Domů » Jak vybrat nejlepší notebook levně a chytře?

Jak vybrat nejlepší notebook levně a chytře?

autor Stepan
0 komentářů
nejlepší notebook

Jak vybrat nejlepší notebook je otázka, kterou si jednou za čas, pokládá určitě většina z nás. Jedním z hlavních rozhodujících faktorů je obvykle cena. Pro každého pak pojem “nejlepší” znamená něco jiného.

Pokud jsme například neustále na cestách určitě oceníme nízkou váhu a praktické rozměry. Pokud se s notebookem přemísťujeme maximálně od stolu na gauč, možná nás bude více zajímat výkon, zatímco výdrž baterie oželíme. Nejlepší otázku kterou si tak můžeme při výběru notebooku položit je:

Jakým způsobem budu notebook využíváte?

Jak vybrat nejlepší notebook pro práci z domova?

Upnout se při výběru nového notebooku čistě na maximalizaci všech technických parametrů je jistě cesta. Nicméně je to také nejjistější cesta k maximální ceně. Vtip je v tom získat co potřebujeme, za dobrou cenu.

Řekněme, že si chceme pořídit co nejlepší notebook, který budeme využívat pro práci z domova. Co to znamená pro náš výběr? Že bychom si měli pokládat související otázky. Potřebuji pracovat s vícero okny a aplikacemi zároveň? Jedná se o náročné aplikace (např. některé grafické editory), nebo pouze o kancelářské nástroje office?

Například copywriter pracující především s textovými editory a redakčními systémy nepotřebuje výbornou grafickou kartu extrémně výkonný procesor. Co mu však může pomoci je SSD disk, který zaručí rychlé zapnutí a vypnutí počítače. Copywriter tak může zapsat poslední myšlenku při cestě autobusem a nemusí se bát, že než se počítač nažhaví, tak vše zapomene.

Naopak SEO konzultant či UX designer již mají na výkon počítače odlišné nároky. Potřebují především v prohlížeči Google Chrome používat širokou škálu rozšíření a mnoho otevřených oken. K tomu je potřeba maximální možná velikost RAM. Velikost operační paměti RAM 16 GB by měl být jistě základní požadavek nejen pro SEO konzultanty a všechny internetové podnikatele, ale pro všechny pracující často v prostředí internetových prohlížečů.

Základní parametry

Na internetu je spoustu návodů a recenzí jak vybrat notebook, parametrů ve kterých se jednotlivé notebooky liší je opravdu mnoho. Snažit se porozumět všem může být časově náročné a v konečném důsledku neefektivní.

Je důležité si stanovit základní hranice. Jak si je stanovit? Zkusme to na modelovém příkladu notebooku na doma, parametry si seřadíme podle důležitosti. Je důležité si uvědomit že cena je maximální parametr, oproti tomu ty technické si při vyhledávání stanovujeme spíše jako minimální parametry.

Levný notebook na práci z domova

Modelový příklad parametrů nejlepšího (poměr cena / výkon) notebooku na práci z domova:

  1. Cena

    Výběr nám už na počátku může výrazně zúžit cena. Stanovme si maximální cenu, kterou jsme ochotni za notebook dát. Chceme například levný notebook maximálně do 15000 Kč.

  2. Operační systém

    Na MacOS od Apple můžeme v této cenové kategorii zapomenout. Standardem je stále Microsoft Windows ať se nám to líbí nebo ne. Pokud nemáte větší zkušenosti s Linuxem nemáte v této kategorii stejně moc na výběr. Pro práci čistě online můžete zkusit i Chrome OS.

  3. Velikost displeje

    Další poměrně zásadní parametr je velikost displeje, v našem případě budeme notebook používat převážně doma, sem tam si s ním však i někam vyrazíme. Za univerzální velikost displeje s nejlepším poměrem cena/výkon se dnes dají považovat 15 palcové displeje.

  4. Rozlišení a technologie displeje

    Čím větší budete mít displej v palcích, tím lepší byste měli chtít také rozlišení. V naší cenové kategorii a při dané velikosti displeje bychom měli chtít rozlišení 1920 x 1080 (Full HD). Vhodný je displej s IPS technologií, to znamená, že na displej uvidíte lépe ze všech úhlů, nejen při pohledu přímo zepředu.

  5. Matný nebo lesklý displej

    Lesklé displeje lze doporučit lidem, kteří budou častěji sledovat filmy a fotografie či na prohlížení webu. Matné displeje se zase hodí spíše k pracovním a herním notebookům. Většina notebooků využívá lesklých displejů. Zde bych výběr zpočátku nelimitoval jedním typem.

  6. Velikost a typ úložiště

    Na pracovním notebooku není potřeba tolik místa jako třeba na herním, pod 256 GB bychom však jít neměli. Naopak plusem může být rychlý přístup k datům, to nabízí technologie SSD.

  7. Operační pamět RAM

    Pokud chceme pracovat normálně a svižně a u toho mít otevřený prohlížeč s více okny, 4 GB jsou minimum. Ve chvíli, kdy chceme už bez problémů mít otevřeno hodně programů i stránek v prohlížeči, dívejme se ve specifikacích na notebooky od 8 GB RAM výše.

  8. Procesor

    Vyznat se v této kategorii je výrazně těžší neboť nám zde již jakási logika čísel (čím vyšší tím lepší) tolik nepomůže. V kategorii do 15 tis. Kč bychom se měli dívat po Intel Core i3 (případně i5), což je pro běžného uživatele naprosto dostačující. Opatrní bychom měli naopak být u AMD procesorů, nicméně zde vždy záleží na konkrétním typu.

  9. Další…

    Parametrů je opravdu hodně a mohli bychom se v tomto seznamu dostat i na číslo 20. Důležité je se stále ptát, co pro svoji práci z domova potřebujeme, a tomu přizpůsobit i naše požadavky na notebook.

Další parametry notebooku

Pokud pracujeme s fotografiemi a videem, určitě je vhodné si zjistit více o grafických kartách. Dobré je také vědět, jaká zařízení budeme chtít k notebooku připojovat, možnosti nejen kabelového připojení určuje tzv. konektivita notebooku. V případě, že notebook nemáme tak úplně na doma, určitě by nás měla zajímat i výdrž baterie.

Budeme například chtít pracovat na počítači potichu, protože často pracujeme pozdě večer a na bytě je vše slyšet? Hledejme notebook s tichou klávesnicí. Pro komunikaci na dálku by nás mohla zajímat i kvalita web kamery a zvuk. Pokud třeba věříte, že vám práci usnadní dotykový displej, určitě vám to výběr notebooku náležitě zúží.

Kde vybrat nejlepší notebook nejen levně

Pro srovnání cen je určitě dobrým pomocníkem Heuréka. Nicméně některé online obchody s elektronikou nemusejí být zcela důvěryhodné a také je dobré se dívat na doplňkové služby a nabízený servis. Určitě neuděláme chybu s CZC notebooky nebo nákupem na Alze.

Jako doplňkové služby bychom při práci z domova mohli ocenit například licenci na MS Office zdarma k vybraným zařízením. Dobrá je také možnost si dané zařízení vyzkoušet, což nabízí například již zmiňovaný obchod CZC.cz. V Praze má showroom s více než 100 modely.

V případě nákupu přes internet však dle zákona můžeme do 14 dnů notebook vrátit v každém online obchodě.

Výběr nejlepšího notebooku levně a chytře – shrnutí

  1. Stanovme si maximální cenu
  2. Ujasněme si účel (jaké aplikace využíváme, jak častý je přenos notebooku…)
  3. Podle účelu si zjistíme případné informace o technických parametrech
  4. Parametry a cenu zadáme na Heureka.cz nebo na konkrétním důvěryhodném online obchodě.
  5. Z výsledného výběru si vybereme 2-3 favority.
  6. Díváme se na zkušenosti a recenze ostatních uživatelů.
  7. Pokud je to možné vybraný notebook si před zakoupením vyzkoušíme.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz