzentů uvádí, že jim nezabírá. Hledáte-li ekonomické balení melatoninu, s cenou za dávku 0,78 Kč patří k nejlevnějším.

+ Stačí ¼ tablety
+ Balení vydrží až 400 dní 
+ Ekonomické balení
+ Vhodný u pásmové nemoci 

- Dávku je většinou nutné postupně zvýšit 
- Některým lidem nezabírá 

Recenze Delta Direct Good Night Sprej

Lékařský předpisne
Formasprej
Počet dávek 200 (100 dní, 30 ml)
Složenímelatonin, hydrolát z pomeranče, glycerol, voda, konzervační látka: sorban draselný
Obsah melatoninu1 mg (2 vstříknutí)
Dávkování2 vstříknutí denně
Přibližná cena395 Kč
Cena za dávku3,95 Kč
Porovnat ceny →
Delta Direct Good Night Sprej

Preferujete melatonin v tekuté formě? Delta Direct Good Night Sprej je 100% hydrolát vyrobený nano technologií. Má výbornou vstřebatelnost, příjemnou pomerančovou příchuť a neobsahuje cukry. Tento melatonin ve spreji je účinný pro navození rychlejšího spánku. Zlepšuje zároveň jeho kvalitu. Je účinný i při pásmové nemoci (jet lag), kdy na vás má dopad velký časový posun. Nejlepší je melatonin aplikovat už noc před cestou (1 vstříknutí) a pokračovat pár následujících dní, než se spánek srovná. Aplikuje se těsně před spaním. Nástup účinku je velmi rychlý. 

+ Výborný na pásmovou nemoc
+ Snadno se aplikuje
+ Velmi dobrá vstřebatelnost
+ Příjemná pomerančová chuť
+ Bez cukru

- Obsahuje konzervanty 

Recenze FutuNatura Melatonin ve spreji

Lékařský předpisne
Formasprej
Počet dávek 300
Složenívoda, xylitol (sladidlo), příchuť, melatonin, kyselina citronová (regulátor kyselosti), sorban draselný (konzervant). Může obsahovat: mléko, sóju
Obsah melatoninu0,43 mg
Dávkování1 vstříknutí denně
Přibližná cena279 Kč
Cena za dávku0,93 Kč
Porovnat ceny →
FutuNatura Melatonin ve spreji,

FutuNatura Melatonin recenzenti hodnotí velmi přívětivě. Na tomto melatoninu ve spreji si cení hlavně přírodní složky produktu, příjemnou chuť po pomeranči a ekonomické balení, které stačí na 300 dávek. Aplikuje se 30 až 60 minut před spánkem. Nepůsobí ranní ospalost a nevzniká na něm závislost. V obsahu se mohou nacházet stopy mléka a sóji. Pokud máte na tyto alergeny přecitlivělost, nebude tento přípravek pro vás vhodný.

+ Snadná aplikace 
+ Výhodné balení
+ Příjemně chutná
+ Bez cukru

- Může obsahovat stopy alergenů (mléko, sója)
- Obsahuje konzervanty 

Melatonin alias hormon spánku

Systematický název melatoninu je 5-methoxy-N-acetyltryptamin. Známý též jako hormon spánku. Jeho produkci má v režii epifýza (nadvěsek mozkový). O křivku melatoninu se stará suprachiasmatické jádro hypotalamu. Epifýza je ovlivňována pomocí nervových přenašečů. Střídání světla a tmy a jejich promítání na sítnici jsou hlavními prvky, které pomáhají melatonin regulovat. 

Během dne se jeho syntéza potlačuje, v noci je tomu naopak. Velkým problémem je umělé osvětlení, které produkci hormonu spánku potlačuje. 

Pokud na sebe necháme umělé světlo působit během noci, začne se syntéza spánkového hormonu kumulovat ráno. Maximální křivku tvoří mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní.

Kdy nastává problém?

Přirozená tvorba melatoninu s věkem, podobně jako u kolagenu, klesá. Problémy se spánkem, jako je časné vstávání nebo přerušovaný spánek, nejsou ve vyšším věku nic neobvyklého. 

A co noční směny? Ty tomu vůbec nepřispívají. Snížený melatonin během noční doby zvyšuje výskyt rakoviny. Jelikož koncentrace melatoninu souvisí s promítáním světla a tmy na sítnici oka, potíže se spánkem mají i slepí lidé.

Za sníženou koncentrací melatoninu může stát i nedostatek serotoninu, který je neurotransmiterem. Jeho nízká hladina se projevuje změnami nálad, depresí, podrážděností a agresivitou. 

Otázkou je, zda je tím hlavním problém nedostatek melatoninu? Nemáte hlubší problém, který spánek zhoršuje? Sáhnout po spánkovém hormonu je zajisté bezpečnější než brát hypnotika (léky na spaní). Na kterých navíc roste závislost. Na druhou stranu jím uměle zasahujete do procesů v těle. Lékový ústav si stojí za tím, aby byl melatonin dostupný pouze na lékařský předpis.

Kdy brát melatonin?

Odpověď je ukrytá v předešlé otázce. Když nastane problém se spánkem. Doplnění melatoninu v suplementech není ale jediný způsob. Existují i metody, které vedou k produkci melatoninu vlastního. A pokud nezafungují, pak je na čase hledat další pomocnou ruku. Užívání spánkového hormonu není škodlivé, spíše naopak. Má však jisté kontraindikace.

Jaké jsou kontraindikace melatoninu?

Melatonin není toxický ani škodlivý. Dokonce ani v dávce 1 gram. Nežádoucím účinkem je často únava. Jaké jsou jeho kontraindikace aneb kdy je jeho užívání nežádoucím:

  • u pracujících na směny (k regulaci spánkového cyklu nepomůže),
  • deprese – hormon spánku je může zhoršit,
  • syndromy menopauzy,
  • epilepsie,
  • ADHD,
  • tinitus,
  • astma,
  • migrény,
  • u lidí s diabetem mellitem, těhotných žen a dětí,
  • užívání spolu s léky na spaní.

Kdy je naopak spánkový hormon prospěšný?

Pomáhá:

  • regulovat spánkový režim u dětí s poruchou autistického spektra, mentální retardací a dalšími poruchami CNS,
  • nevidomým lidem,
  • při insomnii,
  • Mortonově syndromu,
  • pásmové nemoci (cestování).

Působí též jako anxiolytikum (proti úzkosti před operací) nebo redukuje abstinenční příznaky u kuřáků.

Jak zvýšit produkci spánkového hormonu přirozenou cestou?

Stravou půl je úspěchu

Potraviny jsou často přírodní lékárnou. Přírodní melatonin v sobě ukrývají višně, hroznové víno, kustovnice čínská, maliny, rajčata nebo vlašské ořechy.

Na tryptofany, které jsou důležité pro vznik melatoninu, jsou bohatá dýňová semínka, arašídy, tvaroh, jogurty, tofu nebo kuřecí maso.

Méně kofeinu k večeru

Víme, že pít kávu večer se nevyplácí. Kofein má neuvěřitelný poločas rozpadu – až 8 hodin. A nebuďte na omylu. Kofein neobsahuje jen káva, ale i kvalitní čokoláda, colové ořechy, zelený a černý čaj nebo guarana.

Na chvíli se zastavte

Zklidnit se a na chvíli nepřemýšlet a nestresovat se. Zastavit se a myslet jen na svůj dech. Večer si pusťte relaxační hudbu nebo si dejte horkou vanu. Při uvolnění se začíná vyplavovat melatonin.

Dejte utrum modrému světlu

Televize, mobily, tablety, LED žárovky. Chrlí na nás modré světlo, které blokuje uvolňování spánkového hormonu. Zkuste je omezit alespoň 3 hodiny před spánkem.

Sluníčko hlavně po ránu

Ráno není nebezpečné. Sluněním po ránu doplníte tolik potřebný vitamín D3, ale také serotonin. 

Utečte od elektromagnetismu

A nebo ho dejte co nejdále od sebe. Elektromagnetické pole vysílá veškerá elektronika. Místo budíku na mobilním telefonu si nařiďte klasický budík. A vypněte si na noc Wi-Fi. Do rána to vydržíte!

Zastřete si a vypněte světla

Světla pouličních lamp vytváří nejen světelný smog, ale také obtěžují lidstvo při spánku. Kupte si kvalitní rolety, závěsy, vytvořte pořádnou tmu. A světla úplně zhasněte.

💡 Tip: Už jste slyšeli o blahodárném účinku kanabidiolu? Působí i na zlepšení spánku.

Jak na dávkování?

Zpočátku stačí nižší dávky – 0,5 mg až 1 mg. Užívá se nejčastěji půl hodiny před spánkem. Závisí ovšem na způsobu aplikace a doporučení výrobce. Nejrychleji působí rozpustné tablety ODT nebo spreje, pomaleji pak kapsle a tablety.

Další pozitiva hormonu spánku 

Melatonin je silný antioxidant – vychytává nejnebezpečnější oxidační činidla v organismu (hydroxylové radikály). Působí preventivně proti vzniku nádorového onemocnění. Dále snižuje koncentraci hormonu stresu (kortizolu). Působí na zvýšení koncentrace růstového hormonu a reguluje biorytmus. Působí pozitivně na reprodukční systém, proti zánětům mozku, chrání mitochondrie, povzbuzuje imunitu nebo pomáhá léčit glaukom.

Který melatonin je nejlepší

Nejlepší melatonin nelze přesně specifikovat. Závisí především na tom, proč jej potřebujete doplnit, vašem věku nebo zdravotních omezeních. Pokud potřebujete doplnit melatonin při časovém posunu (pásmové nemoci), doporučujeme se poohlédnout po konkrétním produktu, který k tomuto krátkodobému účelu slouží. Dále je rozhodující, v jaké formě budete chtít spánkový hormon brát, jakou prodlevu mezi požitím a účinkem preferujete. Také je nezbytné rozhodnut na základě gramáže. Zpočátku stačí dávka kolem 0,5 mg melatoninu, ale existují i mnohem účinnější preparáty.

Kde sehnat melatonin?

Spánkový hormon seženete v lékárně nebo v e-shopech, které prodávají doplňky stravy. Jde o volně prodejný produkt. Ceny si klidně srovnejte na Heuréce.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz